Football Leaks ujawnia skandal. UEFA pozwalała łamać przepisy Manchesterowi City i PSG?!

Football Leaks ujawnia skandal. UEFA pozwalała łamać przepisy Manchesterowi City i PSG?!
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Der Spiegel

„Football Leaks” twierdzi, że UEFA pomogła Manchesterowi City i Paris Saint-Germain w ukryciu naruszeń Finansowego Fair Play.

Już od pewnego czasu było wiadomo, że w piątek zaczną pojawiać się nowe informacje w ramach „Football Leaks”, które mogą wstrząsnąć europejską piłką. Jedna z przedstawionych spraw dotyczy nieprawidłowości finansowych w Manchesterze City i Paris Saint-Germain. Za angielskim zespołem stoi kapitał ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a za PSG - z Kataru. Finansowanie obu klubów od dawna wzbudza wiele kontrowersji.

Zgodnie z wynikami śledztwa UEFA miała tuszować wiele ich działań. Swego czasu europejska centrala piłkarska osiągnęła z oboma klubami porozumienie pozwalające im na naruszanie zasad Finansowego Fair Play o setki milionów euro.

Ich właściciele pokrywają straty poprzez fałszowanie i zawyżanie kontraktów sponsorskich, co można nazwać finansowym dopingiem.

Gdy odpowiedni organ UEFA zbadał to, co dzieje się w PSG, wyszło na jaw, iż katarski Urząd Turystyczny przekazał francuskiemu klubowi kwotę między 700 milionów a nieco ponad 1,1 miliarda euro w ciągu pięciu lat. Wiele umów jest spektakularnie zawyżanych. Realna wartość kontraktów podpisanych na 200 milionów euro rocznie wynosiła od trzech do pięciu milionów. Była więc nawet 60 razy mniejsza. W sumie Katarczycy wpompowali w klub około 1,8 miliarda euro.

To samo działo się w klubie z niebieskiej części Manchesteru, chociaż tutaj różnica ta była mniejsza i wartość umów zawyżano około trzykrotnie.

UEFA o wszystkim wiedziała i - co warte podkreślenia - tajne porozumienia, zgodnie z którymi oba kluby nie zostały adekwatnie ukarane, pilotował związany przez wiele lat z europejską centralą Gianni Infantino, który obecnie jest prezydentem FIFA.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Anglia ogłasza pełny lockdown. OFICJALNIE: Znana przyszłość Premier League Anglia ogłasza pełny lockdown. OFICJALNIE: Znana przyszłość Premier League Guardiola o potencjalnym powrocie do Barcelony Guardiola o potencjalnym powrocie do Barcelony Everton znowu z głośnym transferem byłego podopiecznego Ancelottiego?! Everton znowu z głośnym transferem byłego podopiecznego Ancelottiego?! Bayern Monachium z obsesją wygrania Klubowych Mistrzostw Świata Bayern Monachium z obsesją wygrania Klubowych Mistrzostw Świata Milik spotkał się z władzami Napoli. Jest wstępne porozumienie Milik spotkał się z władzami Napoli. Jest wstępne porozumienie AC Milan z dobrymi wiadomościami dla kibiców. Trzy powroty po koronawirusie [OFICJALNIE] AC Milan z dobrymi wiadomościami dla kibiców. Trzy powroty po koronawirusie [OFICJALNIE] Peszko reklamuje… alkomaty. Będzie promował odpowiedzialność za kółkiem Peszko reklamuje… alkomaty. Będzie promował odpowiedzialność za kółkiem

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy