Legia Warszawa bogatsza od Jagiellonii Białystok. Zarobiła ponad 11 milionów euro
2025-04-17 22:54:04; Aktualizacja: 22 godziny temu
Legia Warszawa dołączyła do Jagiellonii Białystok i na 1/4 finału pożegnała się z Ligą Konferencji. Może odczuwać jednak większą satysfakcję od ligowego rywala, bo udało się jej pokonać Chelsea na Stamford Bridge (2:1).
Zespół „Wojskowych” przebrnął trzy rundy eliminacyjne trzeciego pod względem ważności europejskiego pucharu, odnosząc pięć zwycięstw i notując remis (Caernarfon Town, Brøndby IF, KF Drita Gnjilane). Tym samym stosunkowo pewnie zameldowała się w fazie ligowej, choć musiała sporo się namęczyć, by wyeliminować przedstawiciela duńskiego futbolu.
Następnie zmagania o punkty rozpoczęła od odniesienia zwycięstwa nad ostatnim przeciwnikiem Jagiellonii Białystok, co otworzyło jej drogę do zgarnięcia kolejnych trzech kompletu „oczek”. Tym samym pozostało jej wykonać malutki krok do przeskoczenia play-offów. Legia Warszawa nie wykonała go, ponosząc dwie porażki, ale korzystne rezultaty innych pojedynków pozwoliły jej utrzymać się w czołowej ósemce.
W efekcie na swojego przeciwnika w 1/8 finału musiała poczekać. A tym okazało się Molde FK, które narobiło sporych kłopotów stołecznej drużynie i dopiero po dogrywce ekipa z Łazienkowskiej przechyliła szalę na swoją korzyść, by o półfinał Ligi Konferencji powalczyć z faworyzowaną Chelsea. Ta w pierwszym meczu odniosła wyraźnie zwycięstwo na wyjeździe, ale niespodziewanie u siebie nie sprostała wyzwaniu i uznała wyższość „Wojskowych”. Rozmiary porażki nie okazały się bolesne dla „The Blues”, bo pozostali w grze o wygranie turnieju.Popularne
Natomiast Legia Warszawa zakończyła na ćwierćfinale swoją europejską przygodę z zainkasowaną kwotą - 11,362 miliona euro.
Podobnie jak Jagiellonia Białystok, drugi nasz nasz przedstawiciel na międzynarodowej arenie, największą część tej sumy zawdzięcza osiąganym rezultatom - 8,772 miliona euro.
Pozostała część pochodzi natomiast z „market pool” (system, który rozdziela pewną kwotę pieniędzy dla każdego kraju i uczestniczące z niego drużyny) - 1,87 miliona euro oraz rankingu historycznego - 720 tysięcy euro. W obu tych klasyfikacjach „Wojskowi” stali wyżej od klubu z Podlasia. Dzięki temu wyprzedzili go w wyścigu o najlepiej zarabiający polski zespół w europejskich pucharach w sezonie 2024/2025.
***
ZAROBKI POLSKICH KLUBÓW ZA EUROPEJSKIE PUCHARY 2024/2025:
1. Legia Warszawa - 11,362 miliona euro
2. Jagiellonia Białystok - 10,078 miliona euro
3. Wisła Kraków - 1,71 miliona euro
4. Śląsk Wrocław - 0,9 miliona euro