Koupím, prodám, vyměním, czyli hity zimowej karuzeli transferowej w Czechach

2010-03-04 22:30:25; Aktualizacja: 14 lat temu
Koupím, prodám, vyměním, czyli hity zimowej karuzeli transferowej w Czechach
Redakcja
Redakcja Źródło: My Football Way

Za nami pierwsza kolejka rundy wiosennej czeskiej I. ligi. Przez trzy miesiące poprzedzające trzynaście decydujących o ostatecznym kształcie ligowej tabeli sezonu 2009/2010 kolejek, kluby z Czech, Moraw i Śląsk(...)

Za nami pierwsza kolejka rundy wiosennej czeskiej I. ligi. Przez trzy miesiące poprzedzające trzynaście decydujących o ostatecznym kształcie ligowej tabeli sezonu 2009/2010 kolejek, kluby z Czech, Moraw i Śląska zbroiły się lub… rozbrajały. Choć panuje wszechobecny kryzys i pieniędzmi nie szastano, to jednak ciekawych ruchów nie brakowało…

Ze wszystkich pierwszoligowych klubów najaktywniejsze na rynku transferowym były tradycyjnie zespoły z Pragi (Slavia, Sparta, Bohemians i Střížkov), a także Brno i Kladno. Najmniej z kolei zmieniły się w przeciągu ostatnich trzech miesięcy kadry Jablonca, Sigmy Olomouc i Českých Budějovic.

Jak to zwykle bywa, gracze z czeskim paszportem i w tym okienku transferowym byli ciekawymi i smacznymi kąskami dla zachodnich, wschodnich i… południowych klubów. To już bowiem tradycja, iż ligę czeską opuszczają corocznie kolejni utalentowani gracze. “Stare” gwiazdy zastępowane są “młodymi” a wszystko dzięki bardzo dobrej pracy z młodzieżą.

Zdecydowanie największe zainteresowanie wśród europejskich klubów budzili w tym okienku transferowym czescy obrońcy. I tak mistrz Czech – Slavia Praga straciła świetnych (a wciąż młodych) Marka Suchego i Ondřeja Čelůstkę. O ile o transferze tego pierwszego do Spartaku Moskwa (parę sezonów wstecz wychowankiem czerwono-białych interesował się ponoć Real Madryt) wiedziano już od dawna, o tyle strata bocznego defensora, który – na razie tylko na wypożyczeniu – udał się na podbój Serie A, była dla trenera Jarolíma małym szokiem… Tym bardziej, że urazów nabawili się Hošek i Vomáčka.

Odwieczny rywal Slavii – Sparta także straciła swojego kluczowego obrońcę. Roman Hubník, który przez całą jesień grał w Pradze, będąc wypożyczonym z FK Moskwa, zamienił czeską stolicę na stolicę Niemiec. Hubník – najlepszy zarówno zdaniem ekspertów, dziennikarzy, jak i kibiców ACS piłkarz Sparty w tym sezonie – ma teraz pomóc Hercie w uratowaniu pierwszoligowego bytu.

U progu rundy wiosennej szkoleniowcy obu praskich “S” stanęli zatem przed zadaniem skompletowania nowych duetów środkowych obrońców. Czas i kolejne ligowe kolejki pokażą, który z trenerów lepiej poukładał defensywne klocki…

Liga doznała ubytków także pośród graczy odpowiedzialnych za konstruowanie ataków i zdobywanie bramek. Grecką Larissę wzmocnili reprezentanci Czech Jan Blažek z Liberca i Rudolf Skácel. Kierunek rosyjski obrali natomiast skrzydłowy Martin Čížek (jeden z trzech najlepszych piłkarzy Jablonca w rundzie jesiennej) oraz napastnicy Jan Holenda i Ondřej Smetana.

