Europejscy politycy potępiają plan utworzenia Superligi

Europejscy politycy potępiają plan utworzenia Superligi
Redakcja
Redakcja
Źródło: The Guardian

Krytyków idei Superligi w świecie piłkarskim nie brakuje. Jak się okazuje, politycy na czele z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem także nie są zwolennikami tego pomysłu.

Zarówno Francuz jak i Brytyjczyk powiedzieli w niedzielę, że ich rządy będą wspierać próby zdławienia kontrowersyjnej Superligi, która, według nich, grozi podważeniem zasady zdrowej rywalizacji w sporcie.

Kiedy czołowe kluby piłkarskie w Europie ogłosiły swój plan wycofania się z elitarnych rozgrywek UEFA i zorganizowania samorządnego turnieju, Macron powiedział, że Francja wykona „wszystkie niezbędne kroki”, aby obronić Ligę Mistrzów. Johnson dodał później, że stworzenie Superligi byłoby „bardzo szkodliwe dla piłki nożnej” i on pomoże władzom piłkarskim „w podejmowaniu działań”.

Co więcej, brytyjski sekretarz kultury, Oliver Dowden, poprosił urzędników o sporządzenie listy „bardzo solidnych opcji”, które rząd może rozważyć, kiedy zajdzie potrzeba podjęcia działań przeciwko sześciu angielskim klubom, jeśli podejmą się „ucieczki” do Superligi. Dowden przyznał, że rząd zastanawia się również, czy plan Superligi nie byłby naruszeniem prawa konkurencji.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. promowania europejskiego stylu życia, Margaritis Schinas, we wczesnych godzinach porannych napisał na Twitterze swój sprzeciw w sprawie Superligi, twierdząc: „Musimy bronić europejskiego modelu sportu opartego na wartościach, różnorodności i integracji. Nie ma miejsca na to, aby nieliczne, bogate i wpływowe kluby rezerwowały rozgrywki tylko dla siebie”. Następnie dodał: „Uniwersalność, integracja i różnorodność to kluczowe elementy sportu i naszego europejskiego stylu życia”.

Grupa sportowa Parlamentu Europejskiego potępiła w oświadczeniu propozycję Superligi, pisząc, iż „rywalizacja w ucieczce” jest sprzeczna z wartościami, których wyznawcami jest wspomniana grupa.

MICHAŁ NIKLAS

Więcej na temat: Superliga

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Getafe z pierwszym od 2011 roku golem strzelonym Atlético Madryt. Kuriozalne okoliczności Getafe z pierwszym od 2011 roku golem strzelonym Atlético Madryt. Kuriozalne okoliczności FIFA 22: 19 najszybszych piłkarzy w grze FIFA 22: 19 najszybszych piłkarzy w grze Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta za sezon 2020/2021 Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta za sezon 2020/2021 Lionel Messi kontuzjowany. PSG wydało komunikat [OFICJALNIE] Lionel Messi kontuzjowany. PSG wydało komunikat [OFICJALNIE] Leonardo Spinazzola zapowiedział powrót do gry jeszcze w tym roku. Może zdążyć na hit Serie A! Leonardo Spinazzola zapowiedział powrót do gry jeszcze w tym roku. Może zdążyć na hit Serie A! FIFA 22: 36 najlepszych bramkarzy. W tym dwóch Polaków! FIFA 22: 36 najlepszych bramkarzy. W tym dwóch Polaków! U-19: Zagraniczne powołania Mariusza Rumaka [OFICJALNIE] U-19: Zagraniczne powołania Mariusza Rumaka [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy