FIFA 22: Wiele nowości w trybie kariery. Czy to TEN rok dla fanów słynnego trybu gry?

FIFA 22: Wiele nowości w trybie kariery. Czy to TEN rok dla fanów słynnego trybu gry? fot. EA Sports
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Transfery.info | EA Sports

EA Sports zapowiedziało duże zmiany w trybie kariery w najnowszej odsłonie serii gier FIFA. Dotyczą one zarówno kariery menedżerem, jak i piłkarzem.

Wokół trybu kariery w grze FIFA od lat robi się coraz głośniej. Niegdyś dostarczał on najwięcej rozrywki fanom gry, później był jednak traktowany coraz bardziej po macoszemu przez EA Sports, które skoncentrowało się raczej na rozwoju „kury znoszącej złote jaja”, czyli FIFA Ultimate Team. Z trybu wycofano kilka lubianych przez graczy akcji, a kolejne dodatki nie do końca satysfakcjonowały.

Z roku na rok widać jednak, że studio stara się wyjść naprzeciw graczom, których bardziej interesuje single player, niż gra poprzez Internet. Dlatego też tryb kariery, co prawda w bólach, ale powoli zaczyna wracać do łask. W związku ze zbliżającą się coraz bardziej premierą FIFA 22, EA Sport zapowiedziało fanom, czego można spodziewać się tym razem.

Kariera menedżera

Największą nowością, na którą natrafią kibice jest możliwość stworzenia swojego własnego klubu. Co prawda taka opcja była dostępna już w starych Fifach, ale teraz wraca na salony w zupełnie nowej odsłonie. Decydując się na założenie nowego klubu, będziemy mogli zadbać nawet o drobne detale. W trybie tym będziemy mogli stworzyć swój herb, stroje, a nawet modyfikować swój stadion wedle własnych preferencji. Ta ostatnia opcja dotyczyć będzie również reszty ekip, choć z wyłączeniem tych, które mają licencjonowane obiekty w grze.

To od gracza będzie zależało, w jakiej lidze zacznie, z jakim budżetem i jakimi ambicjami. Bardzo ciekawie zapowiada się przede wszystkim budowa składu. W grze otrzymamy wygenerowanych zawodników, ale co istotne, nie będą to zupełnie przypadkowi gracze. Nasz pierwszy skład ma powstać na bazie całej ligi, w której chcemy grać, przykładowo - jeżeli w angielskiej Premier League gra siedem procent Francuzów, my również będziemy mieli siedem procent szans na to, że w kadrze znajdzie się u nas Francuz.

Zmienne będą oczekiwania zarządu, który ma wszystko zaplanowane długofalowo. Jeśli będziemy mieli najgorszy skład w lidze, klub będzie od nas wymagał utrzymania, lecz w ciągu kilku sezonów ambicje wzrosną, dlatego nieustannie trzeba dbać o to, by stawać się coraz lepszym. A jest o co walczyć, ponieważ w walce o realizm do gry dojdzie nowoutworzona Liga Konferencji UEFA.

Kariera zawodnika

Najwięcej uwagi poświęcono jednak karierze pojedynczego gracza. Tak jak w poprzednich latach, będziemy tu mogli wybrać stworzonego przez siebie zawodnika lub któregoś z występujących na prawdziwych boiskach. Kluczową zmianą będzie to, czego gracze domagali się od lat - w końcu będziemy mogli wchodzić naszych graczem z ławki. Rozbudowany ma być system relacji z menedżerem, któremu będziemy musieli nieustannie imponować, by zachować miejsce w składzie. W mniejszych klubach zyskamy margines błędu, w wielkich drużynach lepiej mieć się jednak na baczności, ponieważ łatwo utracić miejsce w składzie.

Jeśli nie będziemy spełniać pokładanych w nas oczekiwań, klub może zdecydować się nas sprzedać lub wypożyczyć. Specjalne nowe scenki pozwolą nam lepiej wczuć się w atmosferę w szatni po meczu czy też w negocjacje transferu.

Ciekawą opcją będzie tak zwane „Perks”, znane już graczom FIFA z niektórych trybów. Polega to na tym, iż w odpowiednich okolicznościach zostaniemy poinformowani, że w danym momencie piłkarz lepiej czuje się na przykład w strzałach z dystansu. Warto wtedy skorzystać z takiej szansy na gola, ponieważ później wirtualnemu zawodnikowi może już zabraknąć tej pewności.

EA Sports starało się zatroszczyć o to, by gra faktycznie żyła swoim życiem. Komentatorzy mają reagować na różne wydarzenia, nawet dotyczące nowoutworzonego przez nas klubu. Podobnie zresztą z kibicami, u których będziemy mogli się dorobić szacunku, będąc najlepszym graczem lub grając w nim przez dłuższy czas. Wtedy przed ważnymi meczami możemy ujrzeć swój wizerunek na kibicowskich oprawach.

Z całą pewnością znalazłoby się jeszcze wiele rzeczy, które należałoby zmienić w trybie kariery, jak co roku pozostaje jednak mieć nadzieję, że tym razem zmiany sprawią, że gra stanie się atrakcyjna również dla tych, których nie interesuje wyłącznie rozgrywka sieciowa. Powrót dawnych atutów oraz długo wyczekiwane dodatki jak możliwość wejścia na boisko z ławki swoim zawodnikiem z pewnością dodadzą grze kolorytu. Docenić na pewno można fakt, że EA Sports przynajmniej stara się nadążać za pomysłami fanów, którzy od dawna domagali się dużych zmian w trybach kariery.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Faworyci starali się nie przemęczać. Argentyna i Holandia w ćwierćfinale Mistrzostw Świata Faworyci starali się nie przemęczać. Argentyna i Holandia w ćwierćfinale Mistrzostw Świata Pelé ucina medialne spekulacje. „Jestem silny i pełen nadziei” Pelé ucina medialne spekulacje. „Jestem silny i pełen nadziei” Raków Częstochowa chce Hiszpana. Latem kosztował milion euro Raków Częstochowa chce Hiszpana. Latem kosztował milion euro Mistrzostwa Świata: Brazylia osłabiona. Dwóch piłkarzy zakończyło udział w turnieju [OFICJALNIE] Mistrzostwa Świata: Brazylia osłabiona. Dwóch piłkarzy zakończyło udział w turnieju [OFICJALNIE] Czesław Michniewicz: Statystyki nie mają żadnego znaczenia Czesław Michniewicz: Statystyki nie mają żadnego znaczenia Dawid Kownacki z szansą na duży transfer! Może zagrać w Lidze Mistrzów  Dawid Kownacki z szansą na duży transfer! Może zagrać w Lidze Mistrzów  Mistrzostwa Świata: Drabinka i terminy meczów fazy pucharowej. Finał Europa kontra Ameryka Południowa wielce prawdopodobny Mistrzostwa Świata: Drabinka i terminy meczów fazy pucharowej. Finał Europa kontra Ameryka Południowa wielce prawdopodobny

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy