FIFA wprowadza nowe regulacje dla trenerów oraz kobiet. OFICJALNIE: Piłkarki dostaną urlop macierzyński

FIFA wprowadza nowe regulacje dla trenerów oraz kobiet. OFICJALNIE: Piłkarki dostaną urlop macierzyński
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIFA

Komitet Sygnatariuszy Piłkarskich (Football Stakeholders Committee) poparł dwa zestawy reform mających na celu wzmocnienie ochrony trenerów oraz zawodniczek.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej z uwagi na rosnącą popularności piłki nożnej w wykonaniu kobiet postanowiła wyjść na przeciw ich oczekiwaniom i ustanowiła nowe minimalne globalne standardy dla zawodniczek w celu zapewniania im realizacji własnych planów życiowych bez konieczności definitywnego lub tymczasowego zawieszania swoich karier.

- Po ostatnim fenomenalnym wzroście i bezprecedensowym sukcesie Mistrzostw Świata Kobiet we Francji w zeszłym roku, futbol w ich wykonaniu wkracza teraz w kolejny etap rozwoju. Wynika to z tego, że musimy również przyjąć ramy regulacyjne, które są odpowiednie do potrzeb kobiecej gry w piłkę nożną - powiedział Gianni Infantino, prezes FIFA.

Wśród szeregu przepisów, które mają zostać wprowadzone w grudniu po uzyskaniu aprobaty Rady FIFA mają znaleźć się między innymi regulacje dotyczące obowiązkowego urlopu macierzyńskiego na co najmniej 14 tygodni i gwarantującego piłkarkom otrzymywanie co najmniej 2/3 należnego jej wynagrodzenia na mocy zawartego kontraktu z danym klubem. Ponadto każdy zespół zostanie zobligowany do zapewnienia zawodniczkom należytej opieki medycznej w celu umożliwienia jej jak najszybszego powrotu do rywalizacji po jego zakończeniu.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej nie chce, aby jakakolwiek piłkarska odczuwała niepokój po zajściu w ciąże i w ten sposób chce zapewnić im lepszą ochronę zatrudnienia.

FIFA zamierza jednocześnie jeszcze bardziej docenić rolę pełnioną przez trenerów i obejmie ich kontrakty podobną ochroną, co zawodowych piłkarzy. W ten sposób będą mogli oni liczyć na osiągnięcie większej przejrzystości oraz stabilności na podstawie zawartych umów, które będą musiał być regulowane na tych samych zasadach do zawodników. W tym kontekście centrala futbolowa ma na myśli między innymi wypłatę należnego wynagrodzenia na czas i danie szkoleniowcom możliwości rozwiązania kontraktów w przypadku powstałych zaległości z winy klubu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Neymar podjął decyzję. Podpisanie umowy kwestią godzin Neymar podjął decyzję. Podpisanie umowy kwestią godzin FC Barcelona oburzona oświadczeniem UEFA. Katalończycy przygotowują odpowiedź FC Barcelona oburzona oświadczeniem UEFA. Katalończycy przygotowują odpowiedź André Onana może trafić do Premier League. Transfer wstrzymuje werdykt w sprawie dopingu André Onana może trafić do Premier League. Transfer wstrzymuje werdykt w sprawie dopingu Liga Mistrzów: Finał ostatecznie zostanie przeniesiony?! Wszystko przez ograniczenia wprowadzone przez Wielką Brytanię Liga Mistrzów: Finał ostatecznie zostanie przeniesiony?! Wszystko przez ograniczenia wprowadzone przez Wielką Brytanię 16-letni Polak z obiecanym debiutem w tym sezonie Serie A 16-letni Polak z obiecanym debiutem w tym sezonie Serie A Wisła Kraków: Polak następcą Hyballi?! Wisła Kraków: Polak następcą Hyballi?! Mladenović: Trochę brakowało, żeby Sá Pinto roz*ebał mi karierę Mladenović: Trochę brakowało, żeby Sá Pinto roz*ebał mi karierę

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy