2024-07-10 22:58:27; Aktualizacja: 2 tygodnie temu
EURO 2024: Anglia zagra w wielkim finale! Ollie Watkins bohaterem „Synów Albionu” [WIDEO] Fot. Pedro Porru/SPP/SIPA USA/PressFocus
Dawid Basiak
Dawid Basiak Źródło: Transfery.info

Anglia po golu Ollie'ego Watkinsa z samej końcówki meczu pokonała Holandię 2-1 i tym samym otrzymała bilet do wielkiego finału tegorocznych Mistrzostw Europy.

Od samego początku półfinałowego starcia pomiędzy Holandią oraz Anglią zgromadzeni kibice na stadionie w Dortmundzie i przed telewizorami mogli cieszyć się atrakcyjną oraz ofensywną grą płynącą z obu stron.

Co ciekawe jako pierwsi do głosu doszli Holendrzy, a sztuka ta udała im się już w 7. minucie za sprawą fenomenalnej bramki autorstwa Xaviego Simonsa. 21-latek powalczył o piłkę na połowie rywala i skutecznie ją odebrał. Następnie widząc wolną przestrzeń, zaatakował ją i będąc w pobliżu pola karnego, huknął pod poprzeczkę, wyprowadzając swoją drużynę na wymarzone prowadzenie.

Po straconym golu „Synowie Albionu” wiedząc, że są w tym pojedynku faworytami, ekspresowo rozpoczęli misję odrobienia wyniku. Swoich szans próbowali między innymi Bukayo Saka oraz Harry Kane. Wówczas brakowało im finalizacji. Przewrotny moment nastąpił jednak w 18. minucie meczu, gdy sędzia po analizie VAR podyktował rzut karny.

Faulowany był Kane i to właśnie on podszedł do ustawionej na jedenastym metrze futbolówki. Snajper Bayernu Monachium skrzętnie wykorzystał swoją okazję i tym samym sprawił, że w półfinałowym pojedynku na tablicę wyników szybko powrócił remis.

W następnych fragmentach pierwszej odsłony nie brakowało po obu stronach dogodnych sytuacji, po których piłka znajdowała się naprawdę blisko zatrzepotania w siatce. Jedną z nich w 23. minucie miał choćby Phil Foden, lecz po jego uderzeniu futbolówkę z niemal samej linii bramkowej wybił jeden z holenderskich defensorów.

„Oranje” również mieli jeszcze przed przerwą coś do powiedzenia, a bardzo blisko sukcesu był Denzel Dumfries. Piłkarz Interu Mediolan po dośrodkowaniu z rzutu rożnego uderzył piłkę głową, lecz ta trafiła jedynie w poprzeczkę. Tego samego chwilę później doświadczył Foden, choć gdyby jemu się poszczęściło, to jego bramka byłaby zdecydowanie piękniejsza.

Do przerwy wynik nie uległ już zmianie i tym samym zawodnicy obu reprezentacji schodzili do szatni przy jednobramkowym remisie.

Druga połowa półfinałowego meczu w Dortmundzie rozpoczęła się w nieco mniej dynamiczny sposób, przez co brakowało w niej klarownych okazji. Najlepszą z nich miał Virgil van Dijk, który dopadł do piłki po stałym fragmencie gry i oddał uderzenie w światło bramki. Na posterunku znajdował się jednak Jordan Pickford. Angielski golkiper był w tej sytuacji dobrze ustawiony, dzięki czemu skutecznie uratował swój zespół od utraty gola.

Jedni i drudzy chcieli rozstrzygnąć ten półfinał na swoją korzyść jeszcze w regulaminowym czasie gry. Konkrety pojawiły się jednak dopiero na około dziesięć minut przed końcem. Wtedy do ataku ruszyli Anglicy, a piłkę do siatki wpakował Bukayo Saka. Piłkarz Arsenalu nie cieszył się jednak zbyt długo, ponieważ arbiter odgwizdał pozycję spaloną, która miała miejsce przy wcześniejszym podaniu.

Holandia w końcówce meczu próbowała szczęścia głównie w kontratakach, które do momentu finalizacji wychodziły jej całkiem nieźle. „Synowie Albionu” udanie się bronili i w międzyczasie kreowali kolejne sytuacje. Kulminacyjny moment po ich stronie nastąpił jednak w 90. minucie. Bohaterem angielskiej kadry został wówczas Ollie Watkinks, który świetnie zastawił się w polu karnym rywali, a następnie obrócił się i wpakował piłkę do siatki po długim rogu.

Napastnik Aston Villi, który zameldował się na boisku z ławki rezerwowych, sprawił, że Anglia zagra w wielkim finale z Hiszpanią. Nic już w tym meczu się nie zmieniło i tym samym mogła ona cieszyć się ze zwycięstwa 2-1 nad Holandią, która trzeba przyznać, dzielnie walczyła do samego końca.