CIES: Drastyczny wpływ koronawirusa na spadek wartości piłkarzy

CIES: Drastyczny wpływ koronawirusa na spadek wartości piłkarzy fot. Olichel | Pixabay
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES

CIES Football Observatory opublikowało raport przedstawiający wpływ pandemii koronawirusa na spadek wartości piłkarzy występujących w pięciu najsilniejszych ligowych rozgrywkach na Starym Kontynencie.

Analitycy z CIES postanowili przyjrzeć się prawdopodobnym skutkom definitywnego zakończenia obecnych rozgrywek ze względu na pandemię koronawirusa i na bazie przeprowadzonych wyliczeń wyszło im, że łączna wartość graczy występujących w lidze angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej, niemieckiej oraz francuskiej może spaść nawet o 28% z 32,7 do 23,4 miliarda euro.

Z punktu widzenia procentowego wynika, że najbardziej na anulowaniu trwającego sezonu ucierpiałby Olympique Marsylia. Wycena umiejętności prezentowanych przez zawodników francuskiej drużyny uległa by zmianie o 37,9% z 256 do 159 milionów euro.

Na dalszych miejscach w tej klasyfikacji uplasowały się Inter Mediolan (-35,7%), Hellas Verona (-34,3%), SPAL 2013 (-34,2%) oraz Sheffield United (-33,2%).

Jeżeli spojrzymy na aspekt czysto finansowy, to największy ubytek wartości swoich piłkarzy zanotowałby Manchester City - aż 412 milionów euro. Tuż za angielskim gigantem znajdują się FC Barcelona (-366 miliona euro), Liverpool (-353 miliona euro) i Paris-Saint Germain (-353 miliona euro).

Z kolei na przeciwnym biegunie w obu tych zestawieniach są Stade Brestois 29 (procentowy spadek wartości o 16,7) i UC Lecce (finansowy spadek wartości o 8 milionów euro).

CIES Football Observatory poinformowało także, że w przypadku Paula Pogby z Manchesteru United jego szacunkowa wycena spadłaby niemal o połowę z 65 do 35 milionów euro.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Tokio 2020: Składy na mecz półfinałowy Meksyk - Brazylia [OFICJALNIE] Tokio 2020: Składy na mecz półfinałowy Meksyk - Brazylia [OFICJALNIE] AS Roma pozyskała nowego napastnika. Rekord transferowy Uzbekistanu [OFICJALNIE] AS Roma pozyskała nowego napastnika. Rekord transferowy Uzbekistanu [OFICJALNIE] Juventus dopiął swego. Długo wyczekiwany napastnik pozyskany [OFICJALNIE] Juventus dopiął swego. Długo wyczekiwany napastnik pozyskany [OFICJALNIE] Chelsea nie odpuszcza tematu Lukaku. Złożyła już DWIE oferty Chelsea nie odpuszcza tematu Lukaku. Złożyła już DWIE oferty Juventus pozbywa się Meriha Demirala. Odejście Turka kluczem do DWÓCH innych operacji Juventus pozbywa się Meriha Demirala. Odejście Turka kluczem do DWÓCH innych operacji Southampton: Tino Livramento nowym „Świętym” [OFICJALNIE] Southampton: Tino Livramento nowym „Świętym” [OFICJALNIE] Moritz Leitner z nikłymi szansami na grę w Ekstraklasie. Nie przeszedł testów medycznych Moritz Leitner z nikłymi szansami na grę w Ekstraklasie. Nie przeszedł testów medycznych

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy