CIES: Ajax Amsterdam kuźnią talentów. 85 wychowanków gra w najlepszych europejskich ligach

CIES: Ajax Amsterdam kuźnią talentów. 85 wychowanków gra w najlepszych europejskich ligach
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES Football Observatory

Ajax Amsterdam znalazł się na czele rankingu zaprezentowanego przez CIES Football Observatory pod względem liczby aktywnych wychowanków w 31 czołowych europejskich ligach.

CIES przyjrzało się ostatnio kwestii sprowadzania piłkarzy w różnym wieku przez zespoły z pięciu czołowych lig na Starym Kontynencie.

A teraz analitycy postanowili podążyć w nieco innym kierunku i wzięli na tapet wychowanków poszczególnych klubów, mogących się pochwalić aktywnym kontynuowanie kariery w zespole z grona 31 najsilniejszych rankingowo krajowych rozgrywek w Europie.

Status wychowanka w ich zestawieniu należy się, zgodnie z wytycznymi wprowadzonymi przez UEFA, zawodnikowi, który przez przynajmniej trzy lata między 15. a 21. urodzinami przebywał w drużynie objętej w zestawieniu.

Po przeprowadzeniu drobiazgowego przeglądu kadr wszystkich zespołów ze wskazanych lig wyszło, że występuje w nich aż 85 zawodników wyszkolonych przez Ajax Amsterdam.

W dalszej kolejności w tym zestawieniu plasują się Benfica (73 piłkarzy), Dynamo Kijów (72 piłkarzy), Dinamo Zagrzeb (69 piłkarzy), Szachtara Donieck (64 piłkarzy), Partizan (63 piłkarzy), Real Madryt i Crvena zvezda (po 60 piłkarzy).

Wychowankowie - 31 najlepszych lig w Europie

Z grona wychowanków wspomnianych klubów największą regularnością pod względem rozgrywanych meczów oraz posiadanego doświadczenia na arenie międzynarodowej mogą się pochwalić gracze „Godenzonen” oraz „Królewskich”.

CIES pokusiło się także o wyselekcjonowanie grupy wychowanków będących członkami drużyn wyłącznie z topowych pięciu lig.

Tutaj Ajax Amsterdam nie wypada już tak rewelacyjnie, bo plasuje się na 18. pozycji z osiemnastoma przedstawicielami w europejskiej elicie. Z kolei z pozostałych wymienionych wyżej ekip najlepiej wypada Real Madryt, bo... plasuje się na pierwszym miejscu z 43 piłkarzami.

Tym samym tylko 17 z 60 wychowanków aktualnego mistrza Hiszpanii występuje na co dzień w zespole spoza czołowych krajowych rozgrywek na Starym Kontynencie.

W przedstawionych zestawieniach znalazły się tylko dwie drużyny z Polski - Legia Warszawa oraz Lech Poznań z odpowiednio 27 oraz 26 przedstawicielami w ligach europejskich. Z kolei w absolutnej czołówce swoich wychowanków ma tylko „Kolejorz” - ośmiu.

Wychowankowie - TOP 5 lig w Europie

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Afera wokół Kamila Grabary narasta. Galatasaray zapowiada kontrofensywę Afera wokół Kamila Grabary narasta. Galatasaray zapowiada kontrofensywę Tyle zarabia Sonny Kittel w Rakowie Częstochowa. NIEZŁA SUMKA! Tyle zarabia Sonny Kittel w Rakowie Częstochowa. NIEZŁA SUMKA! Michał Probierz z sensacyjnym powołaniem z Ekstraklasy? „Nie zdziwiłbym się” Michał Probierz z sensacyjnym powołaniem z Ekstraklasy? „Nie zdziwiłbym się” FC Barcelona: Duet Joãów wyceniony. Trzeba sięgnąć głęboko do kieszeni FC Barcelona: Duet Joãów wyceniony. Trzeba sięgnąć głęboko do kieszeni Julian Nagelsmann wraca na ławkę trenerską Julian Nagelsmann wraca na ławkę trenerską Lechia Gdańsk mogła stracić trenera na rzecz... Arki Gdynia Lechia Gdańsk mogła stracić trenera na rzecz... Arki Gdynia Ranking UEFA: Polska umacnia swoją pozycję. Realizacja głównego celu coraz bliżej Ranking UEFA: Polska umacnia swoją pozycję. Realizacja głównego celu coraz bliżej

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy