Najbardziej dochodowe akademie na świecie. Lech Poznań wśród wyróżnionych

Najbardziej dochodowe akademie na świecie. Lech Poznań wśród wyróżnionych fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES

Lech Poznań został wyróżniony przez CIES Football Observatory. Akademia polskiego klubu znalazła się w gronie stu najbardziej dochodowych na całym świecie. Prezentowanemu zestawieniu z dużą przewagą nad konkurencją przewodzi Benfica.

Analitycy Międzynarodowego Centrum Studiów Sportowych przyjrzeli się przychodom uzyskanym przez poszczególne kluby w ciągu ostatnich dziesięciu lat ze sprzedaży zawodników, którzy spędzili co najmniej trzy sezony w wieku od 15 do 21 lat w danym zespole.

Ze zgromadzonych danych wyszło im, że najbardziej dochodową akademią dysponuje Benfica, która we wskazanym okresie zarobiła aż 516 milionów euro ze sprzedaży 30 piłkarzy.

Ekipa z Lizbony zdeklasowała pod tym względem konkurencję, ponieważ Ajax Amsterdam i Olympique Lyon zainkasowały odpowiednio 376 oraz 370 milionów euro z tytułu odejść 36 i 32 zawodników.

Z kolei z największych europejskim marek prym wiodą czwarty w zestawieniu Real Madryt (364 miliony euro), piąta Chelsea (347 milionów euro) i dziewiąty Manchester City (254 miliony euro).

Spoza Europy ujęte w rankingu zostały tylko dwa kluby - brazylijskie Flamengo (13. miejsce - 228 milionów euro) i argentyńskie River Plate (14. miejsce - 223 miliony euro).

Ponadto w zestawieniu udało się załapać jednemu polskiemu zespołowi. Lech Poznań został ulokowany na 88. pozycji z przychodami z transferów wychowanków na poziomie 59 milionów euro z tytułu rozstania z jedenastoma zawodnikami.

***

NAJBARDZIEJ DOCHODOWE AKADEMIE PIŁKARSKIE NA ŚWIECIE


Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Cała naprzód! Chelsea oferuje już 65 milionów euro za supertalent Cała naprzód! Chelsea oferuje już 65 milionów euro za supertalent „Zostań z nami”. Kibice Górnika Zabrze z apelem do piłkarza [WIDEO] „Zostań z nami”. Kibice Górnika Zabrze z apelem do piłkarza [WIDEO] „Wrak piłkarza”. Dziennikarz zszokowany formą fizyczną gwiazdy Lecha Poznań „Wrak piłkarza”. Dziennikarz zszokowany formą fizyczną gwiazdy Lecha Poznań Luka Modrić przekazał Realowi Madryt stanowisko w sprawie swojej przyszłości Luka Modrić przekazał Realowi Madryt stanowisko w sprawie swojej przyszłości Górnik Zabrze - Puszcza Niepołomice: Mecz Ekstraklasy przerwany [AKTUALIZACJA] Górnik Zabrze - Puszcza Niepołomice: Mecz Ekstraklasy przerwany [AKTUALIZACJA] Gonçalo Feio dostanie hitowe wzmocnienie z MLS?! Legia Warszawa rozpoczęła negocjacje Gonçalo Feio dostanie hitowe wzmocnienie z MLS?! Legia Warszawa rozpoczęła negocjacje Mateusz Kochalski zabrał głos w sprawie przyszłości Mateusz Kochalski zabrał głos w sprawie przyszłości

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy