FIFA naprawia system transferowy. Duże zmiany tuż-tuż!

FIFA naprawia system transferowy. Duże zmiany tuż-tuż!
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: FIFA | Inne

FIFA zamierza w znaczącym stopniu zreformować rynek transferowy.

Zmiany mają na celu wprowadzić większą transparentność i ograniczyć wpływy agentów piłkarskich.

Najistotniejszą planowaną zmianą wydaje się utworzenie „clearing house”, czyli izby rozliczeniowej, za pośrednictwem której będą przekazywane wszelkie przelewy pieniężne związane z transferami. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma uszczelnić system i zapewnić równość uczestniczących w nich podmiotów. Jednym z najistotniejszych plusów mógłby być np. fakt terminowego otrzymywania przez mniejsze kluby opłat z tytułu ekwiwalentu za wyszkolenie.

System wypożyczeń również ulegnie poprawkom. FIFA nie zgadza się na to, by był on wykorzystywany w celach komercyjnych. Ma za to służyć rozwojowi młodych zawodników. Federacja zamierza tym samym ograniczyć liczbę wypożyczeń klubu w danym sezonie (jeszcze nie zdecydowano, ale w kuluarach pojawiły się liczby sześć i osiem) czy między danymi klubami. Zakazane całkowicie za to zostaną „sub loans”, czyli w skrócie wypożyczenia z wypożyczeń, w których stronami transakcji są aż trzy kluby, a także „bridge transfers” [transfery pomostowe], gdy zawodnik zmienia jeden klub na drugi, nie rozgrywa w nim żadnego meczu i błyskawicznie przechodzi do trzeciej drużyny.

Dodatkowo prezydent FIFA, Gianni Infantino, rozważa przywrócenie licencji na działalność dla agentów piłkarskich.

Ostatecznie nowe ustalenia mają zostać wstępnie przyjęte 26 października. Wówczas dojdzie do bardziej konkretnych negocjacji, które zakończą się przelaniem pomysłów w przepisy i mechanizmy.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Ekstraklasa: Tajemnica dziurawej maseczki Kuświka wyjaśniona. Piłkarz ma astmę Ekstraklasa: Tajemnica dziurawej maseczki Kuświka wyjaśniona. Piłkarz ma astmę 10 największych sprzedaży w historii Interu. Icardi wskoczył na drugie miejsce 10 największych sprzedaży w historii Interu. Icardi wskoczył na drugie miejsce LaLiga: Tajemniczy post Saúla Ñígueza. „Nowy klub. Ogłoszenie za trzy dni…” LaLiga: Tajemniczy post Saúla Ñígueza. „Nowy klub. Ogłoszenie za trzy dni…” OFICJALNIE: Icardi wykupiony przez Paris Saint-Germain. Kontraktowa klauzula z antywłoskim zakazem OFICJALNIE: Icardi wykupiony przez Paris Saint-Germain. Kontraktowa klauzula z antywłoskim zakazem Fiorentina chce DWÓCH reprezentantów Polski Fiorentina chce DWÓCH reprezentantów Polski Bundesliga: Pobity rekord przebiegniętego dystansu przez jednego piłkarza Bundesliga: Pobity rekord przebiegniętego dystansu przez jednego piłkarza OFICJALNIE: Obraniak rozpoczyna karierę trenerską. Zaskakujący pierwszy wybór OFICJALNIE: Obraniak rozpoczyna karierę trenerską. Zaskakujący pierwszy wybór

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy