CIES: Najdrożsi piłkarze spoza topowych lig

CIES: Najdrożsi piłkarze spoza topowych lig fot. ph.FAB / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES Football Observatory

Enzo Fernández z Benfiki znalazł się na czele zestawienia CIES Football Observatory odnośnie najbardziej wartościowych graczy spoza topowych lig.

Analitycy CIES przyjrzeli się uważnie kadrom poszczególnych zespołów spoza rozgrywek uważanych za topowe na świecie. W tym przypadku rozeszło się o piłkarzy rywalizujących poza Premier League, LaLiga, Bundesligą, Serie A oraz Ligue 1.

Następnie wyszczególniono tylko graczy, którzy nie ukończyli 25. roku życia i na bazie algorytmu, biorącego pod uwagę wiek piłkarza, poziom zespołu, jego pozycję w drużynie oraz długość obowiązującego kontraktu, stwierdzono, że najdroższym zawodnikiem spoza topowych lig jest Enzo Fernández z Benfiki.

Wartość argentyńskiego pomocnika związanego z lizbońskim klubem do połowy 2027 roku oszacowano na 61 milionów euro, czyli o połowę niższą sumę niż zawarta w jego umowie klauzula odstępnego - 120 milionów euro.

Tuż za jego plecami znalazło się dwóch zawodników z wyceną na poziomie 58 milionów euro - Cody Gakpo z PSV oraz Diogo Costa z FC Porto.

Ekipa z Eindhoven była latem skłonna wypuścić holenderskiego skrzydłowego za nieznacznie niższą kwotę - 50 milionów euro. Z kolei portugalski bramkarz przedłużył ostatnio kontrakt ze „Smokami” i zawarł w nim klauzulę odstępnego wynoszącą rzekomo 75 milionów euro.

Spośród graczy występujących poza Europą za najdroższego piłkarza jest uważany Yuri Alberto z Corinthians - 30 milionów euro.

Zestawienie CIES składające się łącznie z 100 zawodników zostało zdominowane przez tych występujących w Eredivisie oraz Primeira Liga. Z holenderskich zmagań w rankingu znalazło się 21 piłkarzy. Natomiast z portugalskich tylko o czterech mniej.

Pozostali gracze ujęcie w zestawieniu reprezentują barwy klubów z Brazylii, Austrii, Anglii (Championship), Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Belgii, Argentyny, Turcji, Chorwacji, Szwajcarii, Rosji oraz Meksyku.

W pełnym rankingu dostępny na stronie CIES nie został uwzględniony żaden Polak.

NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWI GRACZE SPOZA TOPOWYCH LIG

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Dlatego Real Madryt zrezygnował z transferu Kaia Havertza Dlatego Real Madryt zrezygnował z transferu Kaia Havertza AC Milan rusza po rewelację LaLigi! Rozmowy rozpoczęte AC Milan rusza po rewelację LaLigi! Rozmowy rozpoczęte Mateo Kovačić dogadał się z nowym klubem! Hit na ostatniej prostej Mateo Kovačić dogadał się z nowym klubem! Hit na ostatniej prostej Karim Benzema zaprezentowany w nowym klubie! Tłumy oszalały [WIDEO] Karim Benzema zaprezentowany w nowym klubie! Tłumy oszalały [WIDEO] Manchester United ma pomysł na Masona Greenwooda Manchester United ma pomysł na Masona Greenwooda Liga Mistrzów: Wiemy, kto skomentuje wielki finał w Telewizji Polskiej Liga Mistrzów: Wiemy, kto skomentuje wielki finał w Telewizji Polskiej Wyeliminowali z baraży Wisłę Kraków i... mogą grać na jej stadionie w Ekstraklasie Wyeliminowali z baraży Wisłę Kraków i... mogą grać na jej stadionie w Ekstraklasie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy