„Czasami problem piłkarzy polega na tym, że uważają, iż są od innych lepsi”

„Czasami problem piłkarzy polega na tym, że uważają, iż są od innych lepsi”
Dawid Kurowski
Dawid Kurowski
Źródło: Weszło

Marek Papszun, prowadzący Raków Częstochowa, udzielił wywiadu dla „Weszło”.

Trener beniaminka Nice I Ligi uchodzi za jednego z najciekawszych młodych trenerów od czasów Roberta Podolińskiego. Papszun, który od półtora roku jest szkoleniowcem Rakowa Częstochowa, już w pierwszym swoim pełnym sezonie pracy w klubie wprowadził go na zaplecze LOTTO Ekstraklasy. Co więcej, obecnie zajmuje na nim trzecie miejsce, wciąż licząc się w walce o awans do elity.

43-letni szkoleniowiec znany jest z tego, że nie owija w bawełnę i niejednokrotnie pozwalał sobie na uwagi w stosunku do piłkarzy, które jego koledzy po fachu woleliby przemilczeć. W rozmowie z dziennikarzem Mateuszem Rokuszewskim z „Weszło” (CAŁOŚĆ TUTAJ) powiedział na ten temat tak: „Mam do piłkarzy duży szacunek, tak jak do każdego człowieka. Oczywiście pod jednym warunkiem – że oni szanują też mnie oraz innych ludzi. Czasami problem piłkarzy polega właśnie na tym, że uważają, iż są od innych lepsi, a na związany z tym brak szacunku nigdy nie będzie mojej zgody”. 

Papszun powiedział również, że zdaje sobie sprawę, dlaczego jego opinie są odbierane jako brak szacunku wobec piłkarzy. Trener Rakowa wyjaśnił: „Bierze się to zapewne stąd, że ciągle powtarzam, iż piłkarz powinien być dobrze przygotowany do zawodu i leży to w jego gestii. Jeśli zarabia swoim ciałem, to musi je mieć sprawne. To jest jego narzędzie. Jak zatrudniam kominiarza, żeby przeczyścił komin, to nie kupuję mu drabiny i reszty przyrządów. Przyjeżdża, wchodzi na dach, robi swoje, a ja mu płacę. Tak samo klub płaci piłkarzowi za to, że jest przygotowany, wychodzi na boisko i robi swoje. Krytykuję tylko tych piłkarzy, którzy nie myślą w ten sposób i nie dopełniają swoich obowiązków”.

Szkoleniowiec jest zdania, że w jego drużynie aktualnie nie ma już piłkarzy, których mógłby skrytykować za brak profesjonalizmu. Papszun potrzebował jednak do tego wielu miesięcy pracy i współpracy z władzami klubu: „Mam różne doświadczenia, ale w tej chwili nie spotykam takich zawodników praktycznie w ogóle. Udało nam się doprowadzić do takiej sytuacji, jednak trwało to półtora roku. No i niezbędna była dobra wola właściciela klubu, bo ja jako trener sam niewiele mógłbym zrobić. U nas głową tego projektu jest Michał Świerczewski – on wytycza ścieżkę rozwoju, ale to działanie związane z rozstawaniem się z piłkarzami po prostu musi być wspólne. Odkąd tu jestem, odeszło ponad trzydziestu”.

Po dziewiętnastu seriach spotkań Nice I Ligi, Raków Częstochowa plasuje się z 32 punktami na trzeciej pozycji. Przed beniaminkiem zaplecza LOTTO Ekstraklasy znajduje się Chojniczanka Chojnice i Odra Opole, ale do tego pierwszego zespołu, który jest liderem rozgrywek, zespół Papszuna traci tylko trzy punkty.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Grzegorz Krychowiak odchodzi z Lokomotiwu Moskwa [OFICJALNIE] Grzegorz Krychowiak odchodzi z Lokomotiwu Moskwa [OFICJALNIE] Łukasz Teodorczyk oferowany polskim klubom Łukasz Teodorczyk oferowany polskim klubom FC Barcelona: Ronald Koeman skreślił wychowanka [OFICJALNIE] FC Barcelona: Ronald Koeman skreślił wychowanka [OFICJALNIE] Transfery - Relacja na żywo [01/08/2021] Transfery - Relacja na żywo [01/08/2021] Czesław Michniewicz grzmi po porażce z Radomiakiem. Zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec Mladenovicia i Josué Czesław Michniewicz grzmi po porażce z Radomiakiem. Zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec Mladenovicia i Josué Juventus finalizuje transfer napastnika Juventus finalizuje transfer napastnika Josip Iličić bohaterem głośnego transferu. „Przygotowuje się do znalezienia nowego klubu” Josip Iličić bohaterem głośnego transferu. „Przygotowuje się do znalezienia nowego klubu”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy