Grał na mundialu w 1998 roku. Teraz sięgnął po mistrzostwo Korei Południowej jako... piłkarz!

Grał na mundialu w 1998 roku. Teraz sięgnął po mistrzostwo Korei Południowej jako... piłkarz! fot. The-afc.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Dong-gook Lee jest jak wino - im starszy, tym lepszy. W przeszłości pojechał z kadrą Korei Południowej na Mistrzostwa Świata w 1998 roku jako obiecujący zawodnik, a teraz jako bardzo doświadczony gracz sięgnął po najcenniejsze krajowe trofeum z Jeonbuk Hyundai Motors FC.

Odnalezienie skutecznego przepisu na długowieczności jest jednym z celów profesjonalnych sportowców, którzy marzą o tym, aby utrzymać się w gronie najlepszych już po osiągnięciu 30. roku życia.

Zdaje się, że posiadaczem takiego złotego środka jest Dong-gook Lee. Napastnik uchodził w przeszłości za bardzo utalentowanego zawodnika i z tego też powodu pojechał z Koreą Południową na Mistrzostwa Świata w... 1998 roku, gdzie wystąpił w jednym meczu przeciwko Holandii (0:5).

Udział w tym turnieju nie okazał się dla niego natychmiastową trampoliną do napędzenia swojej kariery. Duży wpływ na ten stan rzeczy miała między innymi nieudana przygoda w Werderze Brema.

Dong-gook Lee nie załamał się jednak tym niepowodzeniem i po kilku sezonach spędzonych w rodzimym kraju postanowił podjąć kolejną próbę zaistnienia na europejskich boiskach po tym, jak otrzymał ofertę ze strony przedstawicieli Middlesbrough. W drużynie, rywalizującej wówczas na poziomie Premier League, również mu się nie powiodło i po rozegraniu kilkunastu meczów wrócił do Korei. Najpierw trafił do Seongnam Ilhwa, a następnie w wieku 30 lat zasilił szeregi Jeonbuk Hyundai Motors, w którym w końcu zaczął spisywać się na miarę oczekiwań.

A to od razu przełożyło się na wywalczenie pierwszego mistrzostwa kraju przez „Zielonych Wojowników” oraz otrzymanie powołania na Mistrzostwa Świata w 2010 roku, które okazały się później ostatnim poważnym turniejem, w którym napastnik wziął udział. Ten fakt nie przeszkodził mu później wywalczyć kolejnych pięciu tytułów.

40-latek marzył jednak o zdobyciu kolejnego, ale aby tak się stało, jego Jeonbuk Hyundai Motors musiał wygrać z Gangwon FC, a przewodzący tabeli Ulsan Hyundai przegrać z Pohang Steelers w ostatniej kolejce obecnych rozgrywek i... taki scenariusz został zrealizowany, co pozwoliło jednemu z dwóch aktywnych uczestników mundialu z 1998 roku (drugim jest - Hussein Abdulghani) sięgnąć po siódmy tytuł mistrzowski w Korei Południowej.

Dong-gook Lee ma ważną umowę z zespołem „Zielonych Wojowników” do końca stycznia i w dużej mierze zależy od niego, czy zdecyduje się na kontynuowanie swojej przygody z futbolem, czy też postanowi zejść ze sceny w glorii chwały.

Warto również dodać, że doświadczony napastnik miał olbrzymi wkład w wywalczenie tego trofeum, ponieważ rozegrał aż 33 spotkania ligowe, w których zdobył dziewięć goli oraz zanotował trzy asysty.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Transferowy poker z Havertzem. Przy stole SZEŚĆ klubów Transferowy poker z Havertzem. Przy stole SZEŚĆ klubów Silvio Berlusconi ma chrapkę na Polaka. Kamil Pestka może trafić do Monzy Silvio Berlusconi ma chrapkę na Polaka. Kamil Pestka może trafić do Monzy Kuszczak potwierdził zakończenie kariery. Teraz buduje domy Kuszczak potwierdził zakończenie kariery. Teraz buduje domy Lech Poznań sprowadza nowego bramkarza. OFICJALNIE: Filip Bednarek na testach medyczynych Lech Poznań sprowadza nowego bramkarza. OFICJALNIE: Filip Bednarek na testach medyczynych LaLiga: Pierwszy klub ze zgodą na wpuszczenie kibiców. I to od razu na 33% pojemności stadionu LaLiga: Pierwszy klub ze zgodą na wpuszczenie kibiców. I to od razu na 33% pojemności stadionu Bundesliga: Sześciu piłkarzy Borussii Dortmund naruszyło zasady sanitarne?! Może ich czekać 14-dniowa kwarantanna Bundesliga: Sześciu piłkarzy Borussii Dortmund naruszyło zasady sanitarne?! Może ich czekać 14-dniowa kwarantanna FC Barcelona po następcę Piqué. Hiszpański klub liczy na wolny transfer FC Barcelona po następcę Piqué. Hiszpański klub liczy na wolny transfer

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy