CIES: Ajax Amsterdam kuźnią talentów. 85 wychowanków gra w najlepszych europejskich ligach

CIES: Ajax Amsterdam kuźnią talentów. 85 wychowanków gra w najlepszych europejskich ligach
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES Football Observatory

Ajax Amsterdam znalazł się na czele rankingu zaprezentowanego przez CIES Football Observatory pod względem liczby aktywnych wychowanków w 31 czołowych europejskich ligach.

CIES przyjrzało się ostatnio kwestii sprowadzania piłkarzy w różnym wieku przez zespoły z pięciu czołowych lig na Starym Kontynencie.

A teraz analitycy postanowili podążyć w nieco innym kierunku i wzięli na tapet wychowanków poszczególnych klubów, mogących się pochwalić aktywnym kontynuowanie kariery w zespole z grona 31 najsilniejszych rankingowo krajowych rozgrywek w Europie.

Status wychowanka w ich zestawieniu należy się, zgodnie z wytycznymi wprowadzonymi przez UEFA, zawodnikowi, który przez przynajmniej trzy lata między 15. a 21. urodzinami przebywał w drużynie objętej w zestawieniu.

Po przeprowadzeniu drobiazgowego przeglądu kadr wszystkich zespołów ze wskazanych lig wyszło, że występuje w nich aż 85 zawodników wyszkolonych przez Ajax Amsterdam.

W dalszej kolejności w tym zestawieniu plasują się Benfica (73 piłkarzy), Dynamo Kijów (72 piłkarzy), Dinamo Zagrzeb (69 piłkarzy), Szachtara Donieck (64 piłkarzy), Partizan (63 piłkarzy), Real Madryt i Crvena zvezda (po 60 piłkarzy).

Wychowankowie - 31 najlepszych lig w Europie

Z grona wychowanków wspomnianych klubów największą regularnością pod względem rozgrywanych meczów oraz posiadanego doświadczenia na arenie międzynarodowej mogą się pochwalić gracze „Godenzonen” oraz „Królewskich”.

CIES pokusiło się także o wyselekcjonowanie grupy wychowanków będących członkami drużyn wyłącznie z topowych pięciu lig.

Tutaj Ajax Amsterdam nie wypada już tak rewelacyjnie, bo plasuje się na 18. pozycji z osiemnastoma przedstawicielami w europejskiej elicie. Z kolei z pozostałych wymienionych wyżej ekip najlepiej wypada Real Madryt, bo... plasuje się na pierwszym miejscu z 43 piłkarzami.

Tym samym tylko 17 z 60 wychowanków aktualnego mistrza Hiszpanii występuje na co dzień w zespole spoza czołowych krajowych rozgrywek na Starym Kontynencie.

W przedstawionych zestawieniach znalazły się tylko dwie drużyny z Polski - Legia Warszawa oraz Lech Poznań z odpowiednio 27 oraz 26 przedstawicielami w ligach europejskich. Z kolei w absolutnej czołówce swoich wychowanków ma tylko „Kolejorz” - ośmiu.

Wychowankowie - TOP 5 lig w Europie

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Złoty But: Coraz większy ścisk w peletonie goniącym Erlinga Brauta Haalanda [TOP 20] Złoty But: Coraz większy ścisk w peletonie goniącym Erlinga Brauta Haalanda [TOP 20] Pierre-Emerick Aubameyang z zaskakującym powrotem?! Nie chodzi o Barcelonę Pierre-Emerick Aubameyang z zaskakującym powrotem?! Nie chodzi o Barcelonę AS Roma negocjuje sprzedaż Nicolò Zaniolo. Włoch otwarty na transfer AS Roma negocjuje sprzedaż Nicolò Zaniolo. Włoch otwarty na transfer Gonçalo Feio: Prezes Motoru Lublin swoją bojaźliwą postawą utrudnia rozwój klubu Gonçalo Feio: Prezes Motoru Lublin swoją bojaźliwą postawą utrudnia rozwój klubu Jakub Kamiński strzela Bayernowi Monachium. Pierwszy gol Polaka w Bundeslidze Jakub Kamiński strzela Bayernowi Monachium. Pierwszy gol Polaka w Bundeslidze Premier League: Historyczny gol Harry'ego Kane'a z Manchesterem City Premier League: Historyczny gol Harry'ego Kane'a z Manchesterem City Victor Osimhen rozchwytywany. Gigant gotowy na wielką licytację o podpis napastnika Victor Osimhen rozchwytywany. Gigant gotowy na wielką licytację o podpis napastnika

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy