FIFA: Ważne zmiany prawne w związku z pandemią koronawirusa

FIFA: Ważne zmiany prawne w związku z pandemią koronawirusa
Paweł Hanejko
Paweł Hanejko
Źródło: FIFA

Pandemia koronawirusa, która ogarnęła w ostatnich tygodniach niemalże wszystkie zakątki świata, skłoniła władze FIFA do podjęcia zmian prawnych. Te dotyczą między innymi kończących się 30 czerwca 2020 roku umów zawodników oraz zmian terminów rozpoczęcia i zakończenia letniego okna transferowego.

Od kilku tygodni niemalże wszystkie ligi na świecie zostały wstrzymane w obawie o zdrowie piłkarzy oraz kibiców. Wszystko przez rozprzestrzeniający się w zatrważającym tempie wirus COVID-19.

W związku z zawieszeniem rozgrywek i ewentualnym ich wznowieniem rodzi się wiele pytań. Jednym z kluczowych jest to, co stanie się z piłkarzami, którym 30 czerwca 2020 roku kończą się kontrakty, jeśli sezon zostanie przedłużony do lipca.

Na to oraz inne pytania postanowiła odpowiedzieć FIFA.

„Wygaśnięcie umów zwykle jest datowane na koniec czerwca. W tym roku mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją. Przy obecnym zawieszeniu rozgrywek niemalże pewne wydaje się, iż sezon zakończy się w późniejszym terminie. Z tego względu proponujemy, by umowy przedłużono do faktycznego momentu zakończenia rozgrywek. Powinno być to zgodne z pierwotnym wyglądem porozumień. Wszystko powinno odbyć się wspólnie z duchem sportu i stabilności” - czytamy.

W komunikacie odniesiono się także do ewentualnego wydłużenia bądź przełożenia najbliższego okna transferowego.

„W przypadku okresu transferowego, konieczne będzie dostosowanie się do okresu między końcem jednego sezonu a początkiem drugiego. Będziemy obserwować sytuacje. Zapewniamy jednak w tej sprawie elastyczność. Jednocześnie musimy też pamiętać o zachowaniu obowiązujących do tej pory zasad” - dodano.

Więcej na temat: FIFA Koronawirus Transfery

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Tytoń wróci do Ekstraklasy?! Tytoń wróci do Ekstraklasy?! Wielki powrót Ibrahimovicia do reprezentacji Szwecji?! Wielki powrót Ibrahimovicia do reprezentacji Szwecji?! Młodzieżowy mistrz świata w Ekstraklasie. OFICJALNIE: Pierwszy zimowy transfer Lechii Gdańsk Młodzieżowy mistrz świata w Ekstraklasie. OFICJALNIE: Pierwszy zimowy transfer Lechii Gdańsk FIFA Puskás Award 2020, czyli nagroda za najładniejszą bramkę roku: 11 nominowanych FIFA Puskás Award 2020, czyli nagroda za najładniejszą bramkę roku: 11 nominowanych FIFA The Best 2020: Nominacje wśród trenerów. Jest duża niespodzianka FIFA The Best 2020: Nominacje wśród trenerów. Jest duża niespodzianka FIFA The Best 2020: Nominacje dla najlepszych piłkarzy i piłkarek. Wręczenie nagród już 17 grudnia! FIFA The Best 2020: Nominacje dla najlepszych piłkarzy i piłkarek. Wręczenie nagród już 17 grudnia! Bayern Monachium wstrzymuje negocjacje z następnym zawodnikiem. Czeka go „okres próbny” Bayern Monachium wstrzymuje negocjacje z następnym zawodnikiem. Czeka go „okres próbny”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy