Kontraktowe zamieszanie. Agenci Fabiańskiego oszukali Swansea

Kontraktowe zamieszanie. Agenci Fabiańskiego oszukali Swansea
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Der Spiegel

Jak poinformował „Der Spiegel” w oparciu o dokumenty „Football Leaks”, agenci Łukasza Fabiańskiego w 2015 roku dopuścili się oszustwa, by wynegocjować Polakowi lepszy kontrakt.

Polski bramkarz w 2014 roku zamienił Arsenal na Swansea. Rok wcześniej założona została agencja menedżerska Spielerrat, a jednym z pierwszych jej klientów był właśnie wychowanek MSP Szamotuły. Tamten sezon był niezwykle udany dla Fabiańskiego, jak i całej drużyny, która ostatecznie na finiszu Premier League zajęła ósme miejsce. Golkiper zachował w sumie 13 czystych kont. 

Tym samym reprezentant Polski miał podstawy, by renegocjować czteroletni kontakt, na mocy którego według „Football Leaks” inkasował 35 tysięcy funtów tygodniowo.  W kwietniu 2015 roku Daniel Delonga, Thorsten Wirth i Hannes Winzer (założyciele agencji), którzy poznali się podczas wspólnej pracy w Adidasie, doszli do wniosku, że reprezentując interesy Fabiańskiego mogą zarobić znacznie więcej.

W związku z tym udali się oni do siedziby klubu i zażądali podwyżki dla polskiego bramkarza (z 35 do 50 tysięcy). Oprócz tego agencja miała otrzymać 760 tysięcy funtów prowizji za pierwszy sezon kontraktu i 480 tysięcy funtów za każdy kolejny. W zamian za to Fabiański miał zgodzić się, by usunięto z jego umowy klauzulę odstępnego w wysokości czterech milionów funtów.  

Kością niezgody była owa klauzula oraz prowizje dla agentów. Wtedy Wirth skontaktował się ze swoim przyjacielem Jonasem Boltem, ówczesnym dyrektorem sportowym Bayeru Leverkusen. Jeden z właścicieli agencji Spielerrat wysłał Boltowi maila ze szkicem wiadomości, którą miał on przekazać Swansea.

W tamtym okresie Bayer poszukiwał następcy Bernda Leno i według informacji zawartych w mailu Fabiański miał zająć jego miejsce. Początkowo sfabrykowany mail nie przynosił spodziewanego efektu, wówczas Wirth przekazał go dyrektorowi sportowemu Swansea, który ostatecznie zgodził się na wszystko, a agenci za pośrednictwo otrzymali 1,3 miliona funtów. Umowa została zawarta do 30 czerwca 2019 roku i łącznie do agencji menedżerskiej trafiło 2,2 miliona funtów. 

„Der Spiegel” poprosiło o komentarz w tej sprawie dyrektora generalnego Bayeru Rüdiego Völlera, który odparł: - W tamtym okresie wielu bramkarzy było uważanych za potencjalnego następcę Leno. W kilku przypadkach informacje o tym były przekazywane agentom, o których mowa.

Latem 2018 roku Fabiański odszedł ze Swansea i za osiem milionów euro zasilił szeregi West Ham United.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Stępiński o krok od przenosin do Lecce Stępiński o krok od przenosin do Lecce Pogoń Szczecin: 30 osób zakażonych koronawirusem [OFICJALNIE] Pogoń Szczecin: 30 osób zakażonych koronawirusem [OFICJALNIE] Sergiño Dest dokonał ostatecznego wyboru. Finalizacja transferu na dniach Sergiño Dest dokonał ostatecznego wyboru. Finalizacja transferu na dniach POTWIERDZONE: Manchester City o krok od pozyskania Rúbena Diasa POTWIERDZONE: Manchester City o krok od pozyskania Rúbena Diasa OFICJALNIE: Jerzy Brzęczek z koronawirusem OFICJALNIE: Jerzy Brzęczek z koronawirusem Barcelona, Bayern, Milan, Roma. Szykuje się kilka transferów prawych obrońców Barcelona, Bayern, Milan, Roma. Szykuje się kilka transferów prawych obrońców Liverpool: Karius blisko przenosin do Bundesligi Liverpool: Karius blisko przenosin do Bundesligi

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy