2024-06-26 19:58:27; Aktualizacja: 2 dni temu
EURO 2024: Ukraina żegna się z turniejem. Remis z Belgami nie wystarczył [WIDEO] Fot. katatonia82 / Shutterstock.com
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Ukrainy zremisowała bezbramkowo z drużyną Belgów. Punkt uzyskany w tym starciu nie pozwolił jednak ostatecznie naszym wschodnim sąsiadom na awans do fazy pucharowej. Natomiast podopieczni Domenico Tedesco zakończyli zmagania w grupie E na drugiej lokacie.

Przed rozpoczęciem trzeciej serii gier sytuacja w grupie E prezentowała się niezwykle ciekawie. Do rozegrania pozostały starcia Ukraina - Belgia i Słowacja - Rumunia, a każda z wymienionych reprezentacji miała trzy punkty na koncie, dlatego którakolwiek z drużyn wygrałaby swoje spotkanie w ostatniej kolejce, zapewniłaby sobie tym samym awans do fazy pucharowej.

Podopieczni Domenico Tedesco całkiem nieźle weszli w mecz z naszymi wschodnimi sąsiadami, czego efektem już w siódmej minucie zawodów była okazja Romelu Lukaku. Napastnik został obsłużony kapitalnym podaniem ze strony Kevina De Bruyne, lecz stając oko w oko z Anatolijem Trubinem nieczysto trafił w piłkę.

Była to najlepsza sytuacja wykreowana przez Belgów podczas pierwszej odsłony konfrontacji. W dalszej części pojedynku „Czerwone Diabły” miały spore kłopoty z przeciśnięciem się przez dobrze zorganizowane szyki obronne Ukraińców.

Zespół dowodzony przez Serhija Rebrowa postanowił oddać inicjatywę z nadzieją na wykorzystanie momentu nieczujności w swojego rywala. Tak stało się w 42. minucie, kiedy piłka została przetransportowana z głębi boiska wprost pod nogi znajdującego się w polu karnym Romana Jaremczuka. 28-latek starał się wyłożyć jeszcze piłkę do pustej bramki Artemowi Dowbykowi, jednak podał niecelnie. „Żółto-błękitni” zmarnowali zatem świetną szansę do objęcia prowadzenia. Bezbramkowy remis utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego Anthony'ego Taylora w pierwszej połowie.

Po zmianie stron obraz gry uległ niewielkiej zmianie. Belgowie napierali na defensywę Ukraińców jeszcze mocniej, lecz ciągle nie potrafili znaleźć sposobu na pokonanie stojącego między słupkami Anatolija Trubina. Podopieczni Domenico Tedesco nie korzystali nawet z błędów popełnianych przez ukraińskich piłkarzy.

Mając na uwadze rezultat w równolegle rozgrywanym spotkaniu Słowacji z Rumunią (1:1), który przy jednoczesnym remisie Ukraińców w potyczce z Belgami przekreślał szanse tych pierwszych na pozostanie w turnieju, „Żółto-błękitni” musieli w końcu postawić wszystko na jedną kartę i ruszyć w poszukiwaniu otwierającego trafienia.

Ekipa pod wodzą Serhija Rebrowa była niezwykle blisko wyjścia na prowadzenie na kilka minut przed końcem podstawowego czasu pierwszej połowy, kiedy zaskoczony bezpośrednim strzałem z rzutu rożnego Koen Casteels z ogromnym trudem interweniował na linii bramkowej.

Ofensywne zapędy Ukraińców umożliwiały Belgom wyprowadzanie szybkich kontrataków, jednak żaden z nich nie przyniósł wymiernego efektu w postaci gola na 1:0.

Wreszcie w doliczonym czasie gry drugiej połowy na przeprowadzenie indywidualnej akcji zdecydował się Heorhij Sudakow. 21-latek minął kilku rywali, znalazł się z piłką w polu karnym, ale jego uderzenie nie sprawiło najmniejszych problemów Koenowi Casteelsowi.

Finalnie spotkanie zakończyło się bezbrakowym remisem, a Słowacja podzieliła się punktami z Rumunią. Tym samym Ukraińcy pożegnali się z tegorocznym turniejem Mistrzostw Europy, z kolei Belgowie awansowali do fazy pucharowej z drugiego miejsca.