FIFA: Ważne zmiany prawne w związku z pandemią koronawirusa

FIFA: Ważne zmiany prawne w związku z pandemią koronawirusa
Paweł Hanejko
Paweł Hanejko
Źródło: FIFA

Pandemia koronawirusa, która ogarnęła w ostatnich tygodniach niemalże wszystkie zakątki świata, skłoniła władze FIFA do podjęcia zmian prawnych. Te dotyczą między innymi kończących się 30 czerwca 2020 roku umów zawodników oraz zmian terminów rozpoczęcia i zakończenia letniego okna transferowego.

Od kilku tygodni niemalże wszystkie ligi na świecie zostały wstrzymane w obawie o zdrowie piłkarzy oraz kibiców. Wszystko przez rozprzestrzeniający się w zatrważającym tempie wirus COVID-19.

W związku z zawieszeniem rozgrywek i ewentualnym ich wznowieniem rodzi się wiele pytań. Jednym z kluczowych jest to, co stanie się z piłkarzami, którym 30 czerwca 2020 roku kończą się kontrakty, jeśli sezon zostanie przedłużony do lipca.

Na to oraz inne pytania postanowiła odpowiedzieć FIFA.

„Wygaśnięcie umów zwykle jest datowane na koniec czerwca. W tym roku mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją. Przy obecnym zawieszeniu rozgrywek niemalże pewne wydaje się, iż sezon zakończy się w późniejszym terminie. Z tego względu proponujemy, by umowy przedłużono do faktycznego momentu zakończenia rozgrywek. Powinno być to zgodne z pierwotnym wyglądem porozumień. Wszystko powinno odbyć się wspólnie z duchem sportu i stabilności” - czytamy.

W komunikacie odniesiono się także do ewentualnego wydłużenia bądź przełożenia najbliższego okna transferowego.

„W przypadku okresu transferowego, konieczne będzie dostosowanie się do okresu między końcem jednego sezonu a początkiem drugiego. Będziemy obserwować sytuacje. Zapewniamy jednak w tej sprawie elastyczność. Jednocześnie musimy też pamiętać o zachowaniu obowiązujących do tej pory zasad” - dodano.

Więcej na temat: FIFA Koronawirus Transfery

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk LaLiga: Terminarz dwóch najbliższych kolejek [OFICJALNIE] LaLiga: Terminarz dwóch najbliższych kolejek [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Tajemnica dziurawej maseczki Kuświka wyjaśniona. Piłkarz ma astmę Ekstraklasa: Tajemnica dziurawej maseczki Kuświka wyjaśniona. Piłkarz ma astmę 10 największych sprzedaży w historii Interu. Icardi wskoczył na drugie miejsce 10 największych sprzedaży w historii Interu. Icardi wskoczył na drugie miejsce LaLiga: Tajemniczy post Saúla Ñígueza. „Nowy klub. Ogłoszenie za trzy dni…” LaLiga: Tajemniczy post Saúla Ñígueza. „Nowy klub. Ogłoszenie za trzy dni…” OFICJALNIE: Icardi wykupiony przez Paris Saint-Germain. Kontraktowa klauzula z antywłoskim zakazem OFICJALNIE: Icardi wykupiony przez Paris Saint-Germain. Kontraktowa klauzula z antywłoskim zakazem Fiorentina chce DWÓCH reprezentantów Polski Fiorentina chce DWÓCH reprezentantów Polski Bundesliga: Pobity rekord przebiegniętego dystansu przez jednego piłkarza Bundesliga: Pobity rekord przebiegniętego dystansu przez jednego piłkarza

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy