Liverpool i Manchester United muszą obejść się smakiem. OFICJALNIE: Premier League bez rewolucji

Liverpool i Manchester United muszą obejść się smakiem. OFICJALNIE: Premier League bez rewolucji
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Premier League

Kluby Premier League opowiedziały się jednomyślnie za odrzuceniem pomysłu reorganizacji krajowych rozgrywek.

W minionych dniach w brytyjskich mediach zostały ujawnione główne założenia „Project Big Picture” autorstwa przedstawicieli Liverpoolu oraz Manchesteru United, którzy wraz z pozostałymi najsilniejszymi angielskimi zespołami domagali się między innymi zmniejszenia stawki drużyn rywalizujących w Premier League, likwidacji Pucharu Ligi Angielskiej oraz Tarczy Wspólnoty czy też przejęcia niemal pełnej kontroli nad rozgrywkami.

Zespoły z tak zwanej „wielkiej szóstki” liczyły na to, że sytuacja wywołana przez wybuch pandemii koronawirusa pozwoli im uzyskać stosowną większość w postaci 14 z 20 głosów, aby móc wprowadzić swój plan w życie od startu sezonu 2022/2023.

Organizatorzy Premier League poinformowali jednak w oficjalnym komunikacie, że po żywiołowej dyskusji wszystkie 20 klubów występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej zdecydowało się odrzucić pomysł reorganizacji krajowych zmagań.

„Wszystkie 20 klubów Premier League zgodziło się jednogłośnie na to, aby „Project Big Picture” nie był wspierany oraz realizowany przez Premier League ani The FA. Ponadto Akcjonariusze wyrazili chęć współpracy jako 20-zespołowy kolektyw nad strategicznym planem przyszłych struktur i finansowania angielskiej piłki nożnej, konsultując się ze wszystkimi interesariuszami w celu zapewnienia dynamicznej, konkurencyjnej i zrównoważonej piramidy piłkarskiej.

Kluby będą współpracować w otwartym i przejrzystym procesie, koncentrując się na strukturze konkurencji, kalendarzu, zarządzaniu i stabilności finansowej. Projekt ten ma pełne wsparcie The FA i będzie obejmował zaangażowanie wszystkich odpowiednich interesariuszy, w tym fanów, rządu i oczywiście EFL” - czytamy na stronie rozgrywek.

Ponadto ekipy rywalizujące w Premier League zamierzają w dalszym ciągu wspierać finansowo zespoły z niższych klas rozgrywkowych, które nie dysponują wystarczającym zapleczem finansowym, aby poradzić sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

„Na spotkaniu uzgodniono udostępnienie pakietu ratunkowego, który ma na celu zapewnić drużynom League One i League Two, że nie wypadną z biznesu w wyniku skutków finansowych wywołanych COVID-19 i będą w stanie ukończyć sezon 2020/2021.

Kluby League One i League Two w większym stopniu opierają się na przychodach z meczów i mają do dyspozycji mniej środków niż zespoły Championship czy Premier League, przez co są bardziej narażone na ryzyko, zwłaszcza w czasie, gdy kibice są wykluczeni z udziału w meczach.

Nasza oferta będzie obejmowała dotacje i nieoprocentowane pożyczki o łącznej wartości kolejnych 50 milionów funtów oprócz przekazanych już wcześniej 27,2 miliona funtów płatności solidarnościowych w tym roku, co daje w sumie 77,2 miliona funtów” - napisali organizatorzy Premier League.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Liga Narodów: Turniej finałowy rozlosowany [OFICJALNIE] Liga Narodów: Turniej finałowy rozlosowany [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Jan Bednarek na dłużej w Southampton OFICJALNIE: Jan Bednarek na dłużej w Southampton Liga Konferencji Europy: Znamy szczegóły, terminarz i miejsce finału trzeciego europejskiego pucharu [OFICJALNIE] Liga Konferencji Europy: Znamy szczegóły, terminarz i miejsce finału trzeciego europejskiego pucharu [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Lagerbäck zwolniony. Zmiana na posadzie selekcjonera reprezentacji Norwegii OFICJALNIE: Lagerbäck zwolniony. Zmiana na posadzie selekcjonera reprezentacji Norwegii Grealish najdroższym Brytyjczykiem w historii?! Grealish najdroższym Brytyjczykiem w historii?! ESPN 100: Najlepsi skrzydłowi świata. Eden Hazard w gronie wyróżnionych 🙃 ESPN 100: Najlepsi skrzydłowi świata. Eden Hazard w gronie wyróżnionych 🙃 ESPN 100: Najlepsi pomocnicy świata. Zasłużeni liderzy ESPN 100: Najlepsi pomocnicy świata. Zasłużeni liderzy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy