Juventus usłyszał wyrok. Klub ukarany odjęciem dziesięciu punktów [OFICJALNIE]

Juventus usłyszał wyrok. Klub ukarany odjęciem dziesięciu punktów [OFICJALNIE] fot. cristiano barni / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIGC

Federalny Sąd Apelacyjny ukarał Juventus odjęciem dziesięciu punktów z bieżącego dorobku punktowego za dopuszczenie się oszustw przy dokonywaniu transferów. Jednocześnie poinformował o oczyszczeniu z zarzutów między innymi Pavla Nedvěda.

Zespół z Turynu znalazł się jakiś czas temu na radarach piłkarskich oraz krajowych służb w związku z toczącym się śledztwem odnośnie zawyżania kwot transferowych oraz wypłacania zawodnikom wyższych pensji od deklarowanych w trakcie pandemii koronawirusa.

Za popełnienie pierwszego z tych czynów został ukarany odjęciem aż piętnastu zdobytych punktów w bieżącym sezonie Serie A.

Juventus nie zgadzał się z zarządzoną karą i złożył stosowne odwołanie. Poskutkowało to skierowaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Kolegium Gwarancyjne CONI (Włoski Narodowy Komitet Olimpijski) do Federalnego Sądu Apelacyjnego.

Ten po ponownym zapoznaniu się ze sprawą oraz wyjaśnieniami oskarżonej strony postanowił uznać winę „Starej Damy”, ale w porównaniu do poprzedni zarządzonej sankcji nieznacznie ją złagodził poprzez pozbawienie klubu nie piętnastu a dziesięciu „oczek”.

W praktyce oznacza to, że ekipa z Allianz Stadium spada z drugiego na siódme miejsce w tabeli z dorobkiem 59 punktów na trzy mecze przed zakończeniem sezonu.

Jeszcze 22 maja będzie ona miała szanse poprawić swoją sytuację w przypadku odniesienia zwycięstwa nad Empoli. Jeżeli do tego dojdzie, to wskoczy na pozycję numer pięć, gwarantującą udział w Lidze Europy. Wówczas będzie tracić tylko dwa „oczka” do czwartego Milanu, z którym przyjdzie mu się zapewne zmierzyć o udział w następnej edycji Ligi Mistrzów już 28 maja.

Jednocześnie Federalny Sąd Apelacyjny poinformował o oczyszczeniu z wszelkich zarzutów byłego wiceprezesa klubu - Pavla Nedvěda oraz Paolo Garimbertiego, Assię Graziolę Venierę, Caitlin Mary Hughes, Daniela Marilungo, Francesco Roncaglio i Enrico Vellano.

Klub zareagował na podjętą decyzję oświadczeniem.

Juventus FC przyjmuje do wiadomości decyzję podjętą przez Sąd Apelacyjny FIGC i zastrzega sobie prawo do zapoznania się z uzasadnieniem oceny do ewentualnego odwołania do Rady Gwarancyjnej CONI.

To, co zostało postanowione przez piąty stopień sądownictwa w tej sprawie, która rozpoczęła się ponad rok temu, budzi ogromne rozgoryczenie w klubie i milionach jego fanów, którzy z powodu braku jasnych zasad zostali ukarani zastosowaniem sankcji, które wydają się nie uwzględniać zasady proporcjonalności” - czytamy na stronie drużyny.

***

TABELA SERIE A PO UKARANIU JUVENTUSU (przed meczem z Empoli)

Miejsce Klub Punkty
1 [LM] Napoli 86
2 [LM] Lazio 68
3 [LM] Inter Mediolan 66
4 [LM] AC Milan 64
5 [LE] Atalanta 61
6 [LKE] AS Roma 60
7 Juventus 59 (miał 69)

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Jagiellonia miała nosa. „To jeden z najlepszych transferów okienka” [WIDEO] Jagiellonia miała nosa. „To jeden z najlepszych transferów okienka” [WIDEO] Marcin Bułka W SZTOSIE. Dwa obronione karne w meczu Ligue 1 [WIDEO] Marcin Bułka W SZTOSIE. Dwa obronione karne w meczu Ligue 1 [WIDEO] Sławomir Peszko wygrywa w trenerskim debiucie. Wieczysta Kraków na szczycie tabeli Sławomir Peszko wygrywa w trenerskim debiucie. Wieczysta Kraków na szczycie tabeli Piłkarze wściekli na klub o złe traktowanie Davida de Gei Piłkarze wściekli na klub o złe traktowanie Davida de Gei Vitor Roque zdruzgotany. Przyszły napastnik FC Barcelony z bardzo poważną kontuzją Vitor Roque zdruzgotany. Przyszły napastnik FC Barcelony z bardzo poważną kontuzją Warta Poznań pozyskała doświadczonego Ekstraklasowicza [OFICJALNIE]. „Kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby w sferze życzeń” Warta Poznań pozyskała doświadczonego Ekstraklasowicza [OFICJALNIE]. „Kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby w sferze życzeń” FC Barcelona: Xavi podpisał [OFICJALNIE] FC Barcelona: Xavi podpisał [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy