Kłopoty Argentyny. FIFA przygląda się aferze z udziałem prezesa AFA

2025-12-13 22:17:29; Aktualizacja: 3 godziny temu
Kłopoty Argentyny. FIFA przygląda się aferze z udziałem prezesa AFA Fot. FotoPyK
Kajetan Dudzik
Kajetan Dudzik Źródło: La Nación

Argentyna ma być jednym z faworytów nadchodzących Mistrzostw Świata. Chociaż obrońcy tytułu utrzymują doskonałą formę sportową, gorzej prezentują się sprawy w tamtejszej federacji. Prezes AFA został oskarżony o oszustwa podatkowe - donosi „La Nación”.

W piątek Agencja ds. Poboru i Kontroli Celnej (ARCA) złożyła oficjalną skargę przeciwko argentyńskiej federacji piłkarskiej (AFA) i jej prezesowi - Claudio Tapii.

Policja federalna natychmiast przeprowadził rewizję rezydencji działacza, znajdując między innymi 54 pojazdy wysokiej klasy.

Zgodnie z doniesieniami „La Nación” Tapia i AFA będą oskarżeni o oszustwa podatkowe na ogromne kwoty. Zgromadzona dokumentacja wskazuje, że przestępstwo dotyczy kwoty aż siedmiu i pół miliarda dolarów.

Okazało się bowiem, że federacja najprawdopodobniej przeznaczała środki publiczne na własne cele. Ta afera może wstrząsnąć całym argentyńskim futbolem.

Całą sprawą zainteresowała się FIFA, która uważnie przygląda się rozwojowi wypadków. W teorii ta sytuacja może doprowadzić w najgorszym razie nawet do wykluczenia obrońców tytułu z przyszłorocznego mundialu.

Chociaż obecnie wydaje się, że to mało prawdopodobny scenariusz, do śmiechu nie może być na pewno działaczom AFA z Tapią na czele.

Jeżeli śledztwo wykaże, że dopuścili się oszustw podatkowych na ogromną skalę, czeka ich zapewne nie tylko usunięcie ze struktur federacji, ale również wieloletnia odsiadka.