Arsenal ukarany przez FIFA za ukryte klauzule w umowach piłkarzy

Arsenal ukarany przez FIFA za ukryte klauzule w umowach piłkarzy
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Sky Sports

FIFA dopatrzyła się nieprawidłowości przy dwóch operacjach sprzedażowych Arsenalu. W konsekwencji na klub nałożono grzywnę i ostrzeżono go, że jeśli sytuacja się powtórzy, kara będzie o wiele bardziej surowsza.

W sierpniu 2018 roku „Kanonierzy” pozbyli się Chuby Akpoma oraz Joela Campbella. Pierwszy za milion euro przeniósł się do PAOK-u, zaś drugi dołączył do Frosinone Calcio, a na konto Anglików trafiło 1,5 miliona euro. Początkowo obie transakcje nie wzbudzały żadnych podejrzeń.

FIFA w styczniu odkryła jednak zatajone klauzule, które zostały umieszczone w umowach z oboma klubami. Dzięki nim, jeśli Akpom wróciłby na Wyspy Brytyjskie, 40% kwoty zarobiłby Arsenal, a w przypadku transferu w innym kierunku, byłoby to 30%. Podobnie wyglądałoby to, jeśli chodzi o Campbella - 30% po powrocie do Anglii i 25%, gdyby zawodnik wyjechał gdzieś indziej.

Kilkumiesięczne śledztwo dało dzisiaj rezultat w postaci kary dla ekipy z Emirates Stadium. Komisja Dyscyplinarna uznała, że klub naruszył zasady zawierania kontraktów, ograniczając pole manewru nie tylko nabywcom, ale i graczom.

„Oczywiste jest, że w przypadku, gdy PAOK i/lub Frosinone otrzymują dwie podobne czy też identyczne oferty dla graczy, a jedna pochodzi z klubu w Wielkiej Brytanii, a druga z klubu spoza Wielkiej Brytanii, PAOK i Frosinone byłyby bardziej skłonne zaakceptować ofertę klubu, który ma swoją siedzibę poza Wielką Brytanią, ponieważ dzięki temu operacja byłaby najbardziej opłacalna z czysto finansowego punktu widzenia” – podkreślił Thomas Hollerer, członek Komisji Dyscyplinarnej, która badała całą sprawę.

W konsekwencji na „Kanonierów” nałożono grzywnę w wysokości 34 tysięcy funtów i ostrzeżono ich przed podobnymi zabiegami w przyszłości.

Akpom do dzisiaj broni barw PAOK-u, w którym rozegrał 71 spotkań, a swoją obecność zaznaczył 18 trafieniami i ośmioma asystami. Campbell z kolei nie tak dawno został kupiony przez meksykański Club León, a operacja zamknęła się w kwocie dwóch milionów euro.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Piqué grzmi po blamażu z Bayernem. „Klub potrzebuje gruntownych zmian” Piqué grzmi po blamażu z Bayernem. „Klub potrzebuje gruntownych zmian” Liga Mistrzów: Wstyd. Żenada. Kompromitacja. FC Barcelona rozbita przez Bayern Monachium Liga Mistrzów: Wstyd. Żenada. Kompromitacja. FC Barcelona rozbita przez Bayern Monachium Bartosz Białek przechodzi za pięć milionów euro, ale nie do Borussii Mönchengladbach Bartosz Białek przechodzi za pięć milionów euro, ale nie do Borussii Mönchengladbach Borussia Dortmund o krok od pozyskania Reiniera Borussia Dortmund o krok od pozyskania Reiniera U-21: Michniewicz ogłosił zagraniczne powołania na mecze z Estonią i Rosją U-21: Michniewicz ogłosił zagraniczne powołania na mecze z Estonią i Rosją Reprezentacja Polski: Zagraniczne powołania Brzęczka na wrześniowe mecze [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski: Zagraniczne powołania Brzęczka na wrześniowe mecze [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Willian w Arsenalu OFICJALNIE: Willian w Arsenalu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy