Gianni Infantino otwarty na organizację Mistrzostw Świata w... Korei Północnej

2022-11-20 22:10:47; Aktualizacja: 1 rok temu
Gianni Infantino otwarty na organizację Mistrzostw Świata w... Korei Północnej Fot. Gints Ivuskans / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Sky Sports

Prezydent FIFA postanowił nie schodzić z obranej ścieżki zaskakiwania opinii publicznej. Świadczy o tym wygłoszenie przez Gianniego Infantino kolejnej kontrowersyjnej wypowiedzi o otwartości na organizację Mistrzostw Świata w... Korei Północnej.

52-letni działacz wywołał olbrzymią burzę przeddzień rozpoczęcia mundialu w Katarze za sprawą zbagatelizowania poważnych oskarżeń wobec organizatora turnieju, który otwarcie dopuszcza się łamania podstawowych praw człowieka oraz dyskryminacji osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Prezydent FIFA nie zamierzał na tym poprzestać, co pokazuje jego otwarta wypowiedź o gotowości ze strony organizacji do powierzenia Mistrzostw Świata nawet Korei Północnej, czyli kraju dopuszczającego się nie tylko czynów zarzucanych obecnemu gospodarzowi imprezy, ale także prowadzenia terroru wobec własnych obywateli i izolowania ich od reszty świata czy też budzenia niepokoju w regionie poprzez przeprowadzanie testów rakietowych.

- FIFA to globalna organizacja piłkarska. Jesteśmy ludźmi futbolu, a nie politykami. Chcemy łączyć ludzi. Każdy kraj może zorganizować mistrzostwa. Nawet Korea Północna, jeśli chce nas gościć - stwierdził Gianni Infantino.

- Kilka lat temu pojechałem do Korei Północnej, by zapytać, czy są gotowi na współorganizację Mistrzostw Świata kobiet razem z Koreą Południową. Cóż, oczywiście nie odniosłem sukcesu, ale pojechałbym tam jeszcze ze sto razy, gdyby to miało pomóc. Tylko zaangażowanie może przynieść prawdziwą zmianę. Jesteśmy organizacją globalną i chcemy pozostać organizacją, która jednoczy świat - dodał Szwajcar.

Ekipa z Azji Wschodniej może z drugiej strony pochwalić się jednak dużo bogatszym piłkarskim dziedzictwem od Kataru, ponieważ w przeszłości dostąpiła ona dwukrotnie zaszczytu udziału w mundialu w 1966 (dotarła do ćwierćfinału) i 2010 roku (odpadła po fazie grupowej).

***

Mistrzostwa Świata: Amnesty International odpowiada Gianniemu Infantino