Słowniczek

Kiedy można dokonywać transferów - transfery można dokonywać tylko w tak zwanym oknie transferowym, w przeciągu sezonu są dwa okna transferowe letnie i zimowe.

Wolny transfer - oznacza, że zawodnik posiada swoją kartę zawodnika i może przejść do wybranego klubu (oczywiście jeśli go zechcą)za darmo , czyli że poprzedni klub tego zawodnika nie dostanie za to żadnych pieniędzy.

Prawo Bosmana - prawo na mocy którego każdy zawodnik, który skończył 23 lata i któremu wygaśnie kontrakt, może przejść za darmo do zespołu. W przypadku młodszych zawodników kluby otrzymają odszkodowanie za szkolenie.

Suma odstępnego - kwota, którą nowy klub zawodnika płaci jego staremu pracodawcy wzamian za transfer.

Prawo pierwokupu - prawo do wykupienia zawodnika po uprzednim wypożyczeniu. Klub, który uzyskał prawo do pierwokupu, ma pierwszeństwo do wykupienia zawodnika z jego klubu, za wcześniej ustaloną przez obie strony kwotę.

Prawo Webstera - W 1996 roku wprowadzono w życie słynne już „Prawo Bosmana”. Prawo to zezwala zawodnikom na zmianę barw klubowych po upływie ważności kontraktu – w przypadku braku jego przedłużenia – bez ograniczeń płynących ze strony ostatniego klubu pracodawcy. Dziś następuje jeszcze większa liberalizacja zasad dotyczących piłkarskich transferów. Świat obiegła informacja ze Szkocji, gdzie były już piłkarz Hearts Edynburg Andrew Neil Webster znalazł i przywołał lukę w prawie FIFA (bazującym na zasadach Unii Europejskiej), która umożliwia przejście do innego klubu przed upłynięciem terminu ważności kontraktu. By tak się stało muszą zostać spełnione pewne warunki. Nie ulega wątpliwości, że tak zwane „Prawo Webstera” skomplikuje i uprzykrzy życie dyrektorom sportowym klubów, a umili i nada większą wolność zawodnikom.

Więcej o Prawie Webstera przeczytasz tutaj: Prawo Webstera

Zobacz również

Legia II Warszawa vs Sokół Ostróda. Burmistrz Ostródy zwrócił się z prośbą o pomoc... do Zbigniewa Bońka Legia II Warszawa vs Sokół Ostróda. Burmistrz Ostródy zwrócił się z prośbą o pomoc... do Zbigniewa Bońka Real Madryt włącza się do walki o środkowego obrońcę, którego określano... „nowym Ødegaardem” Real Madryt włącza się do walki o środkowego obrońcę, którego określano... „nowym Ødegaardem” Czołowe kluby piłkarskie świata pomagają w poszukiwaniu zaginionych dzieci i nastolatków Czołowe kluby piłkarskie świata pomagają w poszukiwaniu zaginionych dzieci i nastolatków Real Madryt: Zapadła decyzja o powrocie Ødegaarda Real Madryt: Zapadła decyzja o powrocie Ødegaarda OFICJALNIE: Malwina Smarzek-Godek w Novarze OFICJALNIE: Malwina Smarzek-Godek w Novarze Bundesliga: Borussia Dortmund - Bayern Monachium, czyli der Klassiker [przewidywane składy, kogo brakuje, gdzie oglądać] Bundesliga: Borussia Dortmund - Bayern Monachium, czyli der Klassiker [przewidywane składy, kogo brakuje, gdzie oglądać]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy