NOWY CYKL! Wspaniałe lata 90. Odcinek pierwszy: TV

NOWY CYKL! Wspaniałe lata 90. Odcinek pierwszy: TV
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

Druga połowa lat 90. - niby wcale nie tak dawno, a jednak świat trochę ponad dekadę temu wyglądał zupełnie inaczej. Raczkujący dopiero Internet, telefon komórkowy wielkości cegłówki w randze rarytasu i masa now(...)

Druga połowa lat 90. - niby wcale nie tak dawno, a jednak świat trochę ponad dekadę temu wyglądał zupełnie inaczej. Raczkujący dopiero Internet, telefon komórkowy wielkości cegłówki w randze rarytasu i masa nowych Daewoo Lanos na ulicach. Także każdy kibic piłkarski, który żył w tych czasach, ma mnóstwo wspomnień związanych z nimi. Nic dziwnego, bo był to przecież okres wielu ciekawych futbolowych wydarzeń i, wbrew pozorom, całkiem interesującej oprawy pozasportowej. Co prawda uboższej liczebnie od tej, z którą stykamy się dziś, lecz na pewno potrafiącej utknąć w pamięci. 

Jak wyglądał dzień zwykłego młodego kibica piłkarskiego w końcu poprzedniego wieku? Otóż, takowy wracał ze szkoły do domu i jeszcze przed obiadem korzystał z telegazety. Tam obowiązkowe 201, a po weekendzie dodatkowo strony 236,237, itd. Zaraz po posiłku obowiązkowa gra w piłkę pod blokiem. Po powrocie lektura Bravo Sport, a gdzieś po drodze wybuch emocji związanych z meczami kapitana Tsubasy. To tylko namiastka z tego co każdy z nas zapamiętał z drugiej części lat 90..

  Dziś kibic piłkarski w Polsce, szukając meczu rodzimej ekstraklasy, na pewno nie będzie liczył na transmisję w telewizji publicznej. A pomyśleć, że jeszcze do czerwca 2000 roku (z małą przerwą) zmagania najlepszych zespołów naszej ligi oglądać można było właśnie w TVP. Cóż, czasy się zmieniają, a ekstraklasa w TVP to jedno ze wspomnień lat 90..

Obecnie o prawa do pokazywania rozgrywek ligowych w Polsce toczą się batalię między stacjami telewizyjnymi. A jeszcze do 1995 roku regulacje w tym zakresie w ogóle nie istniały. Sęk w tym, że rok wcześniej na rynku pojawiła się grupa, która w krótkim czasie zaczęła wyznaczać nowe standardy w pokazywaniu ligi, chodzi tu oczywiście o Canal +. Liga jednak długo pokazywana była zarówno przez C+, jak i TVP. Francuski koncern wykupił prawa do ligi na wyłączność w lipcu 1998, ale w marcu 1999 odstąpił ich część telewizji publicznej. Liga w tej ostatniej pokazywana była do czerwca 2000 roku.

Oczywiście ekstraklasa w TVP cieszyła się swego rodzaju specyfiką. Niekiedy fanom serwowano na przykład tylko jedną połowę spotkania albo odwrotnie, decydowano się na puszczenie wyłącznie drugich czterdziestu pięciu minut meczu. Za mikrofonem brylowali Dariusz Szpakowski i niezapomniany Andrzej Zydorowicz.

Nieodłącznym elementem ligowej piłki w TVP był magazyn ,”Gol”. Pierwszy w historii cykliczny program poświęcony polskiemu futbolowi. Jego debiut miał miejsce wiosną 1995 roku, autorem audycji był Jacek Laskowski. Początkowo, ”Gol" nadawany był we wtorki, później w ramówce wybierano dla niego poniedziałki. Niestety koniec magazynu był nieuchronny, a wiązał się z utratą praw do pokazywania ligi przez TVP. Z przerwami ”Gol" emitowano do 2002 roku, później zastąpił go mniej popularny program ”Tylko Futbol". Wraz z rozwojem profesjonalizmu jaki proponował magazyn Canalu + ,,Liga +" konkurencyjność ,,Gola" wobec niego spadała. Magazyn telewizyjnej ,,Dwójki" chętnie oglądany był za to przez osoby nie mające w domach dekoderów.

Warto też pamiętać, że swoisty duopol między Canal + a TVP, jaki wytworzył się w końcówce lat 90. został jednak zakłócony. Wszystko za sprawą Legii Warszawa i Wisły Kraków, które prawa do transmisji spotkań w roli gospodarza przekazały odpowiednio Wizji TV oraz TVN. I tak o to mistrzostwo Polski Białej Gwiazdy zdobyte po zwycięstwie nad GKS Bełchatów mogli oglądać kibice odbierający stację Mariusza Waltera.  



Magazyn Gol - czołówka: 

Polska - Brazylia 0:4 MŚ 1986 strzał (Szpakowski) 
Polska – Peru 5:1 MŚ 1982 gol Buncola (Ciszewski) 
Polska - Hiszpania 2:3 finał IO 1992 gol Kowalczyka (Zydorowicz) 
Polska - Anglia 1:1 el. MŚ 1993 strzał Leśniaka (Szpakowski) 
(Banasikowski) 
Polska - Belgia 3:0 MŚ 1982 gol Bońka na 3:0 (Ciszewski) 
Sampdoria Genua - Legia Warszawa 2:2 PZP 1991 gol Kowalczyka (Zydorowicz) 
Polska - Anglia 1:1 el. MŚ 1993 gol Adamczuka


Autor: Mateusz Leleń
Więcej na temat: Publicystyka

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Maksymilian Stryjek odchodzi z klubu. Planuje transfer do lepszej ligi OFICJALNIE: Maksymilian Stryjek odchodzi z klubu. Planuje transfer do lepszej ligi Z nimi Wisła Kraków może zagrać w eliminacjach Ligi Europy Z nimi Wisła Kraków może zagrać w eliminacjach Ligi Europy Łączy się go z grą w reprezentacji Polski, strzelił gola w półfinale europejskiego pucharu Łączy się go z grą w reprezentacji Polski, strzelił gola w półfinale europejskiego pucharu Jarosław Królewski po triumfie w Pucharze Polski. Na to pójdzie pięć milionów złotych Jarosław Królewski po triumfie w Pucharze Polski. Na to pójdzie pięć milionów złotych Nadchodzą ciężkie chwile Pogoni Szczecin? „Dla mnie to koniec tego projektu. Trauma zostanie na długo” Nadchodzą ciężkie chwile Pogoni Szczecin? „Dla mnie to koniec tego projektu. Trauma zostanie na długo” Ten wpis Pogoni Szczecin na Twitterze źle się zestarzał Ten wpis Pogoni Szczecin na Twitterze źle się zestarzał Napastnik Wisły Kraków nie zapomniał o jej byłym trenerze po triumfie w Pucharze Polski Napastnik Wisły Kraków nie zapomniał o jej byłym trenerze po triumfie w Pucharze Polski

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy