Grał na mundialu w 1998 roku. Teraz sięgnął po mistrzostwo Korei Południowej jako... piłkarz!

Grał na mundialu w 1998 roku. Teraz sięgnął po mistrzostwo Korei Południowej jako... piłkarz! fot. The-afc.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Dong-gook Lee jest jak wino - im starszy, tym lepszy. W przeszłości pojechał z kadrą Korei Południowej na Mistrzostwa Świata w 1998 roku jako obiecujący zawodnik, a teraz jako bardzo doświadczony gracz sięgnął po najcenniejsze krajowe trofeum z Jeonbuk Hyundai Motors FC.

Odnalezienie skutecznego przepisu na długowieczności jest jednym z celów profesjonalnych sportowców, którzy marzą o tym, aby utrzymać się w gronie najlepszych już po osiągnięciu 30. roku życia.

Zdaje się, że posiadaczem takiego złotego środka jest Dong-gook Lee. Napastnik uchodził w przeszłości za bardzo utalentowanego zawodnika i z tego też powodu pojechał z Koreą Południową na Mistrzostwa Świata w... 1998 roku, gdzie wystąpił w jednym meczu przeciwko Holandii (0:5).

Udział w tym turnieju nie okazał się dla niego natychmiastową trampoliną do napędzenia swojej kariery. Duży wpływ na ten stan rzeczy miała między innymi nieudana przygoda w Werderze Brema.

Dong-gook Lee nie załamał się jednak tym niepowodzeniem i po kilku sezonach spędzonych w rodzimym kraju postanowił podjąć kolejną próbę zaistnienia na europejskich boiskach po tym, jak otrzymał ofertę ze strony przedstawicieli Middlesbrough. W drużynie, rywalizującej wówczas na poziomie Premier League, również mu się nie powiodło i po rozegraniu kilkunastu meczów wrócił do Korei. Najpierw trafił do Seongnam Ilhwa, a następnie w wieku 30 lat zasilił szeregi Jeonbuk Hyundai Motors, w którym w końcu zaczął spisywać się na miarę oczekiwań.

A to od razu przełożyło się na wywalczenie pierwszego mistrzostwa kraju przez „Zielonych Wojowników” oraz otrzymanie powołania na Mistrzostwa Świata w 2010 roku, które okazały się później ostatnim poważnym turniejem, w którym napastnik wziął udział. Ten fakt nie przeszkodził mu później wywalczyć kolejnych pięciu tytułów.

40-latek marzył jednak o zdobyciu kolejnego, ale aby tak się stało, jego Jeonbuk Hyundai Motors musiał wygrać z Gangwon FC, a przewodzący tabeli Ulsan Hyundai przegrać z Pohang Steelers w ostatniej kolejce obecnych rozgrywek i... taki scenariusz został zrealizowany, co pozwoliło jednemu z dwóch aktywnych uczestników mundialu z 1998 roku (drugim jest - Hussein Abdulghani) sięgnąć po siódmy tytuł mistrzowski w Korei Południowej.

Dong-gook Lee ma ważną umowę z zespołem „Zielonych Wojowników” do końca stycznia i w dużej mierze zależy od niego, czy zdecyduje się na kontynuowanie swojej przygody z futbolem, czy też postanowi zejść ze sceny w glorii chwały.

Warto również dodać, że doświadczony napastnik miał olbrzymi wkład w wywalczenie tego trofeum, ponieważ rozegrał aż 33 spotkania ligowe, w których zdobył dziewięć goli oraz zanotował trzy asysty.

Zobacz również

Zobacz ostatnie transfery Zobacz ostatnie transfery Reprezentacja Polski: Znamy lokalizacje wszystkich sparingów przed Euro 2020 Reprezentacja Polski: Znamy lokalizacje wszystkich sparingów przed Euro 2020 Leicester City: Brendan Rodgers podpisał nowy kontrakt. Wyższa gaża i klauzula wykupu! Leicester City: Brendan Rodgers podpisał nowy kontrakt. Wyższa gaża i klauzula wykupu! „Corriere dello Sport” odpowiada na lincz. Nowa okładka tłumaczy wszystko! „Corriere dello Sport” odpowiada na lincz. Nowa okładka tłumaczy wszystko! FIFA: Agenci zarobili 591 milionów euro na prowizjach transferowych. Wkrótce ich wpływy zostaną ograniczone! FIFA: Agenci zarobili 591 milionów euro na prowizjach transferowych. Wkrótce ich wpływy zostaną ograniczone! Janczyk wciąż się nie poddaje. Czas na sprawdzian w kolejnym klubie! Janczyk wciąż się nie poddaje. Czas na sprawdzian w kolejnym klubie! Guti już nie chce być nazywany Gutim Guti już nie chce być nazywany Gutim Mbappé skonfliktowany z Tuchelem. Przenosiny do Realu Madryt tuż-tuż?! Mbappé skonfliktowany z Tuchelem. Przenosiny do Realu Madryt tuż-tuż?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy