Cavani z potężnym wsparciem. Urugwaj broni swojego reprezentanta

Cavani z potężnym wsparciem. Urugwaj broni swojego reprezentanta fot. Vlad1988 / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: AUF

Urugwajska Federacja Piłkarska opublikowała stosowny list wspierający Edinsona Cavaniego po nałożeniu na niego kary przez Angielską Federację Piłkarską za umieszczenie w ich ocenie komentarza na tle rasistowskim w mediach społecznościowych.

Doświadczony napastnik otrzymał szereg gratulacji ze strony kibiców Manchesteru United i nie tylko po niezwykle udanym dla siebie występie w meczu przeciwko Southampton (3:2), w którym zdobył dwie bramki oraz zanotował jedną asystę.

Blisko 34-letni zawodnik postanowił odpowiedzieć na kilka z nich i jeden okrasił komentarzem „Gracías negrito”, co od razu spowodowało obranie sobie za cel urugwajskiego piłkarza przez Angielską Federację Piłkarską, która dopatrzyła się w tym wpisie tła rasistowskiego i zarzuciła graczowi „Czerwonych Diabłów” naruszenie obowiązującego regulaminu.

Edinson Cavani odniósł się do stawianych mu zarzutów i w wyczerpujący sposób wyjaśnił przyczyn oraz znaczenie zamieszczonego przez siebie komentarza, który natychmiast usunął po otrzymaniu informacji, że mógł zostać źle zrozumiany.

Niestety organ dyscyplinarny działający przy The FA nie przychylił się do otrzymanego tłumaczenia Urugwajczyka i postanowił zawiesić go na trzy spotkania, nałożyć grzywnę w wysokości 100 tysięcy funtów oraz zobligować do przejścia szkolenia o tym, jak ma się zachowywać w przyszłości.

Doświadczony napastnik przyjął z pokorą nałożoną na niego karę, która w opinii wielu jest niesprawiedliwa, czemu wyraz dała między innymi Urugwajska Federacja Piłkarska publikując stosowny list ze słowami wsparcia dla swojego reprezentanta.

„Urugwajska Federacja Piłkarska pragnie wyrazić solidarność i absolutne poparcie dla Edinsona Cavaniego w tej niekorzystnej sytuacji, w którą został zamieszany.

Znamy go jako piłkarza i szczególnie jako człowieka, odkąd będąc jeszcze nastolatkiem przechodził przez poszczególne drużyny młodzieżowe. Jesteśmy świadkami jego szlachetnej duszy. Widzieliśmy, jak wzrastał ku chwale i wracał do nas raz za razem, będąc taki sam jak zawsze, prosty, wspierający i pokorny.

Edinson to osoba o nienagannej moralności i etyce, istota o spokojnym usposobieniu i solidarnej wrażliwości.

Analiza tego, co doprowadziło do postępowania dyscyplinarnego i nałożonej sankcji, zasłużyła na jednogłośne odrzucenie jej przez tych, którzy stosują najbardziej elementarne kryteria kontekstualizacji kulturowej i znaczenia wyrażeń w języku hiszpańskim.

W naszym hiszpańskim, który znacznie różni się od języka kastylijskiego używanego w innych regionach świata, wyrażęnia negro lub negrito są wytrwale używane jako wyraz przyjaźni, uczucia, bliskości oraz zaufania i w żaden sposób nie odnoszą się do uwłaczających lub dyskryminujących ras lub koloru skóry osoby, o której mowa.

Narodowa Akademia Językowa w Urugwaju wyraziła to z przytłaczającą jasnością w swoim formalnie wydanym oświadczeniu, w którym wyraźnie wskazano, między innymi, co następuje - W różnorodności hiszpańskiego w Urugwaju, na przykład między parami i przyjaciółmi, między rodzicami a dziećmi, można słuchać i czytać takie formy jak gordis, gordito, negri, negrito. W rzeczywistości osoba, do której są one skierowane, nie musi mieć nadwagi czy ciemnej skóry.

Należy również wziąć pod uwagę, że Cavani, który zapoczątkował to zamieszanie, okazał wdzięczność kierując wpis do innego Urugwajczyka, który jest również jego bliskim przyjacielem, a zatem zna i podziela jego sposób mówienia.

Dlatego jasne jest, że proces, który doprowadził do ukarania Edinsona Cavaniego szkodzi moralności nieskazitelności jego osoby w wyniku rozważenia tej elementarnej analizy prowadząc do rażącej niesprawiedliwości.

Opierając się na tych rozważaniach, Urugwajska Federacja Piłkarska wzywa The FA do ponownego rozpatrzenia sankcji nałożonej na Edinsona Cavaniego. Jesteśmy przekonani, na podstawie naszej głębokiej wiedzy o nim i analizy faktu, że zasłużył na przywrócenie mu dobrego imienia, które zostało nadszarpnięte tą naganną decyzją.

Niezależnie od powyższego AUF pragnie wyrazić swoje niezachwiane zaangażowanie w zwalczanie rasizmu i wszelkich znanych form dyskryminacji ludzi, grup ludzkich lub narodów. Ponadto we wszystkich tych walkach zarówno nasza urugwajska piłka nożna, jak i nasz kraj były pionierami na świecie, nawet od czasów, gdy nadal obowiązywały represyjne reżimy wolności i godności ludzkiej. Ponadto na naszym polu zasady i wartości, które podtrzymują tę walkę, są włączone do treningu piłkarzy i nauczania, a Edinson Cavani został w nich przeszkolony” - czytamy w liście opublikowanym na stronie federacji.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Yaya Sanogo podpisał kontrakt z nowym klubem. Wrócił do Anglii OFICJALNIE: Yaya Sanogo podpisał kontrakt z nowym klubem. Wrócił do Anglii Zagłębie Lubin ma nowego napastnika. Karol Podliński trafił do „Miedziowych” [OFICJALNIE] Zagłębie Lubin ma nowego napastnika. Karol Podliński trafił do „Miedziowych” [OFICJALNIE] Legia Warszawa: Luís Rocha zmienił klub wewnątrz Ekstraklasy. Czas na Cracovię [OFICJALNIE] Legia Warszawa: Luís Rocha zmienił klub wewnątrz Ekstraklasy. Czas na Cracovię [OFICJALNIE] Legia Warszawa: Szybko poszło. José Kanté niebawem w nowym klubie Legia Warszawa: Szybko poszło. José Kanté niebawem w nowym klubie Liga Mistrzów: Chelsea - Atlético Madryt ostatecznie w... Londynie [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Chelsea - Atlético Madryt ostatecznie w... Londynie [OFICJALNIE] Haaland podziwia Lewandowskiego. „On jest szalony, po prostu szalony” Haaland podziwia Lewandowskiego. „On jest szalony, po prostu szalony” Dan Petrescu znów do wzięcia. Rumun zwolniony po 44 dniach [OFICJALNIE] Dan Petrescu znów do wzięcia. Rumun zwolniony po 44 dniach [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy