IFFHS: FC Barcelona najlepszą drużyną klubową w 2012 roku

IFFHS: FC Barcelona najlepszą drużyną klubową w 2012 roku fot. Transfery.info
Źródło: IFFHS

FC Barcelona została uznana przez Międzynarodową Federację Statystyków i Historyków Futbolu (IFFHS) za najlepszą drużynę klubową w 2012 roku.

Zespół z Katalonii w poprzednim roku kalendarzowym wygrał tylko Puchar Hiszpanii, ale i tak został wybrany najlepszym zespołem klubowym globu. Dla Barcelony jest to już czwarte wyróżnienie. Wcześniej otrzymywali tę nagrodę w latach 1997, 2009 oraz 2011.

Na drugim miejscu uplasował się zwycięzca Ligi Mistrzów oraz Pucharu Anglii z zeszłego sezonu, czyli Chelsea Londyn. Na trzeciej pozycji ex aequo uplasowali się Atletico Madryt (zwycięzca Ligi Europy) oraz Boca Juniors (zwycięzca Copa Argentina).

Corinthians Sao Paulo (Klubowy Mistrzów Świata oraz zwycięzca Copa Libertadores) zajął dopiero piątą lokatę. Dziwi mnie fakt, że przed nimi znajduje się ekipa z Argentyny, która podobnie, jak Barcelona zbyt wiele w zeszłym roku na arenie piłkarskiej nie ugrała.

Na szóstym miejscu ulokowano Bayern Monachium, który przegrał niemal wszystko - mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec, Ligę Mistrzów. Na pocieszenie została im wygrana w Superpucharze Niemiec oraz fantastyczny start obecnego sezonu.

Na siódmej pozycji znalazł się Real Madryt, który rok 2012 miał dość udany, no ale niestety nie wystarczyło to na wyprzedzenie nawet "Bawarczyków".

Ósma lokata należy do Juventusu Turyn, który w kapitalnym stylu zdobył mistrzostwo Włoch i całą ligę przeszedł bez porażki.

Tuż za "Starą Damą" znajduje się Borussia Dortmund, która z roku na rok gra coraz lepiej. Według mnie powinna znaleźć się ze dwa miejsca wyżej, no ale niestety słabe poprzednie sezony i nagły "boom" nie znalazł przełożenia w statystykach.

Czołową dziesiątkę zamyka Olympique Lyon. Nie wiem, co Francuzi robią na tak wysokim miejscu, ale chyba zawdzięczają to w miarę równej grze przez cały rok, bo z pewnością jest sporo ekip na świecie, które bardziej zasługiwałyby na tę lokatę.

Co do polskich zespołów to w czołowej 400 znalazło się ich aż trzy. Najwyżej uplasowała się Legia Warszawa, która zajęła 156. miejsce. Identyczne, jak w roku 2011.

Dużo, dużo dalej ulokował się Lech Poznań, bo na 215. miejscu. W stosunku do poprzedniego notowania spadł o dwie lokaty.

Ostatnim polskim rodzynkiem w tym rankingu jest Ruch Chorzów, który zajął 365. miejsce, co oznacza, że "Niebiescy" spadli o dziewięć pozycji przez cały okrągły rok.

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Znów to zrobił... Sandro Tonali oskarżony o obstawianie zakładów po transferze do Newcastle United OFICJALNIE: Znów to zrobił... Sandro Tonali oskarżony o obstawianie zakładów po transferze do Newcastle United Zinédine Zidane opcją dla giganta. Brak znajomości języka nie stanowi problemu Zinédine Zidane opcją dla giganta. Brak znajomości języka nie stanowi problemu Zawodzi w Śląsku Wrocław na całej linii, ale Jacek Magiera jeszcze go nie skreśla. „Popracuję z nim” Zawodzi w Śląsku Wrocław na całej linii, ale Jacek Magiera jeszcze go nie skreśla. „Popracuję z nim” Marcus Rashford niepewny powołania na EURO 2024? „Znajduje się pod presją” Marcus Rashford niepewny powołania na EURO 2024? „Znajduje się pod presją” Wojciech Szczęsny jak Gianluigi Buffon. Juventus ma plan na przyszłość gwiazdy reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny jak Gianluigi Buffon. Juventus ma plan na przyszłość gwiazdy reprezentacji Polski Trzeba będzie zapłacić za niego blisko 47 milionów euro. Kluby z Premier League zainteresowane Trzeba będzie zapłacić za niego blisko 47 milionów euro. Kluby z Premier League zainteresowane Agent Alphonso Daviesa oburzony. „Dostaliśmy ultimatum” Agent Alphonso Daviesa oburzony. „Dostaliśmy ultimatum”