Guangzhou Evergrande buduje największy stadion piłkarski na świecie

Guangzhou Evergrande buduje największy stadion piłkarski na świecie fot. Guangzhou Evergrande
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Xinhua | CCTV

Chińskie media podają, że dzisiaj ruszyły prace nad budową nowego stadionu Guangzhou Evergrande. Finalnie obiekt ma pomieścić 100 tysięcy ludzi, co oznacza, że byłaby to największa tego typu arena na świecie.

Aktualnie „Tygrysy południowochińskie” swoje mecze rozgrywają na Tianhe Stadium, które może pomieścić maksymalnie 60 tysięcy kibiców. I choć najświeższe dane pokazują, że w ich spotkaniach uczestniczy średnio około 50 tysięcy fanów, władze klubu zadecydowały o budowie nowego obiektu.

Jak podaje chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua, prace ruszyły właśnie dzisiaj i wstępnie stadion ma zostać oddany do użytku do końca 2022 roku. Jego budowa pochłonie 12 miliardów juanów chińskich (1,7 miliarda dolarów) i będzie on posiadać aż 100 tysięcy miejsc siedzących.

W efekcie jesteśmy świadkami powstawania największego stadionu o charakterze piłkarskim. Obecnie tym laurem może pochwalić się Camp Nou, które mieści 99,354 kibiców.

Przyszły obiekt Guangzhou Evergrande, a więc ośmiokrotnego mistrza kraju i dwukrotnego triumfatora Azjatyckiej Ligi Mistrzów, z zewnątrz ma przypominać kwiat lotosu. Jest to oczywiście nawiązanie do przydomku, jakim określa się Guangzhou. Miasto znane w Europie jako Kanton była bowiem nazywane „miastem kwiatów”.

Chiński rząd w ostatnich latach coraz mocniej inwestuje w piłkę nożną, czego efektem jest również powstawanie nowych stadionów. Oprócz „Tygrysów południowochińskich” na taki zabieg zdecydował się m.in. Shanghai SIPG, który obiekt do użytku ma oddać już w 2021 roku. Z drugiej strony należy pamiętać, że Państwo Środka ma być gospodarzem przyszłorocznych Klubowych Mistrzostw Świata, a także Pucharu Azji, który zaplanowano na 2023 rok.

Więcej na temat: Guangzhou Evergrande FC Chiny

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Danijel Subašić wznawia karierę OFICJALNIE: Danijel Subašić wznawia karierę FIFA 22: 23 najlepiej podających zawodników FIFA 22: 23 najlepiej podających zawodników OFICJALNIE: Derby County karnie spadło na dno tabeli Championship OFICJALNIE: Derby County karnie spadło na dno tabeli Championship UEFA sprzeciwia się mundialowi co dwa lata. Stanowczy komunikat [OFICJALNIE] UEFA sprzeciwia się mundialowi co dwa lata. Stanowczy komunikat [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Miroslav Stoch wreszcie znalazł nowy klub po odejściu z Zagłębia Lubin OFICJALNIE: Miroslav Stoch wreszcie znalazł nowy klub po odejściu z Zagłębia Lubin OFICJALNIE: James Rodríguez w Katarze OFICJALNIE: James Rodríguez w Katarze Ronald Koeman udzielił szczerego wywiadu. „Z Messim na boisku w życiu by tak nie zrobił. Wiedział, że Messi byłby wściekły” Ronald Koeman udzielił szczerego wywiadu. „Z Messim na boisku w życiu by tak nie zrobił. Wiedział, że Messi byłby wściekły”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy