Gdy BOSS robi interesy, czyli 12 najlepszych transferów Wengera w Arsenalu

Gdy BOSS robi interesy, czyli 12 najlepszych transferów Wengera w Arsenalu fot. Transfery.info
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Transfery.info

20 lat... Arsène Wenger przeprowadził w tym czasie całą masę transferów do Arsenalu. Jedne wypaliły, inne były kompletnie nieudane. Skupiliśmy się na tych pierwszych. Oto najlepsze z najlepszych ruchów transferowych Francuza.

Gilberto Silva (6,9 mln euro z Atlético Mineiro, 2002 rok)


Do składu wskoczył w zasadzie od razu, gdy tylko trafił na Wyspy. Często niedoceniany, jak to zwykle bywa z ludźmi od czarnej roboty. Brazylijczyk zawsze był szalenie sumienny i wprowadzał spokój do gry Arsenalu. To dzięki niemu inni mogli błyszczeć w ofensywie. Bez niego nie byłoby „The Invincibles”. W Londynie spędził w sumie sześć długich sezonów.


Marc Overmars (7,5 mln euro z Ajaksu, 1997 rok)


Jedna z kluczowych postaci, dzięki którym Wenger sięgnął po swoje pierwsze mistrzostwo z „Kanonierami”. Strzelił w tamtym sezonie 12 goli w Premier League. A w sumie zdobył dla Arsenalu 32 bramki. Potem Londyńczycy sprzedali go za 40 milionów euro do Barcelony. Zarobili więc ponad pięć razy więcej.

Alexis Sánchez (42,5 mln euro z Barcelony, 2014 rok)


Kosztował dużo, bardzo dużo. Ale czy zawodnika, który strzela 47 goli i notuje 28 asyst w ciągu nieco ponad dwóch sezonów, można było pominąć? Ambitny Chilijczyk napędza większość akcji londyńczyków. Bije od niego zaangażowanie. W zasadzie już się spłacił, a przecież cały czas może być jeszcze lepiej.



Mesut Özil (47 mln euro z Realu, 2013 rok)


Identyczna sytuacja. Kosztował jeszcze więcej, ale góra pieniędzy nie została wyrzucona w błoto. Prawdziwy dyrygent. Wielu kibiców widzi w nim ruchy Dennisa Bergkampa. 19 ligowych asyst z poprzedniego sezonu zostanie zapamiętane w Londynie na długo. No chyba, że w tym sezonie poprawi wynik...


Kolo Touré (185 tysięcy euro z ASEC Mimosas, 2002 rok)


Na nim Arsenal zarobił ponad 100 razy więcej! To właśnie w Londynie Iworyjczyk przedstawił się europejskiej publiczności i rozbłysnął. Przez siedem i pół roku zanotował ponad 320 występów, będąc liderem linii defensywnej. A przecież na Wyspy przechodził jako pomocnik. Wenger doskonale wiedział, co robi.


Robin van Persie (4,5 mln euro z Feyenoordu, 2004 rok)


Ósmy najlepszy snajper w historii klubu kosztował niecałe pięć milionów europejskiej waluty. Miał momenty lepsze i gorsze, sporo problemów ze zdrowiem, ale ostatecznie uzbierał aż 131 bramek. Przygodę z Arsenalem zakończył z przytupem, bo zdobyciem upragnionej korony króla strzelców Premier League. Niektórzy fani mogą go nie znosić za przenosiny na Old Trafford, ale muszą doceniać to, co zrobił wcześniej dla ich drużyny.




Sol Campbell (za darmo z Tottenhamu, 2001 rok)


Jeden z najbardziej kontrowersyjnych ruchów transferowych w historii Premier League. Doświadczony już wtedy obrońca postanowił zamienić Tottenham, w którym się wychował na odwiecznego rywala. Decyzji nigdy nie żałował. 73-krotny reprezentant Anglii szybko znalazł wspólny język z Touré. To on trafił do siatki w pamiętnym finale Ligi Mistrzów z Barceloną.

Fredrik Ljungberg (4,5 mln euro z Halmstads, 1998 rok)


Nie był może tak uzdolniony technicznie jak reszta ofensywnie usposobionych kolegów z ekipy „The Invincibles”, ale znakomicie się z nimi uzupełniał. Dwa lata wcześniej, w sezonie 2001/2002 został zresztą uznany najlepszym zawodnikiem całej Premier League. Szwedzka legenda. W sumie ponad 300 meczów w barwach Arsenalu i 71 bramek.


Cesc Fàbregas (3,2 mln euro z Barcelony, 2003 rok)

Wenger skusił Fàbregasa do przeprowadzki na Wyspy wizją regularnych występów, na które w wieku 16 lat nie miał żadnych szans w Barcelonie. Przez wiele lat prawdziwy lider drużyny. Żałować może tylko jednego - że sięgnął z „Kanonierami” tylko po Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty. Apetyt miał zdecydowanie większy. Z samym Francuzem był szczególnie zżyty.




Robert Pirès (9,8 mln euro z Olympique Marsylia, 2000 rok)


Jeden z rodaków Wengera, który potrafił zrobić wielką różnicę. Mógł przenieść się do Realu, ale wybrał Londyn. Początkowo nie mógł odnaleźć się w nowym miejscu, ale rozpędzał się z sezonu na sezon. Koniec końców potrafił strzelić 14 goli w lidze. Przez trzy sezony z rzędu! W sumie 79 trafień.


Patrick Vieira (5,35 mln euro z Milanu, 1996 rok)

Pierwszy transfer Wengera do Arsenalu. Zażądał go przed oficjalnym przyjściem do klubu, będąc jeszcze w Japonii. Strzał w dziesiątkę to mało powiedziane. Niemal kompletny pomocnik stał się liderem jego zespołu. Talizmanem. Przez dziewięć lat rozegrał prawie 400 spotkań. To on sięgnął razem ze swoim trenerem po wszystkie trzy mistrzostwa Anglii.

Thierry Henry (16,1 mln euro z Juventusu, 1999 rok)


Człowiek - legenda. Do Londynu mógł trafić już wcześniej, ale początkowo zdecydował się na Juventus. We Włoszech jednak nie błyszczał i po roku dołączył do Arsenalu. Wenger od dawna wiedział, że to zawodnik o olbrzymich umiejętnościach. Cztery korony króla strzelców ligi angielskiej, dwa Złote Buty, łącznie 226 bramek i dożywotnie miejsce w sercach kibiców „Kanonierów”.  

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Brighton kupuje... lekarza za 250 tysięcy euro Brighton kupuje... lekarza za 250 tysięcy euro Kosta Runjaić zaskoczy powrotem do Ekstraklasy?! „Jest kandydatem” Kosta Runjaić zaskoczy powrotem do Ekstraklasy?! „Jest kandydatem” Odrzucił Legię Warszawa, teraz nie żałuje. „Mieli na mnie konkretny plan” Odrzucił Legię Warszawa, teraz nie żałuje. „Mieli na mnie konkretny plan” Rúben Amorim nie rozmawiał z West Hamem United. W grę wchodzi przejęcie innego londyńskiego klubu Rúben Amorim nie rozmawiał z West Hamem United. W grę wchodzi przejęcie innego londyńskiego klubu Leszek Ojrzyński na meczu Ekstraklasy. Szykuje się niespodziewany powrót?! Leszek Ojrzyński na meczu Ekstraklasy. Szykuje się niespodziewany powrót?! Dlatego Arda Güler wybrał Real Madryt. „To mnie przekonało” Dlatego Arda Güler wybrał Real Madryt. „To mnie przekonało” Posada Macieja Kędziorka zagrożona. Przed nim kluczowe rozmowy Posada Macieja Kędziorka zagrożona. Przed nim kluczowe rozmowy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy