FC Barcelona: Wieczór pożegnań. Odchodza legendy i... stare Camp Nou

2023-05-29 12:51:03; Aktualizacja: 1 rok temu
FC Barcelona: Wieczór pożegnań. Odchodza legendy i... stare Camp Nou Fot. Paweł Machitko
Redakcja
Redakcja Źródło: Transfery.info | FC Barcelona

W trakcie spotkania trzydziestej siódmej kolejki hiszpańskiej La Ligi pomiędzy FC Barceloną a Mallorcą z miejscową publicznością pożegnali się Sergio Busquets oraz Jordi Alba. Po meczu miała miejsce też jeszcze inna ważna uroczystość.

Dzisiejsze wydarzenia kibice zgromadzeni niedzielnego wieczoru na Camp Nou zapamiętają na długo, jednak nie ze względu na to, co działo się na boisku, gdzie „Duma Katalonii” pewnie pokonała rywali 3:0. W pierwszej połowie dwukrotnie do siatki trafiał Ansu Fati (przy jego drugim golu asystę zanotował Robert Lewandowski), a po przerwie wynik starcia ustalił Gavi.

To właśnie przeciwko Mallorce po raz ostatni przed własną publicznością w barwach „Blaugrany” wystąpili: Jordi Alba oraz Sergio Busquets. Obaj po zakończeniu tego sezonu odejdą z klubu, z którym będą kojarzeni już na zawsze. W ostatnich latach wchodzili oni przecież w skład grona kapitanów zespołu, a ten drugi sprawował w nim naczelną rolę. Pod koniec spotkania wielokrotni reprezentanci Hiszpanii opuścili murawę przy owacji całego stadionu. Lewy obrońca dokonał tego w osiemdziesiątej pierwszej minucie, a środkowy pomocnik cztery minuty później.

Już po ostatnim gwizdku sędziego weszli oni ponownie na boisko przez szpaler utworzony przez kolegów z drużyny i członków sztabu, wnosząc ze sobą trofea zdobyte przez Barcelonę w tym sezonie, czyli puchary za mistrzostwo Hiszpanii i superpuchar kraju. Potem Joan Laporta wręczył im pamiątkowe patery, na telebimach ukazały się filmiki, podsumowujące ich kariery w barwach „Blaugrany”, a następnie przemawiali do zgromadzonego tłumu.

Sergio Busquets, to Katalończyk z urodzenia, który do FC Barcelony trafił w 2005 roku, w wieku siedemnastu lat. Najpierw grał w zespole do lat dziewiętnastu, potem w rezerwach, z których w 2008 roku przeniósł się, wraz z Pepem Guardiolą, do pierwszej drużyny. Łącznie dla klubu z Camp Nou wystąpił w 722 spotkaniach, strzelając osiemnaście goli, notując czterdzieści pięć asyst i zdobywając trzydzieści dwa trofea. Po jego odejściu pozostanie w szatni już tylko jeden piłkarz, pamiętający czasy wielkiej drużyny Guardioli, czyli Sergi Roberto.

Z kolei Jordi Alba to również człowiek urodzony w Katalonii. Jest wychowankiem słynnej La Masii, ale odszedł z niej w 2005 roku, aby do „Blaugrany” powrócić siedem lat później. Wówczas Barcelona zapłaciła za niego Valencii czternaście milionów euro, a piłkarz miał za sobą bardzo udane mistrzostwa Europy, zwieńczone golem w spotkaniu finałowym i końcowym triumfem. W barwach „Dumy Katalonii” zagrał w 459 meczach, strzelając dwadzieścia siedem goli, notując dziewięćdziesiąt dziewięć asyst i zdobywając osiemnaście trofeów.

Obaj żegnani dzisiaj przez swoich fanów gracze nie ogłosili zakończenia piłkarskich karier, więc w przyszłym sezonie zapewne na boiskach ich zobaczymy.

Po tym, jak uhonorowano tych zasłużonych dla klubu zawodników, na murawie odbyła się kolejna ceremonia, pożegnania ze starym Camp Nou. Już z początkiem czerwca ma się bowiem rozpocząć rozbiórka tego, budowanego w latach 1954-1957, obiektu. Co ciekawe, na jego otwarcie Barcelona zmierzyła się z reprezentacją Warszawy, zwyciężając 4:2.

W związku z przebudową stadionu „Duma Katalonii” w przyszłej kampanii będzie występować na 55-tysięcznym Stadionie Olimpijskim. Powrót, na jeszcze nieukończone w pełni, nowe Camp Nou ma nastąpić dwudziestego dziewiątego listopada 2024 roku, czyli w 125. rocznicę powstania klubu.

Z kolei remont całego obiektu zostanie ukończony w czerwcu 2026 roku, po czym będzie mógł on pomieścić 105 tysięcy widzów, czyli pięć tysięcy więcej, niż obecnie.