Pośród graczy, którzy przyszli do Czech z zagranicznych wojaży, uwagę zwracają przede wszystkim trzy nazwiska. Słowacki bramkarz Štefana Senecký pojedzie zapewne z reprezentacja swojego kraju na tegoroczne Mistrzostwa Świata w RPA, by podjąć rywalizację o bluzę z numerem jeden z Janem Muchą. Senecký, który jest wychowankiem Nitry, a w przez ostatnie trzy sezony występował w lidze tureckiej, ma miedzy słupkami praskiej Slavii zastąpić mającego wahania formy i podatnego na kontuzje Łotysza Romanovsa.

Dwa pozostałe nazwiska, to z kolei dwa wielkie comebacki, za którymi stoi Sparta Praga. Trener i menedżer w jednym, Jozef Chovanec, musiał sprowadzić do klubu wartościowych następców wspomnianego stopera Hubníka i lidera drugiej linii – Patrika Bergera, który w związku z problemami zdrowotnymi musiał podjąć decyzję o zakończeniu kariery. Chovanec postawił na Libora Sionko, byłego zawodnika m.in. Baníku Ostrawa, Austrii Wiedeń, Glasgow Rangers i FC Kopenhaga, który miał już w swoim CV epizod w Sparcie, a także na Ericha Brabca, który jeszcze w lecie był… kapitanem Slavii Praga, by następnie (w dość tajemniczych okolicznościach) opuścić ten klub na rzecz tureckiego Ankaragücü.

Zainteresowanie mediów towarzyszy także znanemu z występów w Polsce (Dyskobolia Grodzisk Wlkp., Górnik Zabrze) Marcelowi Ličce oraz obieżyświatowi Václavowi Drobnemu. Obaj zasilili kluby walczące o utrzymanie, którym powinni pomóc dzięki swemu doświadczeniu i rutynie.

W gronie drugoligowych graczy, największym zainteresowaniem ze strony ekstraklasowych klubów cieszyli się napastnicy. I tak o jeden poziom ligowy awansowali dwaj najlepsi jesienią strzelcy drugiego frontu: Vladimír Bálek zamienił Vlašim na Bohemians 1905 a Richard Veverka lidera II. ligi, Ústí nad Labem na… lidera ekstraklasy – FK Teplice. W przypadku obu tych graczy chodziło o powrót z wypożyczenia. Bohaterem transferu gotówkowego był natomiast 18-letni zaledwie, lecz ponoć nieziemsko utalentowany Matěj Vydra z Jihlavy. Przebojowy napastnik przeniósł się z Jihlavy do Baníku Ostrawa.

Zaplecze ekstraklasy na najwyższą klasę rozgrywkową w Czechach zamienił również francuski środkowy obrońca lub defensywny pomocnik Kevin Pierre Lafrance. Wychowanek szkółki piłkarskiej FK Baník Most (a trzeba wiedzieć, że akademia ta – podobnie jak choćby tamtejszy kameralny acz ładny i nowoczesny stadion – nosi imię słynnego czeskiego piłkarza Josefa Masopusta) będzie teraz walczył o miejsce w podstawowej defensywnej czwórce Slavii Praga.

W grupie piłkarzy, którzy przeszli z jednego pierwszoligowego klubu do drugiego, największym hitem jest natomiast transfer Libora Doška. Wysoki, dobrze grający głową i preferujący siłowy styl gry napastnik, wychowanek Brna, będzie chciał swymi golami przyczynić się do zdobycia przez Teplice mistrzowskiej korony.

Tymczasem mające problemy innej wagi niż medale mistrzowskie Dynamo z Českých Budějovic, przeprowadziło zimą w zasadzie tylko dwa transfery. Włodarze klubu z południa Czech postawili otóż zdecydowanie na jakość, nie na ilość. Obaj doświadczeni pomocnicy Volešák a zwłaszcza Otepka mają poprawić grę drugiej linii i wypracowywać swym kolegom w ataku więcej sytuacji strzeleckich, niż robili to ich poprzednicy. Efektem ma być utrzymanie w lidze.

Poniżej prezentuję trzy subiektywne rankingi “Top 10″. To 30, moim zdaniem, najciekawszych transferów tej zimy w Czechach.

