Messi z najwyższym katalońskim odznaczeniem

Messi z najwyższym katalońskim odznaczeniem fot. FotoPyk
Paweł Machitko
Źródło: Generalitat de Catalunya | Mundo Deportivo

Lionela Messiego nagrodzono „Krzyżem świętego Jerzego”, najwyższym odznaczeniem Generalitat de Catalunya, za osiągnięcia sportowe oraz działalność charytatywną.

31-latek dostał order wraz z 44 innymi wielkimi osobistościami oraz podmiotami prawnymi z Katalonii. 

Powodem otrzymania tak szanowanego w tej części Hiszpanii odznaczenia była nie tylko jedna z najwspanialszych karier Argentyńczyka w historii sportu, ale również jego działalność na rzecz osób młodych i chorych - jest założenie Fundacji Leo Messiego czy wkład finansowy w szpitale Sant Joan de Deú oraz wybudowanie przez nie Centrum Onkologii Dziecięcej.

Messi został nominowany do otrzymania tego niezwykle respektowanego odznaczenia między innymi przez samych działaczy „Blaugrany”. Zgłoszenie kandydatury podpisał bowiem prezes Barçy, Josep Maria Bartomeu, ale również sekretarz generalny „Esport”, Gerard Figueras oraz komisarz ds. sportu rady miejskiej Barcelony – Marta Carranza.

„Leo Messi otrzymuje „Creu de Sant Jordi” za swoją fantastyczną karierę sportową, która doprowadziła go do uznania za najlepszego piłkarza wszechczasów. Piłka nożna, której jest reprezentantem, ucieleśnia podstawowe cechy dobrze funkcjonującego społeczeństwa: pokory, uczciwości, uczenia się, kreatywności, współpracy i wzajemnego szacunku. Messi otrzymuje to odznaczenie także za stworzenie Fundacji Leo Messiego, która skupia się na leczeniu dzieci i młodzieży, za wybudowanie i wspieranie finansowe kilku ośrodków szpitalnych w Katalonii, a w tym wkładu w budowę Centrum Onkologii Dziecięcej w szpitalu Sant Joan de Déu” – brzmiał oficjalny komunikat Generalitat de Catalunya.

„Creu de Sant Jordi” jest przyznawany najznamienitszym postaciom związanym przede wszystkim z krzewieniem kultury Katalonii. Dotychczas ową nagrodę zdobyło wiele osób i podmiotów prawnych związanych z FC Barceloną, takich jak koszykarz Juan Antonio San Epifanio Epi w 1996 roku, Stowarzyszenie Weteranów Barçy w 2003 roku, były prezydent klubu, Agustí Montal w 2004 roku, były piłkarz i były trener drużyny, Johan Cryuff w 2006 roku oraz również inny były prezydent zespołu, Raimon Carrasco w 2013 roku. Co ciekawe, w 1992 roku „Krzyż świętego Jerzego” otrzymała sama FC Barcelona.

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy