Ajax chwali się finansami. OFICJALNIE: Rekordowe zyski amsterdamczyków

Ajax chwali się finansami. OFICJALNIE: Rekordowe zyski amsterdamczyków
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: Ajax

Ajax ma za sobą znakomity sezon 2018/2019, co przełożyło się też na wyniki ekonomiczne. Klub z Amsterdamu pochwalił się 51,9 miliona euro zysku netto.

Obroty netto Ajaksu wzrosły z 93 milionów euro do 199,5 miliona euro. Wpłynęły na to dodatkowe dochody osiągnięte dzięki awansowi do półfinału Ligi Mistrzów. Ten wielki sukces sportowy przełożył się też jednak na znaczący wzrost kosztów - z 60 milionów euro do 162,5 milionów euro, głównie w wyniku wzrostu wydatków na piłkarzy w postaci wyższych pensji i premii za kolejne awanse i zwycięstwa.

Saldo pieniężne na dzień 30 czerwca wyniosło 62 miliony euro, czyli o 49,8 miliona euro więcej niż 30 czerwca 2018 roku. Kapitał własny z kolei wzrósł do 210 milionów euro, a zysk operacyjny zatrzymał się na poziomie 34,3 miliona euro.

Na te bardzo dobre wyniki miał wpływ też dodatki bilans transferowy. Dochód osiągnięty na sprzedażach zawodników wyniósł 72,6 miliona euro.

Ajax w sezonie 2018/2019 nie tylko zagrał w półfinale Ligi Mistrzów, awans do finału przegrywając dopiero w ostatnich minutach starcia z Tottenhamem, ale też zdobył mistrzostwo Holandii i sięgnął po puchar Holandii.

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy