FIFA odpowiada na zarzuty. OFICJALNIE: Oświadczenie w sprawie głosowania na FIFA The Best

FIFA odpowiada na zarzuty. OFICJALNIE: Oświadczenie w sprawie głosowania na FIFA The Best
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: FIFA

Gala wręczenia nagród FIFA wywołała sporo kontrowersji, dlatego światowa federacja piłkarska postanowiła odpowiedzieć na zarzuty.

Jak co roku FIFA wręczyła nagrody najlepszym piłkarzom i piłkarkom, ale tym razem kibice nie dyskutują wyłącznie na temat słuszności konkretnych wyborów, a na temat potencjalnego sfałszowania wyników. Nagrodę dla najlepszego na świecie zgarnął Lionel Messi, lecz oliwy do ognia dolał kapitan reprezentacji Nikaragui, który według oficjalnych danych miał na niego zagłosować, a sam w wywiadzie przyznał, że nie oddał w tym roku żadnych głosów. Swoje zażalenia składała także federacja Egiptu, której głosy na Mohameda Salaha nie zostały policzone.

Rzecznik FIFA tłumaczył sprawę w rozmowie z „ESPN”, ale organizacja postanowiła odpowiedzieć bardziej oficjalnie, poprzez oświadczenie.

„FIFA jest rozczarowana ze względu na liczne doniesienia w mediach, kwestionujące uczciwość głosowania w plebiscycie The Best FIFA Football Awards” - czytamy.

„Te doniesienia są nieuczciwe i wprowadzają w błąd. Głosowanie na każdą z kategorii było nadzorowane i monitorowane przez niezależnego obserwatora, w tym przypadku szwajcarskie PricewaterhouseCoopers (PwC).

FIFA oraz PwC przestrzegają Zasad Alokacji i wszelkich standardów procedury kontroli. Zgodnie z tymi procedurami FIFA poprosiła wszystkie federacje członkowskie o oddanie głosów w formie elektronicznej i pisemnej. Wszystkie dokumenty musiały być podpisane przez upoważnioną do tego osobę z ramienia federacji oraz osoby, które były upoważnione do głosowania. Żeby głosowanie było ważne, musiało zawierać podpisy oraz oficjalną pieczątkę federacji.

Zarówno FIFA, jak i niezależny obserwator mogą udowodnić, że wszystkie głosy zostały oddane zgodnie z wytycznymi, a pod uwagę były brane również deadline'y. W związku z tym nie ma żadnych wątpliwości co do autentyczności głosowania.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek przesłanki zaniedbań, które mogły nawet wpłynąć na wyniki głosowania, FIFA przeprowadzi śledztwo i nałoży stosowne kary, o ile będzie to konieczne”.

Więcej na temat: FIFA FIFA The Best Oficjalnie

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Szymon Marciniak poprowadzi finał europejskiego pucharu? Jest na wąskiej liście kandydatów Szymon Marciniak poprowadzi finał europejskiego pucharu? Jest na wąskiej liście kandydatów Transfermarkt: 10 najwyżej wycenianych Brazylijczyków do lat 21 Transfermarkt: 10 najwyżej wycenianych Brazylijczyków do lat 21 Lublinianka się wzmacnia. OFICJALNIE: Tomasz Brzyski i Grzegorz Bonin w czwartej lidze Lublinianka się wzmacnia. OFICJALNIE: Tomasz Brzyski i Grzegorz Bonin w czwartej lidze OFICJALNIE: Mateusz Maćkowiak w Śląsku Wrocław OFICJALNIE: Mateusz Maćkowiak w Śląsku Wrocław Leganés krytykuje przepis umożliwiający transfer Braithwaite'a do Barcelony, ale też chwali postawę piłkarza Leganés krytykuje przepis umożliwiający transfer Braithwaite'a do Barcelony, ale też chwali postawę piłkarza Hit transferowy w Ekstraklasie?! Dimitri Oberlin bliski przenosin do czołowego polskiego klubu! Hit transferowy w Ekstraklasie?! Dimitri Oberlin bliski przenosin do czołowego polskiego klubu! OFICJALNIE: Rafał Pietrzak w Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Rafał Pietrzak w Lechii Gdańsk

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy