Gareth Southgate zaskakuje. Etatowy reprezentant Anglii poza kadrą na EURO 2024

2024-05-21 12:37:34; Aktualizacja: 3 tygodnie temu
Gareth Southgate zaskakuje. Etatowy reprezentant Anglii poza kadrą na EURO 2024 Fot. FotoPyK
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: The Athletic | The Guardian

Selekcjoner Gareth Southgate nie umieścił między innymi Jordana Hendersona i Benjamina Chilwella na szerokiej liście graczy powołanych do reprezentacji Anglii na Mistrzostwa Europy - poinformował David Ornstein z „The Athletic” i Jacob Steinberg z „The Guardian”.

53-letni szkoleniowiec szykuje się do ogłoszenia nazwisk piłkarzy, mających szansę wziąć udział w nadchodzącym EURO 2024.

Przed nastaniem tego momentu przedostają się do mediów pierwsze przecieki na temat obecnych i nieobecnych zawodników na liście zgłoszonej do UEFA.

W tym drugim gronie znalazł się niespodziewanie etatowy reprezentant kraju Jordan Henderson, który powrócił zimą na Stary Kontynent po niesatysfakcjonującym go pobycie w Al-Ettifaq. Z możliwość zakontraktowania go skorzystał Ajax Amsterdam, gdzie doświadczony pomocnik regularnie występował.

Nie okazało się to jednak wystarczające do tego, żeby blisko 34-letni zawodnik zachował swoją pozycję w kadrze narodowej z uwagi na przegraną rywalizację z Curtisem Jonesem z Liverpoolu czy Adamem Whartonem z Crystal Palace.

Poza nim szanse na udział w mistrzostwach stracił też Ben Chilwell z Chelsea. Pokazał on wielokrotnie, że może stanowić wartościowe uzupełnienie reprezentacji, ale tylko pod warunkiem, gdy jest zdrowy.

Ostatnia zmagał się jednak z kontuzją i dopiero na finałowym etapie sezonu wznowił treningi z pełnym obciążeniem. Mimo to nie dostał od menedżera Mauricio Pochettino szansy do pokazania się na boisku, co skłoniło Southgate'a do zrezygnowania z usług 27-latka.

Henderson wystąpił 80-krotnie w narodowych barwach i mógł się pochwalić wzięciem udziału między innymi w ostatnich trzech edycjach Mistrzostw Europy (2012, 2016, 2020). Najlepiej poszło mu na tych ostatnich, które zakończył wraz z drużyną narodową na drugim miejscu, uznając w finale wyższość Włoch.

Natomiast Chilwell pełnił funkcję rezerwowego na wspomnianym turnieju i ani razu nie pojawił się na boisku.