Podsumowanie letniego okna transferowego 2011 - Turcja

2011-09-01 12:59:14; Aktualizacja: 13 lat temu
Podsumowanie letniego okna transferowego 2011 - Turcja
Redakcja
Redakcja Źródło: Transfery.info

Süper Lig. Liga turecka. Z pozoru wydawałoby się że cichutka, w Lidze Mistrzów ma swój klub w grupie, który prawie nigdy nie zaskakuje, gra na stałym, średnim jak na LM poziomie. Jednakże w Turcji przewijają si(...)

Süper Lig. Liga turecka. Z pozoru wydawałoby się że cichutka, w Lidze Mistrzów ma swój klub w grupie, który prawie nigdy nie zaskakuje, gra na stałym, średnim jak na LM poziomie. Jednakże w Turcji przewijają się dość duże pieniądze. W porównaniu do polskiej Ekstraklasy, pieniądze ogromne. Wystarczy spojrzeć na to, ile obie ligi wydały pieniędzy na nowych zawodników. Przy Süper Lig ta liczba jest 6 razy większa. I to chyba najlepsze porównanie piłki polskiej do tureckiej.

Pierwsze miejsce pod względem rozrzutności zajął „polski” Trabzonspor, który wydał niespełna 18 milionów funtów na nowych zawodników. Tuż za nimi w tym rankingu plasuje się Fenerbahçe, które poświęciło nieco ponad 17 milionów. 3 miejsce zajął Galatasaray, z przekroczoną granicą 13 milionów, dalej Besiktas, któro wzmocniło się za około 10,5 miliona. Bursaspor zajął miejsce piąte, ze stanem konta uszczuplonym o ponad 7,5 miliona funtów.

Jeśli chodzi o kluby, które najwięcej zarobiły na sprzedaży zawodników, przodują tutaj kluby ze Stambułu, które zyskały ponad 15 milionów funtów na samej sprzedaży zawodników. Fenerbahçe – 17,5 miliona, zaś Galatasaray około 16. Kolejne miejsca zajęły Trabzonspor (8 milionów), Kardemir Karabükspor (niespełna 8 milionów) i Genclerbirligi Ankara (ponad 6,5 miliona).


Ale teraz przyszedł czas na przyszli-wyszli. Czyli krótkie i zwięzłe zestawienie najlepszych transferów. Zacznijmy od tych, którzy zmienili kluby na tureckie bądź zostali w Turcji, jedynie zmieniając klub.

1. Fernando Muslera (Lazio Rzym → Galatasaray Stambuł, 5.940.000 £)
Solidny, urugwajski bramkarz, numer 1 w swoim kraju. Transfer dobrego zawodnika za odpowiednie pieniądze, a jego wiek pozwala na bronienie na dość wysokim poziomie przez najbliższe 10 lat. Galatasaray pozyskał pewny punkt swojego składu nie tylko na teraz, ale także na przyszłość.

2. Didier Zokora (Sevilla FC → Trabzonspor, 4.400.000 £)
30-letni Iworyjczyk, który na najbliższy sezon zostanie pewnym punktem pomocy Trabzonsporu. Jego uniwersalność pozwala także na grę na środku obrony, czyli pod tym względem jest podobnym zawodnikiem do Javiera Mascherano. Co prawda został sprowadzony za nieco mniejsze pieniądze niż Adrian Mierzejewski, jednak doświadczenie z ligi angielskiej i hiszpańskiej na pewno z powodzeniem przeniesie na tureckie boiska.

3. Emmanuel Eboue (Arsenal Londyn → Galatasaray Stambuł, 3.080.000 £)
Kiedyś pewny punkt mocnej drużyny w lidze angielskiej. W tym okienku opuścił Emirates razem z Samirem Nasrim i Fabregasem. Teraz na pewno pomoże drużynie Fatiha Terima w walce o Mistrzostwo Turcji.

4. Emmanuel Emenike (Kardemir Karabükspor → Fenerbahçe Stambuł, 7.920.000 £)
Wystarczy popatrzeć na klub z którego 24-letni Nigeryjczyk przyszedł do mistrza Turcji i za jaką kwotę. A w jego przypadku sytuacja jest bardzo ciekawa. 25 maja 2011 roku Emenike przeszedł do Fenerbahçe SK. W sierpniu został sprzedany za 8.800.000 £ do Spartaka Moskwa.

5. Adrian Mierzejewski (Polonia Warszawa → Trabzonspor, 4.620.000 £)
A zatem mamy także polski akcent w tym rankingu. Reprezentant Polski tym samym został najdroższym zawodnikiem sprzedanym z Polski. Miejmy nadzieję, że obok braci Brożków i Arkadiusza Głowackiego ten transfer się spłaci, a my dzięki jego dobrej grze w Süper Lig będziemy mieli z niego pożytek na Euro 2012.

Dalej spójrzmy w dal, ku tym którzy opuścili Süper Lig na rzecz innego kraju.

1. Arda Turan (Galatasaray Stambuł → Atletico Madryt, 10.560.000 £)
Turek zdecydowanie przewodzi w stawce. Przeszedł do Atletico częściowo po to, aby załatać dziurę po Agüero i wypracowywać sytuacje bramkowe dla Falcao. Teraz, wobec odejścia Forlana będzie miał jeszcze bardziej utrudnione zadanie. Moim zdaniem, jest to poważne osłabienie Galatasarayu.

2. Emmanuel Emenike (Fenerbahçe Stambuł → Spartak Moskwa, 8.800.000 £)

3. André Santos (Fenerbahçe Stambuł → Arsenal Londyn, 6.160.000 £)

4. Lorik Cana (Galatasaray Stambuł → Lazio Rzym, 4.400.000 £)

5. Jajá (Trabzonspor → Al-Ahli Dubaj, 4.400.000 £)

Było również kilku znakomitych zawodników, którzy przyszli do Süper Lig z wolnego transferu. Tak więc na przykład Halil Altintop stał się klubowym kolegą Polaków, dołączając do Trabzonsporu. Diomansy Kamara, znany z gry w Fulham, będzie od nowego sezonu reprezentował barwy Eskisehirspor, podobnie jak Dedê, który do tej pory trenował obok Kuby Błaszczykowskiego i Roberta Lewandowskiego w Borussi Dortmund. Były zawodnik Boltonu, Johan Elmander po wygaśnięciu kontraktu z angielskim klubem zasilił Galatasaray Stambuł. Do Ankaragücü przywędrował Dejan Kehlar, były gracz Legii Warszawa, podczas gdy stołeczny klub zasilił Michał Żewłakow, któremu wygasł kontrakt z Ankaragücü.
Warte zaznaczenia jest również odejście Harry'ego Kewella z Galatasarayu do Melbourne Victory. Także za darmo.

I na tym kończę swoje podsumowanie letniego okienka transferowego w tureckiej Süper Lig. Miejmy nadzieję, że kolejne okienka nie będą mniej ciekawe, a wręcz przeciwnie – że będzie się działo coraz więcej. I na koniec pozostaje nam życzyć powodzenia polskim zawodnikom, którzy reprezentują barwy Trabzonsporu – Arkadiuszowi Głowackiemu, Piotrowi i Pawłowi Brożkom oraz najnowszego nabytku klubu, który zamiast Fenerbahce wystąpi w fazie grupowej Ligi Mistrzów – Adrianowi Mierzejewskiemu.
Więcej na ten temat: Inne