Top 10 – najlepsze transfery z Czech
1. Roman Hubník (obrońca, ur. 06.06.1984, Czechy), Sparta Praga => Hertha Berlin (via FK Moskwa)
2. Marek Suchý (obrońca, 29.03.1988, Czechy), Slavia Praga => Spartak Moskwa
3. Rudolf Skácel (pomocnik, 17.07.1979, Czechy), Slavia Praga => AE Larissa
4. Jan Rajnoch (obrońca, 30.09.1981, Czechy), FK Mladá Boleslav => MKE Ankaragücü
5. Jan Blažek (napastnik, 20.03.1988, Czechy), Slovan Liberec => AE Larissa (wypożyczenie)
6. Ondřej Čelůstka (obrońca, 18.06.1989, Czechy), Slavia Praga => US Citta di Palermo (wypożyczenie)
7. Martin Čížek (pomocnik, 27.11.1978, Czechy), FK Jablonec => Sibir Novosibirsk
8. Lukáš Mareček (pomocnik, 17.04.1990, Czechy), 1. FC Brno => Anderlecht Bruksela
9. Jan Holenda (napastnik, 22.08.1985, Czechy), Sparta Praga => Anzhi Makhachkala
10. Ondřej Smetana (napastnik, 04.09.1982, Czechy), Slovan Liberec => FC Kuban Krasnodar (wypożyczenie)

Top 10 – najlepsze transfery do Czech
1. Štefan Senecký (bramkarz, ur. 06.01.1980, Słowacja), MKE Ankaragücü => Slavia Praga (wypożyczenie)
2. Erich Brabec (obrońca, 24.02.1977, Czechy), MKE Ankaragücü => Sparta Praga
3. Libor Sionko (pomocnik, 01.02.1977, Czechy), FC Kopenhaga => Sparta Praga
4. Tomáš Pekhart (napastnik, 26.05.1989, Czechy), Tottenham Hotspur => FK Jablonec
5. Milan Kopic (obrońca, 23.11.1985, Czechy), SC Heerenveen => Slavia Praga (wypożyczenie)
6. Marcel Lička (pomocnik, 17.07.1977, Czechy), RUFC Calais => SK Kladno
7. Miloš Lačný (napastnik, 08.03.1988, Słowacja), MFK Ružomberok => Sparta Praga
8. Matej Siva (obrońca, 10.10.1984, Słowacja), MFK Ružomberok => FK Teplice
9. Václav Drobný (obrońca, 09.09.1980, Czechy), Spartak Trnava => FC Střížkov
10. Filip Chlup (pomocnik, 10.06.1985, Czechy), RBC Roosendaal => 1. FC Brno

Top 10 – najlepsze transfery w Czechach
1. Libor Došek (napastnik, ur. 24.04.1978, Czechy), Sparta Praga => FK Teplice
2. Vladimír Bálek (napastnik, 08.03.1981, Czechy), FC Vlašim => Bohemians 1905 (powrót z wypożyczenia)
3. Matěj Vydra (napastnik, 01.05.1992, Czechy), Vysočina Jihlava => Baník Ostrawa
4. Kevin Pierre Lafrance (obrońca, 13.01.1990, Francja), FK Baník Most => Slavia Praga
5. David Kalivoda (pomocnik, 25.8.1982, Czechy), 1. FC Brno => FK Teplice
6. Jan Kysela (pomocnik, 17.12.1985, Czechy), FK Mladá Boleslav => Slavia Praha (wypożyczenie)
7. Rudolf Otepka (pomocnik, 13.11.1973, Czechy), Sigma Olomouc => Dynamo České Budějovice
8. Ladislav Volešák (pomocnik, 07.04.1984, Czechy), Slavia Praga => Dynamo České Budějovice
9. Richard Veverka (napastnik, 20.12.1987, Czechy), Ústí nad Labem => FK Teplice (powrót z wypożyczenia)
10. Martin Kuncl (obrońca, 01.04.1984, Czechy), Sparta Praga => 1. FC Slovácko

Autor: krzychu81
Tekst pochodzi ze strony My Football Way
Więcej na ten temat: Inne