Atalanta kończy serię Bayeru. W Bergamo pierwszy puchar od 61 lat! [WIDEO]

2024-05-22 22:55:28; Aktualizacja: 3 tygodnie temu
Atalanta kończy serię Bayeru. W Bergamo pierwszy puchar od 61 lat! [WIDEO] Fot. Yannis Halas / Focus Images / MB Media / PressFocus
Antoni Obrębski
Antoni Obrębski Źródło: Viaplay

Atalanta Bergamo pokonała 3:0 Bayer Leverkusen w finale Ligi Europy.

Atalanta od początku spotkania wyszła z nastawieniem na zwycięstwo. Pierwsza bramka padła już w 12. minucie za sprawą Ademoli Lookmana. Były piłkarz Fulham został trzecim Nigeryjczykiem, który zdobył bramkę w finale europejskiego pucharu.

Ekipa z Bergamo nie zamierzała jednak się zatrzymywać na jednej bramce, w końcu takie prowadzenie z „Aptekarzami” nie jest zbyt bezpieczne. Lookman w 26. minucie podwyższył na 2:0.

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem w drugiej połowie Gian Piero Gasperini został zmuszony do zmiany, ponieważ kontuzję zasygnalizował Sead Kolašinac, zastąpił go Giorgio Scalvini.

Natomiast Ademola Lookman nie zadowolił się dwiema bramkami i w 75. minucie dołożył trzecią. Tutaj ponownie można zapisać mu historyczne osiągnięcie - stał się pierwszym piłkarzem z Afryki z dwoma, a później z trzema golami w finale europejskiego pucharu.

Dla „Bogini” jest to pierwszy puchar podniesiony od 1963 roku i drugi w historii. Trofeów za zwycięstwa w niższych ligach liczyć nie powinniśmy.

Natomiast dla Bayeru Leverkusen to spotkanie oznacza przerwanie serii 51 spotkań bez porażki we wszystkich rozgrywkach. Niewiele zabrakło, aby cały sezon przejść suchą stopą, bo poza tym meczem, do rozegrania ekipie Xabiego Alonso został tylko finał Pucharu Niemiec z 1. FC Kaiserslautern. Od ostatniej porażki minął także prawie rok, ponieważ była to klęska z VfL Bochum 0:3 w ostatniej kolejce Bundesligi minionego sezonu, dokładnie 27 maja.