Arsenal ukarany przez FIFA za ukryte klauzule w umowach piłkarzy

Arsenal ukarany przez FIFA za ukryte klauzule w umowach piłkarzy
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Sky Sports

FIFA dopatrzyła się nieprawidłowości przy dwóch operacjach sprzedażowych Arsenalu. W konsekwencji na klub nałożono grzywnę i ostrzeżono go, że jeśli sytuacja się powtórzy, kara będzie o wiele bardziej surowsza.

W sierpniu 2018 roku „Kanonierzy” pozbyli się Chuby Akpoma oraz Joela Campbella. Pierwszy za milion euro przeniósł się do PAOK-u, zaś drugi dołączył do Frosinone Calcio, a na konto Anglików trafiło 1,5 miliona euro. Początkowo obie transakcje nie wzbudzały żadnych podejrzeń.

FIFA w styczniu odkryła jednak zatajone klauzule, które zostały umieszczone w umowach z oboma klubami. Dzięki nim, jeśli Akpom wróciłby na Wyspy Brytyjskie, 40% kwoty zarobiłby Arsenal, a w przypadku transferu w innym kierunku, byłoby to 30%. Podobnie wyglądałoby to, jeśli chodzi o Campbella - 30% po powrocie do Anglii i 25%, gdyby zawodnik wyjechał gdzieś indziej.

Kilkumiesięczne śledztwo dało dzisiaj rezultat w postaci kary dla ekipy z Emirates Stadium. Komisja Dyscyplinarna uznała, że klub naruszył zasady zawierania kontraktów, ograniczając pole manewru nie tylko nabywcom, ale i graczom.

„Oczywiste jest, że w przypadku, gdy PAOK i/lub Frosinone otrzymują dwie podobne czy też identyczne oferty dla graczy, a jedna pochodzi z klubu w Wielkiej Brytanii, a druga z klubu spoza Wielkiej Brytanii, PAOK i Frosinone byłyby bardziej skłonne zaakceptować ofertę klubu, który ma swoją siedzibę poza Wielką Brytanią, ponieważ dzięki temu operacja byłaby najbardziej opłacalna z czysto finansowego punktu widzenia” – podkreślił Thomas Hollerer, członek Komisji Dyscyplinarnej, która badała całą sprawę.

W konsekwencji na „Kanonierów” nałożono grzywnę w wysokości 34 tysięcy funtów i ostrzeżono ich przed podobnymi zabiegami w przyszłości.

Akpom do dzisiaj broni barw PAOK-u, w którym rozegrał 71 spotkań, a swoją obecność zaznaczył 18 trafieniami i ośmioma asystami. Campbell z kolei nie tak dawno został kupiony przez meksykański Club León, a operacja zamknęła się w kwocie dwóch milionów euro.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Neymar podjął decyzję. Podpisanie umowy kwestią godzin Neymar podjął decyzję. Podpisanie umowy kwestią godzin FC Barcelona oburzona oświadczeniem UEFA. Katalończycy przygotowują odpowiedź FC Barcelona oburzona oświadczeniem UEFA. Katalończycy przygotowują odpowiedź André Onana może trafić do Premier League. Transfer wstrzymuje werdykt w sprawie dopingu André Onana może trafić do Premier League. Transfer wstrzymuje werdykt w sprawie dopingu Liga Mistrzów: Finał ostatecznie zostanie przeniesiony?! Wszystko przez ograniczenia wprowadzone przez Wielką Brytanię Liga Mistrzów: Finał ostatecznie zostanie przeniesiony?! Wszystko przez ograniczenia wprowadzone przez Wielką Brytanię 16-letni Polak z obiecanym debiutem w tym sezonie Serie A 16-letni Polak z obiecanym debiutem w tym sezonie Serie A Wisła Kraków: Polak następcą Hyballi?! Wisła Kraków: Polak następcą Hyballi?! Mladenović: Trochę brakowało, żeby Sá Pinto roz*ebał mi karierę Mladenović: Trochę brakowało, żeby Sá Pinto roz*ebał mi karierę

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy