EURO 2020: Bilbao pozbawione funkcji miasta-gospodarza. Władze zapowiadają walkę o odszkodowanie [OFICJALNIE]

EURO 2020: Bilbao pozbawione funkcji miasta-gospodarza. Władze zapowiadają walkę o odszkodowanie [OFICJALNIE] fot. jose maria luis / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Bilbao

UEFA i Królewski Hiszpański Związek Piłki Nożnej (RFEF) postanowiły pozbawić Bilbao funkcji miasta-gospodarza nadchodzących Mistrzostw Europy.

Informacje podawane w ostatnim czasie w mediach na temat wielce prawdopodobnego pozbawienia Bilbao statusu miasta-gospodarza zbliżającego się EURO 2020 znalazły swoje potwierdzenie.

Władze miasta leżącego w Kraju Basków przedstawiły oficjalny komunikat w tej sprawie, z którego wynika, że UEFA i Królewski Hiszpański Związek Piłki Nożnej nie podjęły żadnych rozmów w celu ustalenia możliwości dotyczących rozegrania meczów na San Mamés i dopuściły się jednostronnego rozwiązania umowy zawartej w 2014 roku na zorganizowanie w Bilbao spotkaniach w ramach Mistrzostw Europy.

Tym samym reprezentacja Polski na pewno nie zmierzy się 19 czerwca z Hiszpanią w meczu grupy E w ustalonym miejscu.

„W żaden sposób nie będziemy akceptować kwestionowania zdolności władz baskijskich do zarządzania i organizowania wydarzeń międzynarodowych.

Nie pozostawiamy też wątpliwości, co do kryteriów, które zawsze były stosowane w tym projekcie od ponad sześciu lat, bo to właśnie tam dominuje baskijski styl działania: powaga, spójność, profesjonalizm i odpowiedzialność. 

Nikt nie zaszkodzi wizerunkowi Bilbao, Bizkaii czy Krajowi Basków. Oznacza to kwestionowanie naszej zdolności do przyciągania wydarzeń o znaczeniu międzynarodowym - sportowych, kulturalnych, towarzyskich, wystaw lub konferencji” - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Bilbao.

„Bilbao nie będzie gospodarzem EURO 2020, ale niech będzie jasne, że nie zaakceptowaliśmy i nie przyjmiemy, żadnych sztuczek, żadnych gróźb, żadnych obelg, żadnej pogardy, nie mówiąc już o naruszaniu obowiązujących obecnie zasad, aby zagrozić zdrowiu naszych obywateli”-  napisały władze miasta z Kraju Basków.

„Zawsze działaliśmy odpowiedzialnie i odpowiadaliśmy za nasze działania oraz decyzje. Pracowaliśmy dla EURO 2020 w San Mamés i pracowaliśmy w sposób ciągły, zgodnie z umową z 2014 roku, przestrzegając wszystkich warunków i zadań określonych w dokumencie podpisanym przez obie strony.

Dlatego poprosiliśmy UEFA o poinformowanie nas w różnych oficjalnych dokumentach, które punkty pozostawiliśmy niezrealizowane w kontrakcie, na podstawie, których wyklucza Bilbao z miejsca rozgrywania EURO 2020; zapytaliśmy również, w którym momencie w umowie było powiedziane, że współgospodarza można przenieść bez konsultacji z zainteresowaną stroną, bez komunikowania się z nią… lub przynajmniej dając jej ostrzeżenie. Jeśli ktoś robi coś potajemnie i bez wiedzy współgospodarza, nawet jeśli przyjmuje się, że jest niezbędnym towarzyszem organizacyjnym tego wydarzenia” - kontynuowali przedstawiciele Bilbao.

Miasto z Kraju Basków podkreśla także, że UEFA nie ma prawa przeznaczyć ich puli spotkań Sewilli, ponieważ w umowie zawartej w 2014 roku zatwierdziła awaryjne lokalizacje w postaci Cardiff (Walia) i Sztokholmu (Szwecja). Przy składzie naszej grupy funkcję miasta-gospodarza powinna zatem przejąć druga z lokalizacji.

Ponadto Bilbao zapowiedziało podjęcie odpowiednich kroków zmierzających do uzyskania odszkodowania za poniesione straty ze strony UEFA i Królewskiego Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej (RFEF). Władze miasta określiły swój wkład w organizację imprezy na ponad 1,2 miliona euro i teraz ocenią jeszcze, ile mogły zarobić na goszczeniu u siebie drużyn oraz kibiców, których zamierzali wpuścić na przynajmniej 25 procent pojemności stadionu.

„Oczywiste jest, że instytucje baskijskie, które organizowały imprezę w naszym mieście, nie podzielają jednostronnych decyzji UEFA ani stanowiska RFEF, które nigdy darzyło zaufaniem stadionu piłkarskiego San Mamés w Bilbao jako miejsca rozgrywania EURO 2020. Przypisujemy im bezpośrednio brak realizacji tego wydarzenia sportowego oraz jednostronne zakończenie naszego stosunku umownego, a zatem to do nich należy zapewnienie nam odszkodowania za to” - stwierdziły władze miasta z Kraju Basków.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] PSG: Julian Draxler 2024 [OFICJALNIE] PSG: Julian Draxler 2024 [OFICJALNIE] Wisła Kraków żegna się z czterema następnymi zawodnikami [OFICJALNIE] Wisła Kraków żegna się z czterema następnymi zawodnikami [OFICJALNIE] EURO 2020: Mariusz Piekarski, agent Sebastiana Szymańskiego, skomentował jego nieobecność w reprezentacji Polski. Wymowne słowa EURO 2020: Mariusz Piekarski, agent Sebastiana Szymańskiego, skomentował jego nieobecność w reprezentacji Polski. Wymowne słowa Real Madryt: Nawet dziesięciu piłkarzy na sprzedaż. W tym gwiazdy Real Madryt: Nawet dziesięciu piłkarzy na sprzedaż. W tym gwiazdy EURO 2020: Kadra Chorwacji na Mistrzostwa Europy. Jest przedstawiciel Ekstraklasy [OFICJALNIE] EURO 2020: Kadra Chorwacji na Mistrzostwa Europy. Jest przedstawiciel Ekstraklasy [OFICJALNIE] Ricardo Costa, bramkarz drużyny futsalowej, zmarł po uderzeniu piłką w brzuch Ricardo Costa, bramkarz drużyny futsalowej, zmarł po uderzeniu piłką w brzuch Petr Schwarz zmienia klub wewnątrz Ekstraklasy. Zagra w Śląsku Wrocław [OFICJALNIE] Petr Schwarz zmienia klub wewnątrz Ekstraklasy. Zagra w Śląsku Wrocław [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy