W kontrakcie Messiego zapisano klauzulę zależną od niepodległości Katalonii!

rok temu
W kontrakcie Messiego zapisano klauzulę zależną od niepodległości Katalonii!
fot. FC Barcelona

Jak poinformowało hiszpańskie „El Mundo”, w kontrakcie Lionela Messiego została zamieszczona interesująca klauzula odejścia.

W ostatnich miesiącach sytuacja polityczna w Katalonii jest niezwykle napięta. Region walczy o niepodległość i wydaje się, że jest bliższy jej uzyskania, niż kiedykolwiek wcześniej. To spowodowało, że Lionel Messi postanowił uwzględnić w zawartej w listopadzie z Barceloną umowie klauzulę odejścia zależną od sytuacji klubu po odłączeniu się od Hiszpanii.

Do tej pory znana była jedynie klauzula wykupu Argentyńczyka z „Dumy Katalonii”, która wynosi 700 milionów euro, ale zawodnik Barcelony będzie mógł opuścić klub również po uzyskaniu niepodległości przez Katalonię. Wspomniany zapis stanowi, że Messi ma możliwość odejścia z zespołu za darmo, jeśli ten po separacji regionu nie znajdzie miejsca w czołowej lidze europejskiej.

Co istotne, w kontrakcie do czołowych lig europejskich zostały zaliczone rozgrywki na najwyższym szczeblu w Hiszpanii, Francji, Anglii i Niemczech. Messi będzie mógł odejść z Barcelony na przykład wtedy, gdy drużyna z Camp Nou dołączy do Serie A. Jasne jest również, że zgodnie z aktualnymi regulacjami „Duma Katalonii” nie mogłaby występować w LaLiga.

Po odłączeniu się od Hiszpanii Barcelona zostałaby natychmiast wykluczona z rozgrywek LaLiga ze względu na to, że tamtejsza federacja nie będzie podlegać pod tą hiszpańską. Prezydent LaLiga, Javier Tebas, w ostatnich miesiącach odniósł się do możliwości pozostania klubu w lidze, zauważając, że tylko jedno państwo niepodległe Hiszpanii może brać udział w zarządzanych przez niego profesjonalnych rozgrywkach piłkarskich. Aktualnie jest to Andora i prawdopodobnie nic się pod tym względem nie zmieni. 

Barcelona poinformowała piłkarza, że w przypadku nie dołączenia do rozgrywek wysokiego szczebla, będzie on miał możliwość do automatycznego rozwiązania kontraktu i zmiany klubu za darmo. Taka sama sytuacja dotyczyłaby innych zawodników w przypadku uczestnictwa zespołu z Camp Nou na przykład w rozgrywkach złożonych wyłącznie z drużyn katalońskich. Federacja nowego państwa początkowo musiałaby starać się o dostanie do UEFA, co sprawiłoby, że Katalończycy nie mieliby przez jakiś czas szans na grę w europejskich pucharach.


ŹRÓDŁO
El Mundo
TAGI: Lionel Andrés Messi FC Barcelona Hiszpania Argentyna Anglia Niemcy Francja
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.