OFICJALNIE: Komunikaty PZPN i Komisji Ligi dotyczące sprawy Furmana i Romanczuka

OFICJALNIE: Komunikaty PZPN i Komisji Ligi dotyczące sprawy Furmana i Romanczuka fot. FotoPyk
Mateusz Michałek
Źródło: PZPN I Ekstraklasa

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego sytuacji z meczu pomiędzy Jagiellonią Białystok a Wisłą Płock (1:0).

Przypomnijmy, że pomocnik Wisły, Dominik Furman, miał nazwać Tarasa Romanczuka banderowcem. Tuż po spotkaniu potwierdził to sam zawodnik „Jagi”. Furman w oświadczeniu poinformował jednak, że nic takiego nie miało miejsca. Na ten moment mamy więc słowo przeciwko słowu.

„Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem sędziowskim i raportem delegata z meczu w dniu 16 lutego 2019 roku pomiędzy Jagiellonią Białystok i Wisłą Płock oraz przeanalizowaniu oświadczeń zawodników, klubów oraz nagrań z meczu, na podstawie art. 127 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwości popełnienia przez zawodnika Dominika Furmana przewinienia dyscyplinarnego zachowania o charakterze ksenofobicznym wobec zawodnika Tarasa Romanczuka w trakcie meczu w ramach rozgrywek Ekstraklasy.


Zebrany w toku postępowania wyjaśniającego materiał dowodowy zostanie przekazany do Komisji Ligi Ekstraklasa S.A., która podejmie ostateczną decyzję zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez PZPN.

Do całej sprawy odniosła się również Ekstraklasa:

„Komisja Ligi informuje, że działa w porozumieniu z Rzecznikiem Dyscyplinarnym PZPN ws. postępowania wyjaśniającego dotyczącego Dominika Furmana. Ocenie poddane będzie, czy zawodnik Wisły Płock mógł w trakcie meczu Jagiellonia Białystok – Wisła Płock popełnić przewinienie dyscyplinarne o charakterze ksenofobicznym wobec zawodnika Jagiellonii, Tarasa Romańczuka.

Zgodnie z regulaminem Dyscyplinarnym PZPN sprawa będzie analizowana przez Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN celem przekazania Komisji Ligi stosownego wniosku o wszczęcie postępowania lub jego umorzenie. Przewodniczący Komisji Ligi, Jarosław Poturnicki, informuje, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania wyjaśniającego sprawa zostanie rozpatrzona i ze względu na wagę postępowania, będzie potraktowana przez Komisję priorytetowo” - czytamy.

Zgodnie z doniesieniami „Przeglądu Sportowego” całą sprawę bada też podlaska policja.

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy