OFICJALNIE: Sinizacja piłki, czyli Elkeson zmienił klub i... zostanie Chińczykiem

OFICJALNIE: Sinizacja piłki, czyli Elkeson zmienił klub i... zostanie Chińczykiem
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: Guangzhou Evergrande

Elkeson jest bohaterem transferu na szczycie chińskiej piłki, gdyż zmienił mistrza Shanghai SIPG na wicemistrza Guangzhou Evergrande. Do tego wkrótce dojdzie nowa przynależność reprezentacyjna.

Transfer, wedle nieoficjalnych doniesień, opiewa na 5,5 miliona euro. Długości kontraktu indywidualnego nie podano - można tylko spekulować, że są to trzy lata.

Za transakcją znajdziemy drugie dno. Brazylijczyk Elkeson wkrótce powinien dostać chińskie obywatelstwo. Postawiło go to w idealnej sytuacji negocjacyjnej. Dla niego to najprawdopodobniej ostatnia duża umowa w karierze, bo za kilka dni będzie obchodził 30. urodziny. Rozważa się go jako znaczące wzmocnienie chińskiej kadry, przygotowującej się do kwalifikacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku. Do tej pory Chińczycy raczej nie naturalizowali zawodników, ale ostatnio zaczęło się to zmieniać - obywatelstwo dostał między innymi piłkarz grający od zimy w Guangzhou - Tyias Browning, ale też Nico Yennaris i John Hou Sæter, sprowadzeni przez Beijing Guo’an. W tych przypadkach jednak sytuacja była bardziej klarowna, bo dochodziło chińskie pochodzenie. W przypadku Elkesona podstawą przyznania obywatelstwa będzie jedynie czas spędzony w Państwie Środka.

Evergrande ma silne powiązania z chińskim rządem i kreuje się na lokalną potęgę. W tym celu stawia w jak największym stopniu na lokalnych zawodników, najlepiej reprezentantów, oferując im duże zarobki. Elkeson, wkrótce już z chińskim paszportem, może liczyć w Kantonie na zdecydowanie większą pensję niż w SIPG.

Napastnik przeniósł się do Chinese Super League w 2013 roku. Początkowo występował właśnie w Guangzhou Evergrande, ale w 2016 roku przeniósł się do SIPG. W Chinach zdobywa kolejne trofea - już czterokrotnie triumfował w lidze, ale najważniejsze są dwa triumfy w Azjatyckiej Lidze Mistrzów w latach 2013 i 2015.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Zbigniew Boniek odpowiedział na doniesienia Fabrizio Romano Zbigniew Boniek odpowiedział na doniesienia Fabrizio Romano Reprezentacja Polski: PZPN z klarownym stanowiskiem w sprawie Matty'ego Casha Reprezentacja Polski: PZPN z klarownym stanowiskiem w sprawie Matty'ego Casha Polska pozyska reprezentanta z Premier League?! Polska pozyska reprezentanta z Premier League?! Matthijs de Ligt opuści Juventus? Mino Raiola zasiał ziarno niepewności Matthijs de Ligt opuści Juventus? Mino Raiola zasiał ziarno niepewności Derby County na skraju upadku. Prowadzonemu przez Wayne'a Rooneya zespołowi grozi teraz odjęcie nawet... 21 punktów [OFICJALNIE] Derby County na skraju upadku. Prowadzonemu przez Wayne'a Rooneya zespołowi grozi teraz odjęcie nawet... 21 punktów [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Adrián Guľa po bolesnej porażce z Lechem Poznań Wisła Kraków: Adrián Guľa po bolesnej porażce z Lechem Poznań Raheem Sterling na wylocie z Manchesteru City?! Możliwy hitowy zimowy transfer Raheem Sterling na wylocie z Manchesteru City?! Możliwy hitowy zimowy transfer

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy