CIES: Najbardziej przepłacone transfery letniego okienka

10 miesięcy temu CIES: Najbardziej przepłacone transfery letniego okienka

Europejskie kluby płaciły o około 30% więcej niż piłkarz był rzeczywiście wart podczas zakończonego niedawno letniego okienka transferowego - wynika z raportu CIES.

Organizacja CIES Football Observatory, używając specjalnego transferowego algorytmu, jest zdania, że oferowana kwota 180 milionów euro za Kyliana Mbappe od Paris Saint-Germain była potencjalnym najbardziej przepłaconym transferem tego lata. Jego szacunkowa wartość wynosi bowiem nieco ponad 87 milionów. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Ousmane Dembélé, który kosztował o ponad 51 milionów euro więcej, niż jest wart.

Raport ten sugeruje również, iż Manchester City przepłacił transakcję z udziałem Benjamina Mendy'ego z AS Monaco o 28 milionów euro. Jego przenosiny zamknęły się w kwocie 57,5 miliona.

CIES korzysta z rozmaitych statystyk, takich jak wiek, liczba zdobytych bramek czy punktów wywalczonych przez drużynę danego piłkarza. Całość składa się na ostateczne oszacowanie faktycznej wartości zawodnika.

23-letni bramkarz Jordan Pickford opuścił Sunderland na rzecz Evertonu za 34,3 miliona euro. Od tamtego czasu jego kariera nabiera rozpędu i został on nawet powołany do kadry Anglii na mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. Okazuje się jednak, że i jego zakup był mocno przepłacony - aż o 27,5 miliona euro.

Co ciekawe, z raportu wynika także, iż kwota transferu z udziałem Mohammeda Salaha z Romy do Liverpoolu była zaniżona. Transakcja ta kosztowała „The Reds” 50 milionów euro, a zdaniem CIES, powinni oni zapłacić niecałe 70 milionów. Kolejnymi „promocyjnymi” zakupami okazali się Nolito (zamienił Manchester City na Sevillę) oraz Antonio Rüdiger (z Romy do Chelsea).

Oto pełny ranking opublikowany przez CIES (Estimated = szacunkowa wartość, Paid = kwota, którą zapłacono, Gap = różnica):
ŹRÓDŁO
CIES
TAGI: AS Monaco Paris Saint-Germain FC Francja Kylian Mbappé Lottin Ranking CIES
KOMENTARZE (
0
)
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.