FIFA wszczyna śledztwo w sprawie chorwackich kibiców. Obrażali Milana Borjana

FIFA wszczyna śledztwo w sprawie chorwackich kibiców. Obrażali Milana Borjana fot. Pedja Milosavljevic/SIPA/PressFocus
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Bloomberg

FIFA dokładniej przyjrzy się transparentowi oraz obelgom w kierunku Milana Borjana. Chorwaccy kibice obrażali Kanadyjczyka ze względu na jego serbskie pochodzenie.

Były bramkarz Korony Kielce aktualnie występuje w belgradzkiej Crvenie zvezdzie, w czasach jego dzieciństwa musiał jednak uciekać wraz z rodziną z rodzimych terenów. Teraz sytuacja sprzed lat obiła się czkawką przy okazji pojedynku Kanady z Chorwacją na Mistrzostwach Świata.

Chorwaci pokonali Kanadyjczyków 4:1 i choć spotkanie mogłoby pozostać przyjemnym wspomnieniem, przynajmniej dla tych pierwszych, nie obyło się bez negatywnych incydentów. Kibice europejskiej kadry nie omieszkali wypomnieć Milanowi Borjanowi jego serbskiego pochodzenia, wywieszając obraźliwy baner.

Przedstawiał on logo amerykańskiej firmy John Deere, specjalizującej się w produkcji sprzętu rolnego. Kibice wykorzystali go do wbicia golkiperowi szpilki, przerabiając hasło reklamowe firmy na „Nikt nie ucieka tak jak Borjan”. Na fladze napisano również hasło „Knin 95”.

Knin to miasto w Chorwacji, swego czasu stanowiło ono serbski ośrodek po ogłoszeniu przez ten kraj niepodległości od Jugosławii. Po zbrojnej ofensywie miasto udało się odbić w sierpniu 1995 roku, a legendą wśród Chorwatów obrosły wspomnienia, iż część Serbów miało uciekać z miasta i okolic na traktorach. Stąd też nawiązanie kibiców do firmy produkującej te maszyny.

FIFA wszczęła śledztwo w sprawie transparentu i obraźliwych haseł kierowanych w stronę bramkarza, uważając je za akt dyskryminacji. Niewykluczone, że chorwacka federacja piłkarska zostanie ukarana za zachowanie swoich sympatyków, na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy poznamy wyniki śledztwa.

Rodzina Milana Borjana po przymusowym opuszczeniu Knina udało się do Belgradu, skąd po pięciu latach emigrowała do Kanady. Sam bramkarz zwiedzał później piłkarski świat, a jego kariera już na początku zaprowadziła go nawet do Argentyny i Urugwaju. Później wrócił jednak do Europy, gdzie grał w Serbii, Rumunii, Turcji i Bułgarii. W 2017 roku zanotował nawet epizod na wypożyczeniu w Koronie Kielce.

W barwach reprezentacji Kanady występuje od 2011 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Nowa oferta za Moisésa Caicedo. 70 milionów funtów z bonusami Nowa oferta za Moisésa Caicedo. 70 milionów funtów z bonusami OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy