CIES: 100 „najmłodszych” drużyn Europy

CIES: 100 „najmłodszych” drużyn Europy
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: CIES

Statystycy z CIES opublikowali zestawienie pierwszoligowych drużyn z całej Europy z najmniejszą średnią wieku.

CIES Football Observatory co jakiś czas przygląda się piłkarzom oraz klubom ze statystycznego punktu widzenia. Efektem ich badań są między innymi rankingi najskuteczniejszych dryblerów czy ekip, które w danym okresie wydały najwięcej na transfery. Tym razem statystycy skupili się na podejściu występujących w ekstraklasach swoich państw wobec młodych zawodników.

Z rankingu wynika, że obaw przed stawianiem na młodzież z pewnością nie mają Słowacy. Nasi południowi sąsiedzi mają w rankingu silną reprezentację - na 100 drużyn, siedem na co dzień występuje w słowackiej Super Lidze, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, że do tamtejszych rozgrywek przystępuje 12 klubów. Warto przy tym zaznaczyć, że w TOP 10 rankingu znalazły się trzy drużyny, w tym FK Senica, która przewodzi stawce z najniższą średnią wieku - 22,18 lat.

Podium uzupełniają Lokomotiva Zagrzeb (22,46 lat) oraz słoweńskie Krško (22,59). Na uwagę w pierwszej dziesiątce zasługuje walczący o finał Ligi Europy Ajax, który uplasował się na ósmej pozycji ze średnią wieku 23,03. Taki wynik nie wystarczył jednak, by przewodzić w holenderskiej stawce, w której to prym wiedzie Twente - 22,8. Warto przy tym zaznaczyć, że w rankingu znalazło się miejsce dla 12 z 18 holenderskich ekip.

W rankingu próżno szukać angielskich drużyn, a tylko jednego reprezentanta mają Hiszpanie (Granada). Z kolei Atalanta oraz Milan reprezentują Włochy. Znacznie lepiej sytuacja młodych graczy wygląda we Francji i w Niemczech, w stawce znalazło się bowiem po pięć ekip z tych krajów.

Oto pełne zestawienie:


Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk „Done deal”. Christian Eriksen zmienia klub! „Done deal”. Christian Eriksen zmienia klub! Rekord transferowy ligi słowackiej. OFICJALNIE: Šporar w Sportingu Rekord transferowy ligi słowackiej. OFICJALNIE: Šporar w Sportingu LaLiga: Jeden z największych transferów w historii Espanyolu. OFICJALNIE: Embarba wraca do hiszpańskiej ekstraklasy LaLiga: Jeden z największych transferów w historii Espanyolu. OFICJALNIE: Embarba wraca do hiszpańskiej ekstraklasy David Babunski w Ekstraklasie?! David Babunski w Ekstraklasie?! Borussia Dortmund negocjuje transfer Emre Cana. Umowa już przygotowana! Borussia Dortmund negocjuje transfer Emre Cana. Umowa już przygotowana! Co z transferem Niezgody? Dyrektor Portland Timbers wyjaśnia Co z transferem Niezgody? Dyrektor Portland Timbers wyjaśnia Agenci piłkarscy stracą krocie? FIFA zapowiada zmiany! Agenci piłkarscy stracą krocie? FIFA zapowiada zmiany!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy