PNA 2010: Awans Angoli i Algierii

2010-01-18 19:48:33; Aktualizacja: 14 lat temu
Redakcja
Redakcja Źródło: Transfery.info

Dzisiejszego wieczoru zakończyły się zmagania w grupie A. Awans do fazy pucharowej wywalczyły reprezentacje Angoli i Algierii. Mali oraz Malawi natomiast żegnają się z turniejem.<Br><Br><b>Angola &#8211; Al(...)

Angola – Algieria 0:0

Oba zespoły przed ostatnią grupową serią były w uprzywilejowanej sytuacji. Do zapewnienia sobie prawa gry w fazie play-off wystarczył Angoli i Algierii bowiem remis w ostatniej potyczce (zakładając zwycięstwo Mali z Malawi). Nie stało się inaczej. Kibice zgromadzeni na stadionie im. 11 listopada w Luandzie bramek nie oglądali.

W pierwszej połowie najpierw świetną okazję mieli Algierczycy. W 21. minucie Madjid Bougherra znalazł się z piłką dwa metry od linii bramkowej po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Nadhira Behjandja, ale nie potrafił skierować futbolówki do siatki. Świetnie zachował się wszak Carlos Fernandes, golkiper ekipy Manuela Jose. W odpowiedzi Angola stworzyła zagrożenie pod bramką rywali dwukrotnie. Cztery minuty później rzut wolny Ze Kalangi z odległości około dwudziestu metrów minimalnie chybił celu. W 42. minucie zaś Djalma stanął doskonałą szansą, ale jego uderzenie zdołał wybronić Fawzi Chaouchi. Do przerwy 0:0.

W drugiej części meczu wiele się nie działo. Najlepszą okazję zmarnował Hameur Bouazza. Algierski napastnik na pełnej szybkości wpadł w pole karne Angolczyków i z ostrego kąta uderzył zewnętrznym podbiciem, w kierunku długiego rogu bramki strzeżonej przez Carlosa Fernandesa. Strzał był jednak ciut niecelny, a wynik nie uległ już zmianie do końca spotkania.

Angola: Carlos Fernandes - Jamuana, Mabina, Kali, Rui Marques - Zuela (53' Dias Caires), Xara, Djalma, Gilberto, Ze Kalanga (65' Job) - Manucho (90' Macaba)

Algieria: Chaouchi - Bougherra, Halliche, Laifaoui (Ż) - Belhadj, Matmour (Ż) (89' Abdoun), Yebda, Mansouri, Ziani - Bouazza (67' Meghni), Ghezzal

Sędzia: Jerome Damon (RPA)

Mali - Malawi 3:1

Przed ostatnią kolejką obie drużyny miały jeszcze szanse na awans. Mali musiało zwyciężyć i liczyć na zwycięstwo Angoli, Malawi natomiast wystarczył remis przy remisie w drugim spotkaniu bądź triumfie Angoli. Konkluzja była jednak taka - najbezpieczniej wygrać i dopiero wtedy analizować sytuację w toczącym się równocześnie pojedynku.

Piorunujący start zaliczyło Mali. Już w pierwszej minucie Frederic Kanoute wykorzystał błąd bramkarza przeciwników, Swadicka Saudiego, który tak nieudolnie próbował wybić piłkę, że ta trafiła pod nogi snajpera Sevilli. 1:0. Chwilę później na 2:0 podwyższył Seydou Keita po kapitalnym strzale z rzutu wolnego. 30 metrów do bramki Saudiego, który tym razem był absolutnie bez szans, i istna petarda pomocnika popularnych "Orłów". Do końca pierwszej połowy Mali starało się kontratakować, Malawi natomiast stopniowo zyskiwało przewagę. Kolejne bramki padały jednak dopiero po przerwie.

W 57. minucie w polu karnym Mali doszło do ogromnego zamieszania. Dwa razy udanie interweniował Mahamadou Sidibe, do tego doszło trochę piłkarskiego bilarda, a piłkę wpakował do bramki Russel Mwafulirwa. Malawi zdobyło gola kontaktowego i uwierzyło w awans tym bardziej, że w Lundzie wciąż utrzymywał się wynik bezbramkowy. Rzeczony Mwafulirwa mógł dać swej ekipie remis, ale w 71. minucie fatalnie spudłował, znajdując się tuż przed pustą bramką. Jego uderzenie głową okazało się minimalnie niecelne. Fatalne pudło. W 85. minucie było po meczu. Trafienie dla Mali zaliczył Mamadou Bagayoko, wbijając futbolówkę głową do niemal pustej bramki.

Zwycięstwo Mali okazało się pyrrusowe. W "meczu przyjaźni" do końca został dowieziony remis i to Angola wraz z Algierią grają dalej w Pucharze Narodów Afryki.

Mali: Sidibe - Berthe, Diamoutene, Maiga (49' Sow), Tamboura - Keita, Sissoko, Fane, Traore (60' Diallo) - Bagayoko, Kanoute (81' Maiga)

Malawi: Sanudi - Chavula, Sangala, Mponda, Kafoteka (53' Msowoya) - Mwakasungula, Kamwendo, Wadabwa (48' Nyondo), Banda - Mwafulirwa, Kanyenda (71' Ng'ambi)

Bramki:
1' Kanoute (1:0)
3' Keita (2:0)
57' Mwafulirwa (2:1)
85' Bagayoko

Sędzia: Rajindraparsad Seechum (Mauritius)

Tabela grupy A
1. Angola 5 pkt.
2. Algieria 4 pkt.

3.* Mali 4 pkt.
4. Malawi 3 pkt.

*O kolejności miejsc w stosunku do Algierii i Mali zdecydowało bezpośrednie starcie, które zakończyło się zwycięstwem Algierczyków 1:0.

Jutro odbędzie się tylko jedno spotkanie. O 17. (transmisja w Eurosporcie) Burkina Faso zmierzy się z Ghaną i stawką tej rywalizacji będzie awans z grupy B do ćwierćfinału.
Więcej na ten temat: Puchar Narodów Afryki