2024-07-05 20:38:13; Aktualizacja: 2 dni temu
A na końcu i tak wygrywają... Hiszpanie. Gospodarz niespodziewanie odpada z EURO 2024 [WIDEO] Fot. Euro24Hub [Twitter]
Antoni Obrębski
Antoni Obrębski Źródło: TVP Sport

Niemcy odpadli w ćwierćfinale EURO 2024 po porażce z Hiszpanią 1:2. Decydująca bramka padła w 119. minucie za sprawą pięknego trafienia głową Mikela Merino.

W pierwszej połowie meczu doświadczyliśmy bardzo intensywnej gry z obu stron, jednak żaden z zespołów nie był w stanie wypracować sobie przewagi, ani bardzo klarownej sytuacji.

Pierwsze 45 minut stało pod znakiem Toniego Kroosa, choć nie w tym kontekście, w którym można by się było tego spodziewać. Niemiec w trzeciej minucie agresywnie sfaulował Pedriego, który po kilku minutach opuścił boisko w asyście lekarzy. Za wejście w 21-latka były gracz Realu Madryt nie otrzymał nawet żółtej kartki.

Później 34-latek zaznaczył się „stemplem” na stopie Lamine'a Yamala. Anthony Taylor nie odgwizdał w tej sytuacji nawet przewinienia. Według wielu osób Niemiec zasłużył na dwie żółte kartki, a więc usunięcie z boiska. Kroos mógłby więc zakończyć karierę z czerwoną kartką, a takich przez całą swoją karierę obejrzał tylko dwie. Obie po obejrzeniu dwóch żółtych kartoników.

Po pierwszej połowie Julian Nagelsmann doszedł do wniosku, że coś w jego drużynie nie gra. Od początku drugiej części gry na boisku pojawili się Robert Andrich i Florian Wirtz, którzy zastąpili Leroya Sané oraz Emre Cana.

Zmiany jednak, przynajmniej na początku, niewiele pomogły. W 48. minucie przed bardzo dobrą szansą stanął Álvaro Morata, jednak 31-latek nie trafił w bramkę z siedmiu metrów. W 51. minucie Niemcy nie mieli już tyle szczęścia i Dani Olmo pokonał Manuela Neuera.

Po bramce drużyna Luisa de la Fuente zaczęła szanować piłkę i zyskała na posiadaniu piłki. Niemcy pracowali agresywnie w pressingu i tylko gdy odbierali piłkę, szturmowali na bramkę Unaia Simóna. Raz po odegraniu Füllkruga do Andricha hiszpański bramkarz musiał się wykazać przy uderzeniu z dystansu tego drugiego.

W 77. minucie jeden z takich ataków reprezentacji Niemiec okazał się bardzo groźny. Po podaniu Floriana Wirtza w słupek uderzył Niclas Füllkrug. Piłka odbiła się, wracając do gry.

W 82. minucie Hiszpanie źle przyjęli piłkę po wybiciu z piątego metra, wskutek czego Kai Havertz stanął sam na sam z wysuniętym z bramki Unai'em Simónem. Wydawało się już, że to musi być 1:1, Niemiec przelobował bramkarza, ale nie zmieścił piłki w bramce. Być może była to najlepsza okazja w tym spotkaniu.

Wydawałoby się już, że mecz zakończy się zwycięstwem Hiszpanii. W 89. minucie jednak Joshua Kimmich zgrał piłkę głową do Floriana Wirtza, który w gąszczu zawodników odnalazł miejsce, w które posłał piłkę. Ta uderzyła w słupek, a następnie wpadła do bramki.

Niemcy napędzili się tym golem i chcieli skończyć ten mecz jeszcze w 90 minutach. Blisko było w 94. minucie po uderzeniu Thomasa Müllera, jednak piłka przeleciała obok słupka. Potrzebna była więc dogrywka.

W nią podopieczni Juliana Nagelsmanna także weszli lepiej i kilka razy stworzyli zagrożenie pod hiszpańską bramką. W 105. minucie najlepszą sytuację w pierwszej części dogrywki miał Florian Wirtz. 21-latek znalazł się w podobnej sytuacji, co w 51. minucie Dani Olmo. Niemiec nie ustrzelił jednak dubletu.

W drugiej połowie dogrywki doszło także do kontrowersji, ponieważ Marc Cucuerlla zablokował ręką uderzenie Jamala Musiali, które zmierzało w światło bramki. Zdaniem Anthony'ego Taylora ręka była ułożona naturalnie, a sędziowie VAR po szybkiej analizie bez przerywania gry podtrzymali decyzję sędziego.

W 117. minucie po dośrodkowaniu Joshuy Kimmicha piłkę trącił Niclas Füllkrug. Piłka została uderzona bardzo sprytnie, jednak wielkim kunsztem wykazał się Unai Simón, który odbił tę piłkę, a następnie ją złapał.

Dwie minuty później fantastycznie głową uderzył niepokryty w polu karnym Mikel Merino (asysta Olmo!). Tym razem piłka wpadła do bramki, Manuel Neuer był bezradny. Hiszpania wyszła na prowadzenie 2:1.

W 123. minucie bliski strzelenia gola był Füllkrug, który minimalnie się pomylił po strzale głową. W 126. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Dani Carvajal, który sfaulował taktycznie, przerywając groźną akcję. W pole karne przy rzucie wolnym poszedł Manuel Neuer, który nie pomógł Niemcom. Wynik się nie zmienił.