CIES: Drastyczny wpływ koronawirusa na spadek wartości piłkarzy

CIES: Drastyczny wpływ koronawirusa na spadek wartości piłkarzy fot. Olichel | Pixabay
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES

CIES Football Observatory opublikowało raport przedstawiający wpływ pandemii koronawirusa na spadek wartości piłkarzy występujących w pięciu najsilniejszych ligowych rozgrywkach na Starym Kontynencie.

Analitycy z CIES postanowili przyjrzeć się prawdopodobnym skutkom definitywnego zakończenia obecnych rozgrywek ze względu na pandemię koronawirusa i na bazie przeprowadzonych wyliczeń wyszło im, że łączna wartość graczy występujących w lidze angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej, niemieckiej oraz francuskiej może spaść nawet o 28% z 32,7 do 23,4 miliarda euro.

Z punktu widzenia procentowego wynika, że najbardziej na anulowaniu trwającego sezonu ucierpiałby Olympique Marsylia. Wycena umiejętności prezentowanych przez zawodników francuskiej drużyny uległa by zmianie o 37,9% z 256 do 159 milionów euro.

Na dalszych miejscach w tej klasyfikacji uplasowały się Inter Mediolan (-35,7%), Hellas Verona (-34,3%), SPAL 2013 (-34,2%) oraz Sheffield United (-33,2%).

Jeżeli spojrzymy na aspekt czysto finansowy, to największy ubytek wartości swoich piłkarzy zanotowałby Manchester City - aż 412 milionów euro. Tuż za angielskim gigantem znajdują się FC Barcelona (-366 miliona euro), Liverpool (-353 miliona euro) i Paris-Saint Germain (-353 miliona euro).

Z kolei na przeciwnym biegunie w obu tych zestawieniach są Stade Brestois 29 (procentowy spadek wartości o 16,7) i UC Lecce (finansowy spadek wartości o 8 milionów euro).

CIES Football Observatory poinformowało także, że w przypadku Paula Pogby z Manchesteru United jego szacunkowa wycena spadłaby niemal o połowę z 65 do 35 milionów euro.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Liga Mistrzów: Tylko dwóch piłkarzy Atlético Madryt zakażonych koronawirusem, można grać! [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Tylko dwóch piłkarzy Atlético Madryt zakażonych koronawirusem, można grać! [OFICJALNIE] Liga Europy: Lech Poznań, Piast Gliwice i Cracovia poznały rywali w I rundzie eliminacji Liga Europy: Lech Poznań, Piast Gliwice i Cracovia poznały rywali w I rundzie eliminacji Liga Mistrzów: Druga runda kwalifikacji rozlosowana. Legia w razie awansu zagra z mistrzem Armenii lub Cypru Liga Mistrzów: Druga runda kwalifikacji rozlosowana. Legia w razie awansu zagra z mistrzem Armenii lub Cypru Jonathan David w Lille. Zaplanowane testy medyczne Jonathan David w Lille. Zaplanowane testy medyczne Deadline w sprawie transferu Sancho. Chyba wszystko jasne Deadline w sprawie transferu Sancho. Chyba wszystko jasne Legia Warszawa, Lech Poznań, Piast Gliwice i Cracovia poznały swoich potencjalnych rywali w eliminacjach europejskich pucharów Legia Warszawa, Lech Poznań, Piast Gliwice i Cracovia poznały swoich potencjalnych rywali w eliminacjach europejskich pucharów OFICJALNIE: Miłosz Kozak w Radomiaku Radom OFICJALNIE: Miłosz Kozak w Radomiaku Radom

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy