CIES: 100 „najmłodszych” drużyn Europy

CIES: 100 „najmłodszych” drużyn Europy
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: CIES

Statystycy z CIES opublikowali zestawienie pierwszoligowych drużyn z całej Europy z najmniejszą średnią wieku.

CIES Football Observatory co jakiś czas przygląda się piłkarzom oraz klubom ze statystycznego punktu widzenia. Efektem ich badań są między innymi rankingi najskuteczniejszych dryblerów czy ekip, które w danym okresie wydały najwięcej na transfery. Tym razem statystycy skupili się na podejściu występujących w ekstraklasach swoich państw wobec młodych zawodników.

Z rankingu wynika, że obaw przed stawianiem na młodzież z pewnością nie mają Słowacy. Nasi południowi sąsiedzi mają w rankingu silną reprezentację - na 100 drużyn, siedem na co dzień występuje w słowackiej Super Lidze, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, że do tamtejszych rozgrywek przystępuje 12 klubów. Warto przy tym zaznaczyć, że w TOP 10 rankingu znalazły się trzy drużyny, w tym FK Senica, która przewodzi stawce z najniższą średnią wieku - 22,18 lat.

Podium uzupełniają Lokomotiva Zagrzeb (22,46 lat) oraz słoweńskie Krško (22,59). Na uwagę w pierwszej dziesiątce zasługuje walczący o finał Ligi Europy Ajax, który uplasował się na ósmej pozycji ze średnią wieku 23,03. Taki wynik nie wystarczył jednak, by przewodzić w holenderskiej stawce, w której to prym wiedzie Twente - 22,8. Warto przy tym zaznaczyć, że w rankingu znalazło się miejsce dla 12 z 18 holenderskich ekip.

W rankingu próżno szukać angielskich drużyn, a tylko jednego reprezentanta mają Hiszpanie (Granada). Z kolei Atalanta oraz Milan reprezentują Włochy. Znacznie lepiej sytuacja młodych graczy wygląda we Francji i w Niemczech, w stawce znalazło się bowiem po pięć ekip z tych krajów.

Oto pełne zestawienie:


Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Liga Mistrzów: Składy na PSG - RB Lipsk [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Składy na PSG - RB Lipsk [OFICJALNIE] „Nikt w Polsce nie zarabia mniej niż 15 tysięcy euro”. Sekret Portugalczyków w Ekstraklasie nie jest skomplikowany „Nikt w Polsce nie zarabia mniej niż 15 tysięcy euro”. Sekret Portugalczyków w Ekstraklasie nie jest skomplikowany Arka Gdynia zmienia trenera [OFICJALNIE] Arka Gdynia zmienia trenera [OFICJALNIE] Zinédine Zidane szykuje się do głośnego powrotu na ławkę trenerską?! Zinédine Zidane szykuje się do głośnego powrotu na ławkę trenerską?! Liga Mistrzów: Kadra PSG na mecz z RB Lipsk. Jest decyzja w sprawie Mauro Icardiego [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Kadra PSG na mecz z RB Lipsk. Jest decyzja w sprawie Mauro Icardiego [OFICJALNIE] Samuel Umtiti przerywa milczenie. Klarowna deklaracja Francuza Samuel Umtiti przerywa milczenie. Klarowna deklaracja Francuza Paul Pogba zaoferowany czterem klubom. Jeden już wykluczył angaż Francuza Paul Pogba zaoferowany czterem klubom. Jeden już wykluczył angaż Francuza

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy