Najbardziej zadłużone kluby w Europie. Manchester United liderem niechlubnego zestawienia

Najbardziej zadłużone kluby w Europie. Manchester United liderem niechlubnego zestawienia fot. Olichel | Pixabay
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: UEFA

Manchester United jest najbardziej zadłużonym zespołem na Starym Kontynencie.

UEFA sporządziła coroczny raport na temat licencjonowania zespołów w Europie i tradycyjnie ujęła w nim między innymi zestawienie przedstawiające długi netto drużyn rywalizujących w kontynentalnych rozgrywkach.

Z przedstawionego zestawienia wynika, że po raz kolejny największe zobowiązania wobec różnych podmiotów ma Manchester United. Klub z Old Trafford w porównaniu do zeszłorocznego podsumowania zanotował wyższą stratę o 24% i w efekcie poziom jego zadłużenia wynosi 568 milionów euro.

„Czerwone Diabły” mogą być na razie spokojnie, ponieważ ich zobowiązania nie przekraczają długoterminowych aktywów, a całkowity przychód pozwala im na stabilne funkcjonowanie.

Aż takiego komfortu nie ma drugi w rankingu Tottenham, który przez koszty związane przede wszystkim z budową nowego stadionu zanotował w przeciągu roku wzrost długu netto o 2762% i dlatego jest zobowiązany do spłaty 483 milionów euro. „Kogutom” również nie grozi jednak bankructwo z tego samego powodu, co wspomnianemu Manchesterowi United.

Pod tym względem w zupełnie innej sytuacji znajduje się Fenerbahçe. Drużyna z Turcji zadłuża się coraz bardziej z każdym corocznym rankingiem przekraczającym jej aktywa długoterminowe. Ekipa ze Stambułu zanotowała w poprzednim zestawieniu straty na poziomie 215 milionów euro, a w tym już 334 miliony euro.

Na pochwałę zasługują na to takie zespoły jak Atlético Madryt, AC Milan, Galatasaray czy Liverpool, które spośród największych dłużników na Starym Kontynencie zanotowali spadek łącznej sumy zobowiązań.

NAJBARDZIEJ ZADŁUŻONE KLUBY W EUROPIE

1. Manchester United - 568 milionów euro (+ 24%)
2. Tottenham - 483 miliony euro (+ 2762%)
3. Inter Mediolan - 461 milionów euro (+ 5%)
4. Atlético Madryt - 384 miliony euro (- 8%)
5. Juventus - 372 miliony euro (+ 29%)
6. Fenerbahçe - 334 miliony euro (+ 49%)
7. AS Roma - 312 milionów euro (+ 42%)
8. Valencia - 274 miliony euro (+ 29%)
9. AC Milan - 260 milionów euro (- 4%)
9. Brighton - 260 milionów euro (brak danych)
11. CSKA Moskwa - 238 milionów euro (+ 4%)
12. FC Porto - 214 milionów euro (+ 21%)
13. VfL Wolfsburg - 196 milionów euro (+ 96%)
14. Lille - 186 milionów euro (+ 133%)
15. Beşiktaş - 183 miliony euro (+ 3%)
16. Watford - 177 milionów euro (+ 76%)
17. Galatasaray - 175 milionów euro (- 29%)
18. Olympique Lyon - 173 mln euro (bez zmian)
19. Liverpool - 160 milionów euro (- 29%)
20. Everton - 152 miliony euro (brak danych)

Powyższe zestawienie zostało opracowanie na bazie regulaminu dotyczącego przyznawania licencji klubom oraz zasadom Finansowego Fair Play. Tym samym pod uwagę były branie w nim zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz innych zobowiązań wobec poszczególnych podmiotów.

Pragniemy jednak zaznaczyć, że długi wobec organów podatkowych oraz pracowników zespołów nie zostały uwzględnione w przedstawionym podsumowaniu. UEFA ma jednocześnie świadomość, że i one mają wpływ na kondycję finansową poszczególnych drużyn.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych OFICJALNIE: Ronaldinho z koronawirusem OFICJALNIE: Ronaldinho z koronawirusem Liverpool przygotowuje zimową ofertę za Kabaka Liverpool przygotowuje zimową ofertę za Kabaka Premier League z mniejszą liczbą transferów obcokrajowców w zimowym oknie?! Premier League z mniejszą liczbą transferów obcokrajowców w zimowym oknie?! Zbigniew Boniek zakażony koronawirusem [OFICJALNIE] Zbigniew Boniek zakażony koronawirusem [OFICJALNIE] Przemysław Frankowski z pierwszą bramką w sezonie 2020 MLS [WIDEO] Przemysław Frankowski z pierwszą bramką w sezonie 2020 MLS [WIDEO] OFICJALNIE: Vietto odszedł ze Sportingu. Hitowa przeprowadzka OFICJALNIE: Vietto odszedł ze Sportingu. Hitowa przeprowadzka Atlético Madryt chce zrobić jeszcze jeden transfer. Poprosiło o pomoc Jorge Mendesa Atlético Madryt chce zrobić jeszcze jeden transfer. Poprosiło o pomoc Jorge Mendesa

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy