Działania Chelsea nie spodobały się w UEFA. Duże zmiany w przepisach nadchodzą

Działania Chelsea nie spodobały się w UEFA. Duże zmiany w przepisach nadchodzą fot. Raketir / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: The Times

UEFA niesie się z zamiarem wprowadzenia limitu okresu obowiązywania kontraktu przy nawiązywaniu współpracy z nowymi piłkarzami przez europejskie kluby - pisze „The Times”.

Plany związane ze zmianami w regulaminie są podyktowane ostatnimi działaniami Chelsea na rynku transferowym. Od momentu przejęcia klubu przez amerykańskiego biznesmena Todda Boehly'ego wraz ze spółką Clearlake Capital nowym nabytkom proponuje się umowy z bardzo długim okresem obowiązywania.

Kontrowersje u oficjeli Europejskiej Unii Związków Piłkarskich wywołała struktura współpracy londyńczyków między innymi z Mychajło Mudrykiem, sprowadzonym z Szachtara Donieck za 100 milionów euro przy założeniu kompletnej wypłaty pakietu bonusowego.

Wydatki poczynione przez Chelsea w dwóch ostatnich oknach sięgają niewyobrażalnych sum. Na dziś wynoszą one aż 460 milionów euro. Londyńczycy znaleźli jednak sposób, aby wszystko mieściło się w ramach Finansowego Fair Play.

Trzymając się przykładu z Mudrykiem, kontrakt został zawarty aż na osiem i pół roku, aby odpowiednio zamortyzować poczynione koszta w rachunkach księgowości. Rozbijając kwotę na raty, za roczne wyliczenie „The Blues” wpiszą w rubrykę niespełna 11 milionów euro.

Zgodnie z zapowiedziami „The Times” UEFA szykuje jednak przepisy, aby zapobiec takim zabiegom. Powinny one wejść w życie wraz z początkiem następnego okna transferowego.

Bazowy limit zawierania umowy z nowym zawodnikiem ma wynieść co najwyżej pięć sezonów.

FIFA ma uregulowany ten temat w niewystarczającym dla europejskich klubów stopniu - nakazuje maksymalnie pięcioletni okres obowiązywania umowy, o ile lokalne przepisy nie pozwalają na dłuższy czas. Jako że w Wielkiej Brytanii nie ma limitu czasowego dla kontraktów, Chelsea nie musiała się przejmować regulacjami światowej federacji.

Oczywiście w myśl maksymy „prawo nie działa wstecz” Chelsea nie będzie musiała modyfikować umowy z Mudrykiem, Nonim Madueke czy Benoît Badiashile'em.

Dopóki nowe restrykcje UEFA nie zaczną obowiązywać, sześciokrotny mistrz Anglii postara się dopiąć wielki transfer środkowego pomocnika. Na radarze nieustannie znajdują się Moisés Caicedo z Brighton oraz Enzo Fernández z Benfiki.

Więcej na temat: UEFA Chelsea FC Anglia

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Nowa oferta za Moisésa Caicedo. 70 milionów funtów z bonusami Nowa oferta za Moisésa Caicedo. 70 milionów funtów z bonusami OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy