Korona Kielce znów stanie nad przepaścią?!

Korona Kielce znów stanie nad przepaścią?! fot. FotoPyk
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Radio eM Kielce

Rodzina Hundsdörferów, posiadająca większościowy pakiet akcji w klubie, rozważa wycofanie się z finansowania Korony Kielce przez niechęć władz miasta związaną z dokapitalizowaniem spółki.

Ekipa z województwa świętokrzyskiego znajdująca się w przeszłości w rękach Krzysztofa Klickiego stanowiła poważne zagrożenie dla czołowych zespołów występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ten stan rzeczy uległ zmianie w 2008 roku, kiedy to właściciel Kolportera postanowił wycofać się ze sponsorowania drużyny po wybuchu afery korupcyjnej.

Wówczas na ratunek klubowi przyszło miasto, które wzięło na siebie obowiązek finansowania „Żółto-Czerwonych” i liczyło na to, że szybko znajdzie na niego nowego kupca. Tak się jednak nie stało i Korona znajdowała się w rękach gminy Kielce przez blisko dziesięć lat, co powodowało stopniowe zadłużanie się zespołu, który już kilkukrotnie rozważał konieczność ogłoszenia upadłości i wycofania się z rozgrywek.

Lepsze dni dla ekipy z województwa świętokrzyskiego nadeszły w 2017 roku, kiedy to większościowy pakiet akcji w klubie nabył Dieter Burdenski. Były reprezentant Niemiec i legenda Werderu Brema nie zagościła jednak na zbyt długo w polskiej drużynie i bardzo szybko odsprzedał ją rodzinie Hundsdörferów, która działa w branży budowlanej oraz posiada udziały w mniejszych przedsięwzięciach i klinikach na północy Niemiec.

Pod ich wodzą sytuacja finansowa Korony zaczęła się stopniowo poprawiać, ale nie do tego stopnia, aby zespół nie musiał martwić się o swoją przyszłość. Świadczy o tym między innymi fakt, że właściciele ekipy z Kielc zapragnęli dokapitalizować spółkę kwotą wynoszącą około trzy i pół miliona złotych, aby pokryć powstałe w poprzednim sezonie zadłużenie.

Z tego też powodu Dirki Hundsdörfer, przewodniczący Rady Nadzorczej, zwrócił się do miasta, które posiada 28% akcji w klubie, o dołożenie proporcjonalnego wkładu do wspomnianego zabiegu w wysokości 1,5 miliona złotych.

Według informacji przekazanych przez „Radio eM Kielce”, przedstawiciele miasta zobowiązali się notarialnie złożyć projekt uchwały w tej sprawie do końca października, ale do tej pory tego nie zrobili, co może stawiać pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie Korony.

- Skoro nie ma tego w budżecie miasta, to znaczy, że niekoniecznie jesteśmy w stanie dać te pieniądze. Rozmawialiśmy z prezesem Zającem, który mówił, że nie jest to super pilna sprawa, a teraz okazuje się, że jednak jest. W tym momencie nie możemy jeszcze podać swojego twardego stanowiska, ponieważ czeka nas rozmowa z większościowym właścicielem - powiedziała Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc.

- Mamy do omówienia nie tylko temat dokapitalizowania spółki przez miasto, ale przede wszystkim to, jak właściciel większościowy wyobraża sobie jej dalsze prowadzenie. Nie możemy tylko płacić. Kwota o jakiej mowa, czyli półtora miliona złotych, nie leży na podłodze - dodała przedstawicielka miasta.

Właściciele „Żółto-Czerwonych” są zaskoczeni zaistniałą sytuacją, ponieważ zamierzali na Walnym Zgromadzaniu zaplanowanym na ten piątek podjąć uchwałę o dokapitalizowaniu spółki. Do tego jednak nie dojdzie, jeśli na czwartkowej sesji głosu w tej sprawie nie zabiorą radni, a wiele wskazuje na to, że do tego nie dojdzie.

Jeżeli w tej kwestii nic się nie zmieni, to rodzina Hundsdörferów może postawić spółkę nawet w stan likwidacji, co oznaczałoby konieczność wycofania klubu z udziału w drugiej części trwających rozgrywek Ekstraklasy. Taki scenariusz nie jest na obecną chwilę prawdopodobny, ale niewykluczone, że może być brany pod uwagę przez głównego inwestora Korony Kielce.

Więcej na temat: Korona Kielce Polska Niemcy

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych OFICJALNIE: Jakub Wilk w Tarnovii Tarnowo Podgórne OFICJALNIE: Jakub Wilk w Tarnovii Tarnowo Podgórne Morawiecki: Robimy takie projekty, żeby młodzi piłkarze marzyli o grze w Białymstoku, a nie Manchesterze, Barcelonie czy Madrycie [WIDEO] Morawiecki: Robimy takie projekty, żeby młodzi piłkarze marzyli o grze w Białymstoku, a nie Manchesterze, Barcelonie czy Madrycie [WIDEO] Thiago Alcántara dokonał wyboru. Hiszpan coraz bliższy opuszczenia Bayernu Monachium Thiago Alcántara dokonał wyboru. Hiszpan coraz bliższy opuszczenia Bayernu Monachium Borussia Dortmund finalizuje transfer Bellinghama. Drugi najdroższy 17-latek w historii futbolu! Borussia Dortmund finalizuje transfer Bellinghama. Drugi najdroższy 17-latek w historii futbolu! Mesut Özil opuści Arsenal?! Będzie namawiał go polityk Mesut Özil opuści Arsenal?! Będzie namawiał go polityk Chelsea złoży ofertę za Havertza po sobotnim finale Pucharu Niemiec?! Chelsea złoży ofertę za Havertza po sobotnim finale Pucharu Niemiec?! Glik odchodzi z AS Monaco. Finalizacja transferu nawet w ciągu kilku godzin Glik odchodzi z AS Monaco. Finalizacja transferu nawet w ciągu kilku godzin

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy