Afera dopingowa z Ramosem. Sprawę zamieciono pod dywan

Afera dopingowa z Ramosem. Sprawę zamieciono pod dywan
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Football Leaks I Der Spiegel

Jakiś czas temu „Football Leaks” zapowiedziało przekazanie informacji na temat problemów z kontrolami antydopingowymi u jednej z gwiazd europejskiej piłki. Wiadomo już, że chodzi o Sergio Ramosa.

Jak podaje „Der Spiegel” w próbce moczu, którą obrońca Realu Madryt oddał przy okazji finału Ligi Mistrzów w 2017 roku z Juventusem (4:1), wykryto śladowe ilości deksametazonu, który ma działanie przeciwzapalne, a także m.in. prowadzi do zwiększenia sprawności i koncentracji. Substancja ta znajduje się na liście środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową.

Sprawa nigdy nie została upubliczniona. UEFA nie podjęła żadnych działań dyscyplinarnych przeciwko Ramosowi, Realowi czy też klubowemu lekarzowi. Sam piłkarz miał powiedzieć  jednemu z pracowników europejskiej centrali piłkarskiej, że ma nadzieję, iż wszystko jest wyjaśnione w raporcie medycznym.

Jak czytamy, WADA w niektórych przypadkach zezwala stosowania deksametazonu. Trzeba to jednak zgłosić. W przypadku braku przekazania odpowiednich informacji jego wykrycie jest jednoznaczne ze stosowaniem dopingu. Jeśli chodzi o Ramosa, nie było żadnej wzmianki na temat zastosowania tego środku.

Winę za całe zajście wziął na siebie lekarz Realu, który dał do zrozumienia, że piłkarz niczego nie zrobił i to on pomylił nazwy środków w przygotowanym raporcie. Jak podkreślił, nigdy nie zamierzał jednak naruszyć przepisów antydopingowych. UEFA to wystarczyło.

„Der Spiegel” podał również, że Ramos złamał procedury w trakcie kontroli antydopingowej przy okazji spotkania LaLiga z Málagą, które miało miejsce w kwietniu tego roku. Hiszpan wziął prysznic tuż przed oddaniem próbki, mimo że przepisy tego zabraniają.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych OFICJALNIE: Ronaldinho z koronawirusem OFICJALNIE: Ronaldinho z koronawirusem Liverpool przygotowuje zimową ofertę za Kabaka Liverpool przygotowuje zimową ofertę za Kabaka Premier League z mniejszą liczbą transferów obcokrajowców w zimowym oknie?! Premier League z mniejszą liczbą transferów obcokrajowców w zimowym oknie?! Zbigniew Boniek zakażony koronawirusem [OFICJALNIE] Zbigniew Boniek zakażony koronawirusem [OFICJALNIE] Przemysław Frankowski z pierwszą bramką w sezonie 2020 MLS [WIDEO] Przemysław Frankowski z pierwszą bramką w sezonie 2020 MLS [WIDEO] OFICJALNIE: Vietto odszedł ze Sportingu. Hitowa przeprowadzka OFICJALNIE: Vietto odszedł ze Sportingu. Hitowa przeprowadzka Atlético Madryt chce zrobić jeszcze jeden transfer. Poprosiło o pomoc Jorge Mendesa Atlético Madryt chce zrobić jeszcze jeden transfer. Poprosiło o pomoc Jorge Mendesa

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy