PNA 2010: Ghana w ćwierćfinale

Połowę ćwierćfinalistów tegorocznego Pucharu Narodów Afryki już znamy. Do Angoli, Algierii (grupa A) i Wybrzeża Kości Słoniowej dołączyła Ghana, uzupełniając tym samym stawkę grających dalej drużyn z grupy B <(...)

Burkina Faso - Ghana 0:1

Przed dzisiejszym spotkaniem w korzystniejszym położeniu była reprezentacja Burkina Faso. "Ogierom" wystarczył bowiem remis, by świętować awans do dalszych gier. Ghana natomiast potrzebowała zwycięstwa, dającego jej przepustkę do ćwierćfinału. Zadanie tym trudniejsze, że odnowiona kontuzja wyeliminowała do końca turnieju Michaela Essiena, kapitana zespołu.

Do 30. minuty - nieoczekiwanie - utrzymywała się zdecydowana przewaga Burkina Faso. To Ghańczycy byli w odwrocie, zmuszeni do wzmożonej aktywności w destrukcji i ograniczeni w poczynaniach ofensywnych do kontrataków. Jeszcze większym zaskoczeniem było w tych okolicznościach zdobycie gola przez Ghanę. Świetnym strzałem z dystansu popisał się Andre Ayew, a jego koledzy zdecydowanie przejęli kontrolę nad meczem. Na przerwę piłkarze udali się przy jednobramkowym prowadzeniu Ghany.

Druga połowa do szaleńcze próby wyrównania przez ekipę Burkina Faso. Najaktywniejszym graczem wśród podopiecznych Paulo Duarte był Jonathan Pitroipa, błyskotliwie szarżujący po obu flankach. Brakowało jednak czystych okazji bramkowych, i to z obu stron. Od 66. minuty sytuacja stała się dla Ghany o niebo korzystniejsza - za czerwoną kartkę (konsekwencja dwóch żółtych kartoników) z boiska wyleciał Hamadou Tall, stoper Burkina Faso. Dziesięc minut później sprawę awansu mógł definitywnie zamknąć Haminu Dramani, ale pomocnik "Czarnych Gwiazd) pudłował dwukrotnie w dogodnych sytuacjach. A wszystko to podczas jednej akcji, w polu karnym rywali. Ghana ostatecznie dowiozła niezwykle cenne zwycięstwo, zapewniając sobie prawo startu w ćwierćfinale. Tam czeka już natomiast gospodarz Angola.

Burkina Faso: Diakite 4 - Bakary Kone 4, Koulibaly 3 (85' Koffi), Panandetiguiri 4 (Ż), Tall 3 (Cz) - Kabore 4 (60' Balima 4), Kere 5, Rouamba 5, Bamogo 4 Ż (71' Dagano), Pitroipa 7 - Issouf Kone 5

Ghana: Kingson 6 - Addy 5, Sarpei 5, Vorsah 4, Inkoom 5 - Dramani 4 (90' Opoku), Andre Ayew 7, Kwadwo Asamoah 4, Agyemang-Badu 5 - Asamoah Gyan 4 (86' Ibrahim Ayew), Amoah 3 (78' Adiyiah)

Bramki
30' Andre Ayew (0:1)

Sędzia: Eddy Maillet (Seszele)

Tabela grupy B
1. Wybrzeże Kości Słoniowej 4 pkt.
2. Ghana 3 pkt.

3. Burkina Faso 1 pkt

Spotkania ćwierćfinałowe z udziałem przedstawicieli grup A i B odbędą się w niedzielę, 24 stycznia. Najpierw, o godzinie 17. Angola podejmie Ghanę, natomiast o 20:30 Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzy się z Algierią.

Jutro zaś odbędą się dwa mecze. Od 17. będą się równocześnie toczyły konfrontacje Nigerii (4 pkt.) z Mozambikiem (1 pkt) oraz Egiptu (6 pkt.) z Beninem (1 pkt). Awansu pewny jest tylko Egipt, natomiast pozostałe drużyny wciąż nie mogą być pewne dalszego udziału w turnieju. Wśród nich najlepszą pozycję startową przed ostatnią serią gier dysponuje Nigeria, której do osiągnięcia celu wystarczy remis. Mecze transmitowane przez - odpowiednio - Eurosport i Eurosport 2.
Więcej na temat: Puchar Narodów Afryki