CZTERNASTU Polaków dostępnych latem na zasadzie wolnego transferu
2018-02-16 13:42:26; Aktualizacja: 6 lat temu Fot. Transfery.info
W lipcu wygasają umowy wielu wartościowych zawodników. W tym gronie nie próżno szukać polskich piłkarzy, którzy mogą być łakomymi kąskami na rynku.
Okno transferowe w Europie dobiegło końca, ale nie oznacza to, że dyrektorzy sportowi i działacze mają wolne. Przed nimi ciężki okres walki o podpisy kluczowych zawodników.
Na rynku polskich piłkarzy pojawi się wiele ciekawych nazwisk. Od reprezentantów kraju, poprzez ważne postaci ekstraklasowych klubów, kończąc na zawodnikach, którzy pomimo obfitego stażu decydują się kontynuować swoją karierę w ligach zagranicznych.
Na pierwszy plan wysuwa się Artur Boruc. Czasu nie da się oszukać, dlatego wraz z przyjściem Asmira Begovicia, były golkiper reprezentacji Polski stracił miejsce w bramce AFC Bournemouth. Nadal nie jest znana jego przyszłość. Niespełna 38-letni zawodnik od zawsze marzył, aby zakończyć karierę w Legii Warszawa. Od realizacji tych planów może go odwieść wyłącznie propozycja nowej umowy ze strony „The Cherries”.
Boruc nie jest jedynym łakomym kąskiem na rynku polskich bramkarzy. W podobnej sytuacji znajduje się bowiem Paweł Kieszek. To nazwisko może mówić niewiele typowemu Kowalskiemu, ale na Półwyspie Iberyjskim golkiper cieszy się uznaną marką. 33-latek od lipca 2016 roku jest podstawowym bramkarzem Córdoby CF. Były zawodnik Polonii Warszawa jakiś czas temu był łączony z Wisłą Kraków.
Nie można również zapominać o Wojciechu Golli. Jeszcze rok temu wydawało się, że powołanie do reprezentacji jest dla niego tylko kwestią czasu. Jednak wraz ze spadkiem NEC Nijmegen jego notowania w oczach selekcjonera spadły, a pozostanie w holenderskim klubie prawdopodobnie, przekreśliło jego szanse na wyjazd do Rosji. Kilka miesięcy temu zawodnik mógł trafić do Polski. O zawodnika zabiegała Cracovia, ale ten zdecydował się na pozostanie w zespole spadkowicza z Eredivisie.
Nowego klubu będzie też szukać Eugen Polański. 31-letni zawodnik parę tygodni temu był proponowany Legii Warszawa. Stołeczny klub nie wyraził jednak zainteresowania wobec byłego reprezentanta Polski. Jego transfer do Ekstraklasy można traktować w kategoriach science-fiction, ponieważ próżno doszukać się ekipy, która byłaby w stanie sprostać wymaganiom finansowym defensywnego pomocnika.
Na lodzie może pozostać Ludovic Obraniak. Były zawodnik m.in. Werderu Brema, czy LOSC Lille, od listopada 2016 roku broni barw AJ Auxerre.
Ciekawą opcją jest natomiast Waldemar Sobota. Po wyjeździe z Polski kariera 30-latka przypomina jedną wielką sinusoidę. Jego późniejsza przygoda z piłką to szereg niezrozumiałych decyzji, które mogą pozbawić go szans na wyjazd do Rosji. Światełkiem w tunelu jest fakt, że jego forma rośnie, co może okazać się cennym sygnałem nie tylko dla Adama Nawałki, ale również dla potencjalnego pracodawcy.
Umowę z nowym klubem może też negocjować Rafał Kurzawa. 25-letni skrzydłowy to rewelacja rundy jesiennej. Jego dobra postawa zaowocowała debiutem w reprezentacji kraju. W zimowym oknie transferowym o pozyskanie zawodnika starały się klubu z Bundesligi i czołowe ekipy z polskiej Ekstraklasy. Plany skrzydłowego pokrzyżowała kontuzja, która wykluczyła go z gry na kilka tygodni. Zawodnik powoli wraca do zdrowia.
Łakomym kąskiem jest również osoba Mateusza Możdżenia. 26-letni zawodnik odmówił podpisania umowy z Koroną Kielce i najprawdopodobniej poszuka sobie nowego miejsca pracy. Kilka miesięcy temu o jego pozyskanie starała się Legia Warszawa.
Nadal nie jest znana przyszłość innego defensywnego pomocnika, Jarosława Kubickiego. Zawodnik nie pali się szczególnie do wyjazdu zagranicę, ale też nie zamierza podpisywać kontraktu w obecnej konfiguracji. Utalentowany piłkarz wie, że nie będzie miał większego problemu ze znalezieniem nowego pracodawcy. 22-latek swego czasu był uważany za największy talent w szeregach akademii Zagłębia Lubin.
O nowy kontrakt walczy też Łukasz Broź. Prawy defensor od 2013 roku jest związany z Legią Warszawa. Zawodnik chciałby pozostać na Łazienkowskiej co najmniej na kolejny rok. Jednak jak sam przyznaje, jest przygotowany na inne rozwiązania.
Pierwszym napastnikiem w zestawieniu jest Kacper Przybyłko. 24-letni snajper był swego czasu uważany za wielki talent, ale plaga kontuzji storpedowała jego dobrze zapowiadającą się karierę. Były młodzieżowy reprezentant kraju wystąpił w tym sezonie raptem w jednym spotkaniu 2. Bundesligi. Od początku swojej przygody z piłką jest związany z niemieckimi klubami.
W lecie możemy być również światkami ciekawego powrotu. Wiele wskazuje na to, że do Ekstraklasy wróci Cezary Wilk. 32-letni piłkarz jakiś czas temu starał się o powrót do Wisły Kraków, której był zresztą kapitanem. Władze „Białej Gwiazdy” nie były zainteresowane pozyskaniem defensywnego pomocnika. Miały na to wpływ problemy zdrowotne, z którymi piłkarz boryka się od dłuższego czasu.
Nadal nie wiadomo, gdzie będzie grał Michał Buchalik. 29-letni bramkarz był jednym z objawień rundy jesiennej. W wielu ratował Wisłę z opresji, choć przed sezonem zarząd nie był do końca przekonany co do kontynuowania współpracy. Teraz jego sytuacja wygląda o niebo lepiej.
O swoją przyszłość nie może być spokojny Arkadiusz Woźniak. Obecna batalia jest dla niego szczególnie nieudana. W 20 meczach zanotował zaledwie dwie asysty i nie jest powiedziane, że pozostanie w Zagłębiu na kolejny sezon.
LISTA:
1. Artur Boruc,
2. Paweł Kieszek,
3. Wojciech Golla,
4. Łukasz Broź,
5. Kacper Przybyłko,
6. Cezary Wilk,
7. Michał Buchalik,
8. Jarosław Kubicki,
9. Mateusz Możdzeń,
10. Eugen Polański,
11. Waldemar Sobota,
12. Ludovic Obraniak,
13. Rafał Kurzawa,
14. Arkadiusz Woźniak.